Radio Białystok | Gość | Krzysztof Jurgiel [wideo] - poseł PiS

Krzysztof Jurgiel [wideo]

poseł PiS

6.05.2019, 08:38, akt. 10:36

O polityce rolnej i możliwościach dotowania rolnictwa w przyszłej perspektywie finansowej Unii Europejskiej.

Krzysztof Jurgiel, fot. Monika Kalicka
Krzysztof Jurgiel, fot. Monika Kalicka

Z Krzysztofem Jurgielem rozmawia Lech Pilarski

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Znamy już najważniejsze propozycje programowe partii startujących w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Każda chce jak najwyższych funduszy dla Polski.  Czy uda się to osiągnąć? O tym z posłem Krzysztofem Jurgielem rozmawia Lech Pilarski.
Lech Pilarski: Pamięta pan maturę?


Krzysztof Jurgiel: Pamiętam, że zdałem, w Technikum Geodezyjnym w 1973 roku, a to najważniejsze, że nas tak przygotowano, że potem bez problemów zdałem egzamin na Politechnikę Warszawską, którą ukończyłem. Bardzo miło wspominam szkołę, nauczycieli, chociaż często byli tacy twardzi, ale to chyba potem człowiek dobrze wspomina.


Ale my mieliśmy jeszcze drugi ważny egzamin, czyli egzamin na studia, teraz tego nie ma. Teraz matura kończy i przygotowuje nas do dojrzałości. 


No nie wiem co lepsze, natomiast na pewno uczelnia, która przyjmuje studentów warto, żeby sprawdziła poziom wiedzy.


Panie pośle ostatnio trochę popadało, ale zaglądałem do swojej studni - wody bardzo mało, czy już powinniśmy przygotowywać się do suszy, przygotować pieniądze, żeby wesprzeć rolników, jak pan sądzi?


Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa wydał taki komunikat w sprawie stanu wody w Polsce - jest sytuacja bardzo ciężka, w częściach kraju były opady, ale małe. Ta ocena będzie w najbliższym czasie dokonana i rząd będzie musiał podjąć działania wspierające. Jest to klęska żywiołowa i przygotowane są procedury w tym zakresie. Są zespoły gminne, wojewoda to nadzoruje, w roku 2017 jeszcze będąc ministrem przygotowaliśmy całą procedurę.


Ale była trochę biurokratyczna, pracochłonna, bardzo długo to wszystko trwało. Nie powinniśmy zmodyfikować tej metody, wykorzystać nowoczesne narzędzia - zdjęcia, podczerwień?


Wszystko można. Jest taki już plan działania, bo 2 lata temu wprowadziłem wniosek, czyli teraz już rolnicy składają elektronicznie, nie ma już papierowych wniosków i to wszystko ma do 2020 roku być przygotowane, na podstawie tego monitoring. Monitoring suszy jest prowadzony przez IUNG i tutaj trzeba po prostu procedury wprowadzać, bo przecież to są środki publiczne i trudno byłoby potem bez zasadności wydawać pieniądze.


Te 100 miliardów, które zapowiedział Grzegorz Schetyna w sobotę - uda wam się odzyskać?


To jest jakie wprowadzanie opinii publicznej w błąd. Ja przez ponad 2 i pół roku uczestniczyłem w przygotowaniu stanowiska Polski w zakresie wspólnej polityki rolnej, polityki spójności w rządzie. Na obecnym etapie mamy taką sytuację, że Komisja Europejska w roku ubiegłym ogłosiła pakiety legislacyjne dotyczące wspólnej polityki rolnej, polityki spójności, wspólne ramy finansowe, generalnie środków przewiduje Komisja Europejska będzie, jeśli chodzi o rolnictwo to do 15% w cenach stałych, polityka spójności też około do 10. Zgody większości państw nie ma, bo przyjęliśmy taką konkluzję w prezydencji wiosną ubiegłego roku, gdzie stanowisko jest wszystkich praktycznie państw jednoznaczne, że środków nie może być mniej, jak w tej perspektywie finansowej. Oczywiście związane to jest z Breksitem, ale Polska zadeklarowała, pan premier, że Polska jest w stanie uzupełnić ten ubytek, powiedzmy brytyjski, tak aby tych środków nie było mniej. Natomiast jakie pomysły ma Grzegorz Schetyna nie wiem. Wiem, że jest pani Bieńkowska w Brukseli, która pracowała nad tą propozycją budżetową i na razie jakby nie widać, żeby była możliwość zwiększenia 100 miliardów, czyli praktycznie 25 miliardów euro dla Polski. 


Czyli stracimy czy nie stracimy?


Trudno mówić panie redaktorze o stratach. Polityka spójności ma służyć do zmniejszania różnic w zakresie spójności ekonomicznej, terytorialnej i te pieniądze po analizach są przyznawane poszczególnym państwom. Takim wskaźnikiem jest Produkt Krajowy Brutto, skoro u nas w ostatnich latach on jest coraz większy i zmniejszamy różnice do państw zachodnich, to trzymam kciuki, bo w przyszłości tych środków będzie mniej, bo przecież wiadomo, że jeśli cel jest osiągany, to po prostu jest mniej tych środków, natomiast nowy Parlament Europejski, nowa Komisja Europejska mam nadzieję i wierzę w to, że będzie rząd dalej Prawa i Sprawiedliwości, będą podejmowali decyzje na przełomie tego roku na podstawie tych dotychczasowych ekspertyz, wniosków. Naszym zadaniem, zadaniem moim było przygotowanie uzasadnień, miałem powołany 30-osobowy zespół ekspertów plus do tego instytuty badawcze, trzeba po prostu wszystko udowadniać, tam nie ma na zasadzie "chciejstwa", tylko trzeba wykazać, że te środki mają poprawić w jakiś tam obszarach funkcjonowanie i mamy dorównywać do krajów europejskich.


Tu na Podlasiu w jakich obszarach rolnictwo trzeba by było poprawiać?


Może wzmacniać, bo mamy bardzo silny sektor mleczarstwa - 25% produkcji mleka w kraju i tutaj tymi ważnymi sprawami będą sprawa rozporządzeń dotyczących rynków rolnych, tak zwanej siatki bezpieczeństwa, czy to zostanie przyjęte, bo są też różne stanowiska.


Co to znaczy siatka bezpieczeństwa?


Możliwość interwencji, przechowanie, skup mleka w proszku, takie działania, które powodują, że jeśli jest na rynku mały kryzys, a często występuje jeśli chodzi o mleko w proszku, to wtedy Komisja Europejska to skupuje i potem to sprzedaje.


Żeby utrzymać cenę mleka na odpowiednim poziomie?


Te działania są potrzebne, na innych też rynkach, mamy też rynek wołowiny, na którym jest bardzo dobra sytuacja, Polska jest jednym z liderów produkcji. I sprawa wieprzowiny na tym etapie, jest dobra sytuacja, ponieważ jest kryzys w Chinach, gdzie na całym terytorium występuje afrykański pomór świń, dlatego też Chińczycy kupują między innymi w Europie, w Hiszpanii, w innych państwach wieprzowinę. Polska może eksportować do krajów Europy zachodniej, gdzie około 80% mamy eksportu, więc cena poszła w górę, także tutaj mamy spokój i cieszę się że nie ma tutaj kryzysu.


Te 100 zł na świnie, 500 zł na krowy - na czym to ma polegać?


To są dopłaty przy zwiększeniu stopnia dobrostanu, jest to stosowane już w wielu krajach, w Polsce jeśli chodzi o wieprzowinę nie było stosowane, dlatego że inspekcja weterynaryjna stwierdzała, że chowanie na ściółce może zwiększyć ryzyko afrykańskiego pomoru świń i tego nie wprowadzaliśmy. Ale już od ponad pół roku nie mamy ognisk, jeśli chodzi o świnie, przez 3 lata i moich między nimi działań doprowadziliśmy do pełnej bioasekuracji, do świadomości rolników, że trzeba tę bioasekurację przestrzegać i teraz można wprowadzać chów na ściółce, własne pasze i to jest ten warunek, żeby rozwijać tą lokalną produkcję. I tutaj na tym etapie ta kwota 100 zł jest wystarczająca, ale to decyzje będą zapadały w ramach nowej perspektywy.


Jak będą większe potrzeby, to może być większa kwota, tak?


To musi być uzasadnione, bo jest analiza kosztów produkcji i opłacalności. 


Podobnie te 500 zł na krowę?


Te 500 zł na krowę to już było już wprowadzane i jest stosowane, u nas 370 zł dopłacamy do 20 krów. Wynikało to z potrzeby zwiększenia pogłowia, to wprowadziłem w tak zwanym Pakiecie Hogana w roku 2016, wtedy 200 milionów złotych na rynek mleka i wieprzowiny zostało skierowane, między innymi jeden instrument - dopłaty do jałówek. To stosowane jest w wielu państwach, także chcemy do tego wrócić, deklaracja polityczna władz politycznych i to jest zgodnie z prawem realne i tak trzeba będzie robić.| red: mak


Przeczytaj, zanim skomentujesz


Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Kino "Świerkowa 1"!
Grzegorz Kuczyński, fot. Joanna Szubzda

Grzegorz Kuczyński

prezes Fundacji "Białystok Biega"
18.09.2020

Na starcie imprezy Białystok Biega łącznie stanie prawie 1800 osób. - Zrobiliśmy wszystko na każdym kroku - od odbioru pakietów startowych aż po przekroczenie linii mety. Wszystko jest przygotowane w obowiązującym reżimie sanitarnym, i nie tylko. Zrobiliśmy to, by biegacze czuli się bezpiecznie.

Piotr Horzela, fot. Wojciech Szubzda

Piotr Horzela

podróżnik i youtuber
18.09.2020

W Podlaskich lasach trwa rykowisko jeleni. W tym czasie samce głośno ryczą - w ten sposób pokazują swoją siłę, konfrontują się z rywalami i wabią partnerki.

foto: Monika Kalicka

dr Beata Galińska-Skok

wojewódzki konsultant w dziedzinie psychiatrii
18.09.2020

Brak poradni, specjalistów, całodobowego oddziału - w województwie podlaskim jest wielki problem z psychiatrią dziecięcą.


Jarosław Krawczyk, fot. Joanna Szubzda

Jarosław Krawczyk

rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku
17.09.2020

Każdy, kto chce posadzić u siebie na działce świerki lub dęby, może dostać sadzonki za darmo. Akcja #sadziMY2020 odbędzie się w piątek, 18 września w całej Polsce, też w Podlaskiem.

Zdzisław Łuba, fot. Paweł Wądołowski

Zdzisław Łuba

przewodniczący Powiatowej Rady Podlaskiej Izby Rolniczej w Łomży
17.09.2020

Nowa ustawa o ochronie zwierząt, nad którą pracują posłowie, to problem dla tysięcy rolników - mówił w Polskim Radiu Białystok Zdzisław Łuba.

Witold Roszkowski, fot. Monika Kalicka

Kazimierz Witold Roszkowski

Podlaski Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego
16.09.2020

"Dotychczas składało się jeden projekt budowlany, od 19 września następuje podział projektu budowlanego na 3 części: projekt zagospodarowania działki, architektoniczny i techniczny" - mówi nasz gość.


Aleksandra Szczudło, fot. Sylwia Krassowska

Aleksandra Szczudło

poseł, prezes podlaskich struktur Solidarnej Polski
15.09.2020

"Jako Solidarna Polska mamy wiele swoich postulatów. [...] Między innymi jest to wypowiedzenie konwencji stambulskiej, wystąpienie o reparacje od Niemiec. Tutaj bardzo ważna też jest dla nas jawność zagranicznego finansowania organizacji pozarządowych" - mówiła w Radiu Białystok poseł Aleksandra Szczudło.

Beata Pietruszka, fot. Monika Kalicka

Beata Pietruszka

podlaski kurator oświaty w Białymstoku
14.09.2020

"System szybkiego ustalania, jakie jest zagrożenie, czyli współpracy dyrektorów z inspektorami sanitarnymi spowodował, że szybko można było stworzyć taki system, aby pozostali uczniowie byli bezpieczni" - mówi podlaski kurator oświaty.

Juraś Ziankowicz, prawnik mieszkający w Huston w Stanach Zjednoczonych, foto Jarosław Iwaniuk

Juraś Ziankowicz

amerykański prawnik
14.09.2020

Juraś Ziankowicz od lat mieszka w USA, gdzie prowadzi kancelarię adwokacką pomagającą w legalizacji pobytu w Stanach białoruskim emigrantom.


Marek Szubzda, fot. Sylwia Krassowska

Marek Szubzda

ekspert rynku nieruchomości
11.09.2020

"Nie opłaca się trzymać pieniędzy w banku i nieruchomość zawsze jest pewną lokatą, zwłaszcza w długoterminowych okresach" - mówi Marek Szubzda.

Paweł Usau, fot. Jarosław Iwaniuk

Paweł Usov

politolog
10.09.2020

"Polska jest faktycznie jedynym, poza Litwą, na tym obszarze państwem, które zdecydowanie walczy po stronie Białorusinów" - mówi politolog.

prof. Robert Ciborowski, fot. Joanna Szubzda

prof. Robert Ciborowski

rektor Uniwersytetu w Białymstoku
9.09.2020

"Próbowaliśmy pójść w kierunku jak największego otwarcia uczelni, żeby jak najwięcej studentów mogło wrócić w sposób bezpośredni. Ale niestety wytyczne są wytycznym, przepisy są przepisami" - mówi rektor UwB.


Marek Sewastianik, źródło: http://www.rehabka.pl/

Marek Sewastianik

konsultant wojewódzki z dziedziny fizjoterapii
8.09.2020

"Dzisiaj potrzebna jest fizjoterapia na wysokim poziomie, gdyż procedury lekarskie, na przykład w zakresie ortopedii, neurochirurgii, są cały czas w rozwoju, w związku z tym musimy nadążać" - mówi nasz gość.

Joanna Zajkowska, fot. Monika Kalicka

prof. Joanna Zajkowska

z Kliniki Chorób Zakaźnych i Neuroinfekcji
7.09.2020

"Otwarcie szkół, nie spowodowało gwałtownego wzrostu zachorowań. Te zachorowania oczywiście będą, bo mamy czas epidemii, natomiast nie jest to główny czynnik napędzający wzrost zachorowań w populacji" - mówi prof. Zajkowska.

Paweł Łatuszka - fot. Michał Stepaniuk

Paweł Łatuszka

członek prezydium białoruskiej Rady Koordynacyjnej
7.09.2020

Niezbędne są konsekwentne działania Unii Europejskiej, m.in. nieuznanie Alaksandra Łukaszenki jako prezydenta po wygaśnięciu jego kadencji 5 listopada. To jeden z postulatów, które przedstawił na spotkaniu w Białymstoku członek prezydium białoruskiej Rady Koordynacyjnej, Paweł Łatuszka.


Rafał Rudnicki, fot. Marcin Gliński

Rafał Rudnicki

zastępca prezydenta Białegostoku odpowiedzialny za edukację
4.09.2020

"Czy będziemy mieli nawrót epidemii w bardzo dużym zakresie, czy też ta jesień będzie spokojniejsza? Nikt tego w tym momencie nie wie. My będziemy oczywiście reagowali w zależności od tego co się będzie działo i będziemy podejmowali decyzje na bieżąco odnośnie placówek oświatowych." - mówił w Radiu Białystok Rafał Rudnicki.

Sebastian Rynkiewicz

Sebastian Rynkiewicz

prezes Klastra Obróbki Metali
3.09.2020

Nauczyliśmy się pracować zdalnie i radzić sobie z pandemią, a podlaskie firmy skutecznie konkurują z przedsiębiorstwami z Europy Zachodniej - uważa prezes Klastra Obróbki Metali Sebastian Rynkiewicz.

Aleś Zarembiuk, fot. Jarosław Iwaniuk

Aleś Zarembiuk

prezes Fundacji Dom Białoruski
2.09.2020

Plan "Solidarni z Białorusią” ogłoszony przez premiera Mateusza Morawieckiego przewiduje wspomaganie różnych działań na rzecz Białorusi na kwotę 50. milionów złotych.


Robert Flisiak, fot. Monika Kalicka

prof. Robert Flisiak

prezes Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych
2.09.2020

"Na pewno maseczki w skupiskach ludzkich zrobiły swoje. Nie można powiedzieć, że to jest panaceum, ale to ogranicza rozprzestrzenianie zakażeń na bliskich, na znajomych, na otoczenie" - mówił w Radiu Białystok prof. Robert Flisiak.

Dariusz Piontkowski, fot. Sylwia Krassowska

Dariusz Piontkowski

minister edukacji narodowej
1.09.2020

"Część nauczycieli być może rzeczywiście się obawia, natomiast przytłaczająca większość z nich chce wrócić do normalnej, stacjonarnej pracy" - mówi minister edukacji.

Metropolita mińsko-mohylewski arcybiskup Tadeusz Kondrusiewicz - Fot. Jarosław Iwaniuk

abp Tadeusz Kondrusiewicz

metropolita mińsko-mohylewski
1.09.2020

Niewpuszczony na Białoruś metropolita mińsko-mohylewski arcybiskup Tadeusz Kondrusiewicz nadal przebywa na terytorium Polski. Sytuacja jest na tyle bezprecedensowa, że jest on obywatelem Republiki Białoruś.


Michał Janczuk, fot. Jarosław Iwaniuk

Michał Jańczuk

niezależny dziennikarz
31.08.2020

"Łukaszenka naprawdę rozzłościł Białorusinów i póki nie zacznie ustępować, myślę że Białorusini będą wychodzili na ulice coraz liczniej" - mówi nasz gość.

fot. Monika Kalicka

Elżbieta Kamińska

z podlaskiego sanepidu
31.08.2020

"Inspekcja Sanitarna od 15 sierpnia przeprowadziła kontrole z przygotowania szkół do nowego roku szkolnego. Możemy stwierdzić, że szkoły w województwie podlaskim są przygotowane"- mówi nasz gość.

Ewa Kamińska-Gawryluk, fot. PRB

Ewa Kamińska-Gawryluk

zastępca wojewódzkiego komisarza spisowego
28.08.2020

"Wszystkim nam zależy na tym, żeby nasz kraj się rozwijał, żeby rozwija się gospodarka, a w szczególności rolnictwo. Dane te pozwolą na to, żeby kształtować optymalną politykę rolną, zarówno na szczeblu centralnym, jak i regionalnym i niższych szczeblach" - mówi Ewa Kamińska-Gawryluk.


Józef Mozolewski, fot. Joanna Szubzda

Józef Mozolewski

przewodniczący podlaskiej Solidarności
27.08.2020

Związkowcy z Solidarności świętują 40-lecie powstania.

Karolina Cicha, fot. Marcin Mazewski

Karolina Cicha

muzyk
24.08.2020

"Chcę, żeby to było transowe, w innym sensie tradycyjne. Chcę zbadać, czy moje teksty pasują do tradycyjnych pieśni. (...) Niby nie ma już tego ducha, ale problemy i emocje się nie zmieniają (…) Kiedy jest groove, kiedy jest rytm, wrzuca się jakąś emocję, człowiek może bardziej wyrażać siebie, w tańcu, w ciele"

Andrzej Poczobut (zbiory pryw.)

Andrzej Poczobut

dziennikarz polonijny na Białorusi
18.08.2020

"Nie widzę na razie działań, które by prowadziły do tego, że Rosja weszłaby na teren Białorusi" - ocenia Andrzej Poczobut.


Agnieszka Romaszewska-Guzy, fot. Sylwia Krassowska

Agnieszka Romaszewska-Guzy

dyrektorka Telewizji Biełsat
10.08.2020

Niepokojące wieści płyną z Białorusi. W wieczornych starciach powyborczych zatrzymano ponad 3 tysiące osób.

Jolanta Gołaszewska, fot. Adam Dąbrowski

Jolanta Gołaszewska

dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łomży
31.07.2020

Ósmoklasiści najlepiej poradzili sobie z językiem polskim. Centralna Komisja Egzaminacyjne opublikowała średnie wyniki czerwcowych egzaminów.

Józef Mozolewski, fot. Monika Kalicka

Józef Mozolewski

przewodniczący Zarządu Regionu Podlaskiego NSZZ Solidarność
29.07.2020

W przyszłym roku mamy zarabiać co najmniej 2 tysiące 800 złotych brutto miesięcznie - o 200 złotych więcej niż teraz. Taka jest propozycja rządu dotycząca płacy minimalnej, które będzie przestawiona Radzie Dialogu Społecznego.


dr Łukasz Kiszkiel, fot. Uniwersytet w Białymstoku

dr Łukasz Kiszkiel

socjolog z UwB
13.07.2020

"Rafał Trzaskowski okazał się 'kryzysową narzeczoną', zastąpił Małgorzatę Kidawę-Błońską i osiągnął bardzo przyzwoity wynik. Wynik Andrzeja Dudy należy rozpatrywać jako sukces" - mówi socjolog.

Dariusz Piontkowski, fot. Joanna Szubzda

Dariusz Piontkowski

minister edukacji narodowej
13.07.2020

W województwie podlaskim na Andrzeja Dudę zagłosowało ponad 60 proc. wyborców. Na Rafała Trzaskowskiego niespełna 40. Dariusz Piontkowski uważa, że jest to zasługa m.in. dobrej kampanii w regionie.

dr Łukasz Kiszkiel, fot. Uniwersytet w Białymstoku

dr Łukasz Kiszkiel

z Instytutu Socjologii UwB
10.07.2020

Dlaczego jedne sondaże przedwyborcze wskazują na wygraną Andrzej Dudy, a inne na Rafała Trzaskowskiego?


Andrzej Matys, fot. Edyta Wołosik

Andrzej Matys

z Urzędu Miejskiego w Białymstoku
9.07.2020

Lokale wyborcze będą w tych samych miejscach i tak jak w pierwszej turze czynne będą od 7:00 do 21:00, ale w drugiej turze - w najbliższą niedzielę (12.07) - będą też drobne zmiany.

Łukasz Szumowski, źródło: Ministerstwo Zdrowia (flickr)

Łukasz Szumowski

Łukasz Szumowski
7.07.2020

"Wprowadziliśmy zasadę w drugiej turze, że osoby starsze po 60 roku życia, osoby niepełnosprawne, kobiety w ciąży i osoby z małym dzieckiem będą miały prawo wejść do lokalu bez kolejki" - mówi Łukasz Szumowski.

Marlena Maląg - minister RPiPS, fot. Laura Maksimowicz

Marlena Maląg

minister rodziny, pracy i polityki społecznej
6.07.2020

"Ponad 114 miliardów złotych trafiło już do polskich rodzin, w tym 3,38 miliardów tutaj na Podlasiu, w ramach programu Rodzina 500+" - mówi Marlena Maląg.
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok