Radio Białystok | Wiadomości | W regionie strajkuje coraz więcej fizjoterapeutów

W regionie strajkuje coraz więcej fizjoterapeutów

autor: Renata Reda

21.05.2019, 11:49, akt. 23.05.2019, 08:27

Pacjenci nie mogą korzystać z terapii rehabilitacyjnej w szpitalu wojewódzkim w Łomży. Wiele zabiegów odwoływanych jest w szpitalach w Mońkach, Hajnówce i w SPZOZ-ie Ośrodku Rehabilitacyjnym w Suwałkach. To w związku z ogólnopolską akcją protestacyjną fizjoterapeutów.

fotolia.com
fotolia.com

W łomżyńskim szpitalu na zwolnieniach lekarskich jest 40 spośród 41 pracowników. Najwcześniej zaczną wracać do pracy w czwartek. Pracownicy szpitala część pacjentów zdążyli uprzedzić o odwołanych zabiegach, zwłaszcza tych, którzy są w trakcie rehabilitacji a muszą dojeżdżać z daleka.

Problemy mają też pacjenci szpitala w Mońkach. Od poniedziałku (20.05) w pracy nie ma połowy z ponad 20-osobowej grupy fizjoterapeutów. Pracownicy mają kilkudniowe zwolnienia lekarskie. Jak informuje dyrektor placówki Jarosław Pokoleńczuk, wszystkie zbiegi mają pacjenci przebywający na oddziałach. Utrudniony dostęp do terapii mają natomiast osoby przychodzące na zabiegi. Jeśli zostawiły numery telefonów, to pracownicy szpitala dzwonią i odwołują zaplanowane wizyty.

Podobna sytuacja jest w SPZOZ-ie Ośrodku Rehabilitacyjnym w Suwałkach. Jak informuje jego koordynator Jarosław Kędra, na kilkudniowych zwolnieniach lekarskich jest połowa z ponad 40 fizjoterapeutów. Wielu pacjentów ma odwoływane zabiegi i wyznaczane kolejne terminy wizyty. To wydłuża czas oczekiwania na rehabilitację nawet o pół roku. W suwalskiej placówce średni czas oczekiwania na zabiegi to rok.

Także w szpitalu w Hajnówce na zwolnieniach lekarskich jest co trzeci z trzydziestu fizjoterapeutów. Niektóre zabiegi są więc odwoływane.

Plakaty informujące o ogólnopolskiej akcji protestacyjnej pojawiły się m.in. w szpitalu wojewódzkim w Białymstoku i Uniwersyteckim Dziecięcym Szpitalu Klinicznym. Jak mówi przewodniczący Związku Zawodowego Pracowników Medycznych w UDSK Gaweł Dojlido, na razie fizjoterapeuci (których w placówce jest około 20) prowadzą strajk włoski i przyglądają się jak przebiega akcja w Polsce. Nie wykluczają, że też wezmą zwolnienia lekarskie, bo są przemęczeni.

Zwolnienia lekarskie rehabilitantów to prawdopodobnie część ogólnopolskiej akcji protestacyjnej tej grupy zawodowej. Jednym z postulatów jest podwyżka płac. Wielu fizjoterapeutów ma płacę minimalną.

| red: wsz, mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

ZOBACZ TEŻ:


Pacjenci nie mogą korzystać z zabiegów rehabilitacyjnych w szpitalu w Łomży, problemy są też w Hajnówce

20.05.2019, 12:02

Nie można skorzystać z żadnych zabiegów rehabilitacyjnych w Szpitalu Wojewódzkim w Łomży. Na zwolnieniach lekarskich jest tam 40 spośród 41 pracowników.


Paraliż na oddziale rehabilitacyjnym Szpitala Wojewódzkiego w Łomży

16.05.2019, 16:07

Fizjoterapeucie w łomżyńskim szpitalu masowo biorą zwolnienia lekarskie.


Domagają się podwyżek płac - trwa protest fizjoterapeutów

8.05.2019, 18:52

Najpierw masowo oddawali krew za co należał im się dzień wolnego, teraz wprowadzili tak zwany strajk włoski i zdecydowanie wolniej przyjmują pacjentów.


Główny postulat to podwyżka wynagrodzeń - ogólnopolski protest fizjoterapeutów

7.05.2019, 07:10

Głodówki, zwolnienia lekarskie i strajki w szpitalach - tak ma wyglądać ogólnopolski protest fizjoterapeutów pod hasłem "Maj bez fizjoterapeutów".
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Prokurator Alicja Horn" Tadeusz Dołęga-Mostowicz

Iwajło Petew, fot. Joanna Szubzda
JAGIELLONIA
6.06.2020, 19:41, akt. 7.06.2020, 00:42

Trener Jagiellonii: mieliśmy dużo szczęściaźródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok