Radio Białystok | Wiadomości | Muzeum Pamięci Sybiru rozstrzygnęło konkurs na instalację "Ludzie z lodu"

Muzeum Pamięci Sybiru rozstrzygnęło konkurs na instalację "Ludzie z lodu"

21.05.2019, 15:40, akt. 16:35

Rzeźba przedstawiająca postaci "wykute" z lodu autorstwa Martyny Pająk wygrała konkurs na instalację "Ludzie z lodu", która ma być częścią wystawy stałej Muzeum Pamięci Sybiru powstającego w Białymstoku - poinformowano we wtorek podczas rozstrzygnięcia konkursu.

Fot. Edyta Wołosik
Fot. Edyta Wołosik

Muzeum Pamięci Sybiru rozstrzygnęło konkurs na instalację "Ludzie z lodu" - relacja Edyty Wołosik

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Muzeum powołane 1 stycznia 2017 r. działa w tymczasowej siedzibie. Docelowa siedziba muzeum powstaje przy ul. Węglowej w Białymstoku. Instytucja ma być otwarta do końca 2021 roku.

Dyrektor Muzeum Pamięci Sybiru prof. Wojciech Śleszyński powiedział we wtorek na konferencji prasowej, że do końca roku potrwa budowa budynku muzeum, a kolejnym etapem będzie realizacja wystawy stałej. Dodał, że jest ogłoszony przetarg na wyłonienie wykonawcy wystawy stałej, a na jej element - instalację artystyczną "Ludzie z lodu" - rozpisano konkurs, który we wtorek rozstrzygnięto.

Przewodniczący komisji konkursowej prof. Jarosław Perszko z Politechniki Białostockiej poinformował, że do konkursu dopuszczono 12 uczestników, a na finał nadesłano pięć prac. Przyznano pierwsze i drugie miejsce.

Pierwszą nagrodę w wysokości 11 tys. zł oraz zaproszenie do negocjacji przyznano Martynie Pająk z Poznania. Rzeźba jej autorstwa przedstawia postaci ludzi jakby wykutych z lodu.

Perszko powiedział, że ta praca jest ciekawym rozwiązaniem, która nie przypisuje tej sytuacji do konkretnej epoki. 

Stanowi w pewnym sensie uniwersalizm, o który chodziło organizatorom konkursu. Uniwersalizm, który jednoczy w sobie nie ostatni okres, z którym najczęściej kojarzymy zsyłki, czyli okres II wojny światowej, ale próbuje związać cały ten ponad dwustuletni czas narodu polskiego


 - mówił. Dodał, że praca ma też potencjał, by wprowadzić tam ewentualne zmiany.

Drugą nagrodę w wysokości 7 tys. zł przyznano firmie Archiglass z Wrocławia.

Ta instalacja, ta rzeźba +Ludzie z lodu+ odgrywać będzie w ekspozycji Muzeum Pamięci Sybiru bardzo ważną rolę" - powiedział we wtorek na konferencji prasowej zastępca prezydenta Białegostoku Rafał Rudnicki. Dodał, że będzie znajdowała się na pierwszym piętrze w budynku i ma być elementem "uspokojenia, wytchnienia" dla zwiedzających. "Ma też służyć takiej chwili zadumy, zastanowienia się nad tym, co mieli okazję do tej pory zobaczyć, co będą też mieli okazję zobaczyć w dalszej części budynku

 - mówił Rudnicki.

Budowa siedziby muzeum ma się zakończyć jesienią 2019 roku, jest finansowana ze środków ministerstwa oraz z budżetu miasta. Budowa stanu surowego ma kosztować 37 mln zł, a ok. 14 mln zł pochodzi z budżetu ministerstwa kultury. Samo muzeum otrzymało też z MKiDN z unijnego programu Infrastruktura i Środowisko 6,8 mln zł na utworzenie wystawy stałej i wyposażenie placówki. Instytucja ma być otwarta do końca 2021 roku. 

źródło: PAP | red: mak

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Leżące na Rynku Kościuszki ubrania i zabawki - Muzeum Pamięci Sybiru przypomina o deportacji ludzi na Wschód [zdjęcia]

13.04.2019, 11:23

Instalacja artystyczna "RzeczyViste" wzbudza duże zainteresowanie przechodniów, którzy podkreślają, że dzięki temu można choć na chwilę się zatrzymać i pomyśleć nad losem naszych przodków.


"Gdy maki zakwitły na zboczach..." – nowa wystawa w Muzeum Pamięci Sybiru

22.02.2019, 18:42

"Gdy maki kwitły na zboczach..."  - to tytuł nowej wystawy otwartej w piątek (22.02) w Centrum Edukacyjno-Wystawienniczym Muzeum Pamięci Sybiru. Podczas wernisażu podpisana została umowa o współpracy z Fundacją Muzeum Pamięci 2. Korpusu Polskiego na Monte Cassino.


5 firm zainteresowanych realizacją wystawy stałej w Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku

21.02.2019, 13:19

Trzy firmy z Warszawy i po jednej z Krakowa i Lublina zainteresowane są dostawą wyposażenia i realizacją wystawy stałej Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku.


Mapping z okazji 100-lecia odzyskania przez Białystok niepodległości

18.02.2019, 21:17

W przeddzień rocznicy 100-lecia odzyskania przez Białystok niepodległości można było obejrzeć specjalny mapping.


1. Bieg Pamięci Sybiru - biegacze uczcili pamięć wywiezionych w głąb Związku Sowieckiego [zdjęcia]

10.02.2019, 07:58

W niedzielę (10.02) w Białymstoku upamiętniono 79. rocznicę przeprowadzonej przez Sowietów pierwszej masowej deportacji Polaków na Wschód. Elementem obchodów był specjalny leśny bieg, w którym wzięło udział 800 osób.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Szpiedzy, wielka historia i miłość


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok