Radio Białystok | Wiadomości | 12,5 mln zł dla organizacji pozarządowych wspierających niepełnosprawnych w Podlaskiem

12,5 mln zł dla organizacji pozarządowych wspierających niepełnosprawnych w Podlaskiem

10.05.2019, 14:20, akt. 14:26

12,5 mln zł przeznaczył w tym roku Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych dla organizacji pozarządowych wspierających niepełnosprawnych w woj. podlaskim – poinformowano w piątek na konferencji prasowej w Białymstoku.

fot. Marcin Gliński
fot. Marcin Gliński

12,5 mln zł dla organizacji pozarządowych wspierających niepełnosprawnych w Podlaskiem - relacja Marcina Glińskiego

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Konferencja poprzedziła spotkanie pod hasłem "Koalicja na rzecz osób niepełnosprawnych. Współpraca z organizacjami pozarządowymi", które odbyło się w Podlaskim Urzędzie Wojewódzkim w Białymstoku. Wziął w nim udział wojewoda podlaski, przedstawiciele PFRON i organizacji pozarządowych. Podobne spotkania odbywały się od końca kwietnia w poszczególnych województwach.


Jak mówił wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski, niepełnosprawni w kraju stanowią ok. 12 proc. społeczeństwa. W regionie, jak wskazują szacunki, żyje ok. 100 tys. osób z niepełnosprawnościami.


"To bardzo istotna grupa wymagająca wsparcia" – powiedział. Dodał, że w ostatnich latach środki przekazane na rzecz wsparcia tych osób "znacząco się zwiększyły". Powiedział, że w całym kraju w tym roku będzie to 19,5 mld zł, kwota ta – jak mówił – od 2017 r. zwiększyła się o 4 mld zł.


Fundusze na pomoc niepełnosprawnym zwiększa też Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych – mówiła podczas konferencji dyrektor PFRON w Podlaskiem Grażyna Bogdańska. Powiedziała, że w tym roku na realizację projektów organizacji pozarządowych, które są – jak mówiła – najbliżej potrzeb osób z niepełnosprawnością i ich rodzin, w regionie przeznaczonych zostanie 12,5 mln zł. Bogdańska powiedziała, że otrzymają je 27 organizacja i zrealizują 38 projektów.


Organizacje pozarządowe są dla nas jednym z najważniejszych partnerów i stąd pomysł wspólnego zawiązania dobrej koalicji na rzecz osób z niepełnosprawnościami

 – dodała Bogdańska. 


Mówiła, że taka koalicja w województwie już istnieje, przedstawiciele Funduszu i organizacji pozarządowych spotykają się i rozmawiają.


Na konferencji obecny był m.in. prezes stowarzyszenia "My dla Innych" Rafał Średziński. Stowarzyszenie pomaga osobom z różnymi niepełnosprawnościami, część ich działań związana jest z aktywizacją zawodową. Średziński chwalił współpracę z PFRON, mówił, że dzięki spotkaniom w Funduszu i rozmowom z przedstawicielami różnych instytucji udało się w stowarzyszeniu uruchomić pierwszy w Białymstoku zakład aktywności zawodowej.


Wymienił też, że w ubiegłym roku sukcesem spotkań w Funduszu było powstanie w Białymstoku programu na rzecz mieszkalnictwa wspomaganego. Dodał, że także podczas tych spotkań organizacje mówią o potrzebie dezinstytucjonalizacji, który – w jego ocenie – jest niezbędny.


Ludmiła Bogalska, prezes stowarzyszenia "Aktywni", które zajmuje się pomocą niepełnosprawnym intelektualnie, wskazała, że w koalicji chodzi nie tylko o sprawy finansowe, bo współpraca odbywa się też w zakresie merytorycznym i organizacyjnym.


Mamy informację z dołu, czyli bezpośrednio od osób niepełnosprawnych. W związku z tym, jeżeli głos organizacji pozarządowych przekazywany jest dalej, to jest szansa na zmienianie różnych spraw i na zmienianie stereotypów

 – powiedziała Bogalska. 


W jej ocenie dezinstytucjonalizacja pozwoli niepełnosprawnym być bliżej społeczeństwa.

źródło: PAP | red: maj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Białostoccy radni podzielili pieniądze z PFRON-u na wsparcie niepełnosprawnych

25.03.2019, 14:07

Prawie 470 tysięcy złotych więcej w porównaniu do ubiegłego roku jest w budżecie Białegostoku na wsparcie osób niepełnosprawnych.


Dzięki wsparciu z PFRON będą ułatwienia dla niepełnosprawnych

25.06.2018, 16:13

Miasto Białystok otrzymało 150 tys. zł z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) na zlikwidowanie barier architektonicznych w Centrum Kształcenia Ustawicznego. Dzięki temu osoby niepełnosprawne będą miały lepszy dostęp do tej placówki edukacyjnej.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Kino "Świerkowa 1"!


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok