Radio Białystok | Wiadomości | Minister rolnictwa w Białymstoku: opady deszczu przerwały narastanie suszy, choć były niewystarczające

Minister rolnictwa w Białymstoku: opady deszczu przerwały narastanie suszy, choć były niewystarczające

6.05.2019, 13:54, akt. 14:06

W ocenie ministra rolnictwa Jana Krzysztofa Ardanowskiego deszcz, który padał w Polsce w ostatnim tygodniu przerwał "narastanie suszy", choć były to opady "niewystarczające".

fot. Adam Dąbrowski
fot. Adam Dąbrowski

Minister rolnictwa w Białymstoku: opady deszczu przerwały narastanie suszy, choć były niewystarczające - relacja Edyty Wołosik

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Opady w całej Polsce przerwały narastanie suszy

- Bacznie obserwujemy (sytuację). Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach odpowiedzialny ustawowo za monitorowanie suszy, analizy robi praktycznie codziennie. Ostatni nieco ponad tydzień, trochę sytuację poprawił. W całej Polsce były opady, one były może niewystarczające, ale już przerwały narastanie suszy - powiedział w poniedziałek (06.05) dziennikarzom w Białymstoku minister Jan Krzysztof Ardanowski, który uczestniczył w konferencji ws. izb rolniczych.

- Najbliższe kilkanaście dni będzie decydowało, czy susza wróci - dodał minister. Zaznaczył, że są regiony, jak np. województwo podlaskie gdzie deszcz padał jedynie w niektórych miejscach, lokalnie, lub opady były "niewielkie". Ocenił, że sprawa suszy "jest poważna", ale ma zapewnienie od premiera Mateusza Morawieckiego i rządu, że gdyby susza wystąpiła, tak jak w 2018 r., to "rolnicy również nie zostaną pozbawieni pomocy. - Taką pomoc publiczną otrzymają - dodał Jan Ardanowski.

Minister rolnictwa przypomniał, że w związku z suszą z 2018 r., która miała miejsce w wielu krajach w Europie, polscy rolnicy dostali pomoc w wysokości pół miliarda euro, która "w znacznej mierze zrekompensowała" rolnikom straty, choć - jak zaznaczył - pomoc publiczna nigdy nie zrekompensuje całości poniesionych przez rolników strat. Ocenił, że ubiegłoroczna susza była "dużym ciosem" dla rolnictwa w Polsce.

Minister mówił, że należy myśleć o programach retencji wody

Jan Ardanowski mówił, że susza "prawdopodobnie wynika ze zmian klimatycznych", budzi to obawy. Zaznaczył, że należy myśleć o programach retencji wody, bo rolnictwo coraz bardziej zależy od przyrody, zmian klimatu.

Chcemy realizować i udało mi się uzyskać zgodę Komisji Europejskiej na przesunięcie w ramach jeszcze obecnego Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich kwoty ok. 1 miliarda złotych na małą retencję na obszarach wiejskich i systemu nawodnień

- powiedział minister rolnictwa. 

Zapowiedział, że jeszcze w 2019 r. taki program ruszy, trwają ustalenia, np. czy objąć nim cały kraj, czy tylko te tereny, gdzie susza jest najbardziej odczuwalna i dotkliwa. Dodał, że duże są też wieloletnie "zaniedbania melioracyjne", trzeba działać na rzecz zatrzymywania wody, bo bez tego klęski związane z brakiem wody będą się powtarzać.

Minister poinformował również, że w ciągu dwóch ostatnich nocy w niektórych regionach w Polsce wystąpiły przymrozki, notowano temperatury minus 3, minus 5 stopni C. Zaznaczył, że jeśli w związku z tym będą notowane straty - zgodnie z obowiązującymi przepisami na wypadek niekorzystnych zjawisk pogodowych - wojewodowie będą uruchamiać procedurę powoływania komisji, które te straty oszacują.

- To nie jest idealny system, ale my go poprawiamy, modyfikujemy. Natomiast, żeby uruchomić pomoc publiczną, czyli wydanie środków, które są naszą wspólną przecież własnością, to musi być uwiarygodnienie, że te straty faktycznie wystąpiły - dodał Jan Ardanowski.

źródło: PAP | red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

ZOBACZ TEŻ:


Krzysztof Jurgiel [wideo]

6.05.2019, 08:38

O polityce rolnej i możliwościach dotowania rolnictwa w przyszłej perspektywie finansowej Unii Europejskiej.


Krzysztof Jurgiel chce wspierać rolnictwo w Parlamencie Europejskim

5.05.2019, 17:15

Rozwiązanie problemów komunikacyjnych i wspieranie rolnictwa to najważniejsze dla powiatu grajewskiego zagadnienia, którymi trzeba zająć się w Parlamencie Europejskim - uważa Krzysztof Jurgiel.


"Na Podlasiu będzie nie tylko geograficzny, ale i gospodarczy środek Europy". Konwencja wyborcza PiS [zdjęcia, wideo]

29.04.2019, 05:31

O zrównoważonym rozwoju i wyrównywaniu szans takich regionów jak Podlaskie i Warmińsko-Mazurskie mówili w Białymstoku prezes PiS i premier.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Ojciec Chrzestny" Mario Puzo

Pływanie na Byle Czym - Pływające co nieco

W 9 tygodni po Podlasiu


fot. Marcin Gliński
REGION
9.07.2020, 18:24, akt. 19:53

Akcja #24hDlaDudy w Podlaskiem

74. rocznica Obławy Augustowskiej, fot. Marcin Kapuściński
REGION
9.07.2020, 12:54, akt. 10.07.2020, 12:56

Wkrótce 75. rocznica Obławy Augustowskiejźródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok