Radio Białystok | Wiadomości | Kierowca, który nie włączył świateł drogowych, przyczynił się do śmiertelnego wypadku?

Kierowca, który nie włączył świateł drogowych, przyczynił się do śmiertelnego wypadku?

23.05.2019, 14:26, akt. 15:26

Czy kierowca - który poza terenem zabudowanym, w warunkach nocnych, jadąc na światłach mijania a nie drogowych, śmiertelnie potrącił pieszego idącego środkiem drogi - jest współwinny wypadku - musi to rozstrzygnąć Sąd Okręgowy w Białymstoku. W I instancji zapadł wyrok uniewinniający.

Fotolia.com
Fotolia.com

Kierowca śmiertelnie potrącił pijanego mężczyznę

Sąd zajmuje się wypadkiem z grudnia 2017 roku. Doszło do niego w nocy, na nieoświetlonej drodze koło Brańska. Kierowcę busa prokuratura oskarżyła o to, że nieumyślnie naruszył zasady obowiązujące w ruchu lądowym, nie zachował szczególnej ostrożności i przy panujących ciemnościach, a więc w warunkach ograniczonej widoczności, nie włączył w pojeździe świateł drogowych i doprowadził do potrącenia mężczyzny idącego z rowerem środkiem jezdni.

Pieszy był nietrzeźwy; zginął wskutek odniesionych obrażeń. Sąd Rejonowy w Bielsku Podlaskim, jako sąd I instancji, kierowcę uniewinnił.

Apelację złożyli: prokuratura i oskarżyciel posiłkowy, w czwartek rozpoznawał je Sąd Okręgowy w Białymstoku.

Śledczy zarzucają I instancji błędne przyjęcie, iż kierowca nie naruszył zasad bezpieczeństwa w ruchu lądowym. Bo w ich ocenie, biorąc pod uwagę warunki atmosferyczne i ciemności, jazda na światłach mijania (choć kierowca poruszał się z dozwoloną prędkością) była niewystarczająca dla dobrej widoczności. Powołując się na dotychczasowe orzecznictwo i doktrynę, zwracają uwagę, iż przy wypadkach drogowych odpowiedzialność może ponosić więcej, niż tylko jeden z uczestników takiego zdarzenia (współodpowiedzialność).

Mężczyzna szedł bez odblasków środkiem jezdni

Prokuratura stoi na stanowisku, że w tej sprawie można mówić o współodpowiedzialności nietrzeźwego pieszego, który zimą, w nocy idzie środkiem nieoświetlonej drogi i nie ma żadnych elementów odblaskowych, ale też kierowcy furgonetki, który "nie dostosował techniki jazdy do warunków panujących na drodze", tzn. mimo znacznie ograniczonej widoczności, nie włączył w aucie świateł drogowych.

Prokuratura i oskarżyciel posiłkowy chcą uchylenia wyroku uniewinniającego i zwrotu sprawy do I instancji. Orzeczenie apelacyjne ma być ogłoszone 29 maja.

źródło: PAP | red: sk

ZOBACZ TEŻ:


Kto śmiertelnie potrącił rowerzystę? Policja prowadzi poszukiwania

22.05.2019, 08:20

Wciąż nie wiadomo, kto kierował samochodem, który w poniedziałek (20.05) pod Augustowem potrącił rowerzystę. Wskutek doznanych obrażeń mężczyzna zmarł.


Sprawca śmiertelnego wypadku drogowego trafi do więzienia

25.04.2019, 14:38

Wczoraj (24.04) Sąd Okręgowy w Suwałkach podtrzymał wyrok, jaki zapadł w pierwszej instancji i skazał sejnianina Tomasza M. na półtora roku bezwzględnego pozbawienia wolności.


Zmarł mężczyzna potrącony w połowie marca na przejściu dla pieszych w Białymstoku

12.04.2019, 08:22

Zmarł starszy mężczyzna potrącony w połowie marca na przejściu dla pieszych w Białymstoku. 35-letni mieszkaniec Choroszczy uderzył go rozpędzonym samochodem i uciekł z miejsca wypadku nie udzielając pomocy.


Trzy śmiertelne wypadki na podlaskich drogach

31.03.2019, 08:50

Kierowca samochodu, motocyklista i pieszy zginęli w trzech wypadkach w naszym regionie. Policja ustala przyczyny i okoliczności tych zdarzeń.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS


"Legion" Elżbiety Cherezińskiej
80. rocznica napaści ZSRR na Polskę, Cmentarz Wojskowy w Białymstoku, fot. Joanna Szubzda
KRAJ
17.09.2019, 07:04, akt. 18:12

80. rocznica napaści ZSRS na Polskę


Fot. Adam Dąbrowski
ŁOMŻA
16.09.2019, 08:44, akt. 17.09.2019, 14:54

W Łomży powstała nowa jednostka wojskowa
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok