Radio Białystok | Wiadomości | Zabierz mamę na badanie – BCO zachęca do profilaktyki raka

Zabierz mamę na badanie – BCO zachęca do profilaktyki raka

autor: Renata Reda

25.05.2019, 12:22, akt. 12:41

Do badań profilaktycznych i zdrowego trybu życia zachęcało Białostockie Centrum Onkologiczne, które w sobotę (25.05), w przeddzień Dnia Matki, zorganizowało akcję "Zabierz mamę na badanie". Przebadać mogły się mamy wspólnie z córkami.

Zabierz mamę na badanie – BCO zachęca do profilaktyki raka, fot. Renata Reda
Zabierz mamę na badanie – BCO zachęca do profilaktyki raka, fot. Renata Reda

Zabierz mamę na badanie – BCO zachęca do profilaktyki raka - relacja Renaty Redy

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Jak ważna jest profilaktyka raka piersi, mówiły w sobotę na konferencji prasowej władze województwa i szpitala oraz zaproszone mamy i ich córki.

Lepiej zapobiegać niż leczyć

Marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki podkreślał, że lepiej zapobiegać niż leczyć i zachęcał kobiety do badań profilaktycznych.

"Jeżeli dbamy o swoje zdrowie, to tak naprawdę dbamy też o zdrowie naszych dzieci, ale też wnuków" – mówiła dyrektor Białostockiego Centrum Onkologii (BCO) Magdalena Borkowska. Zaprosiła też wszystkich do BCO, mówiąc, że to miejsce, które uczy jak zdrowo żyć.

W konferencji wzięła też udział członkini zarządu województwa podlaskiego Wiesława Burnos, która przyszła na badania ze swoim wnukiem.

Mamy po co żyć. Mamy żyć dla swoich dzieci, dla swoich wnuków. Oni mają cieszyć się nami, my mamy cieszyć się nimi i dlatego warto badać się, aby jak najdłużej być razem z nimi – mówiła dziennikarzom Burnos.

Na badania ze swoją córką przyszła pani Beata Józwowicz, która mówiła, że chce być przykładem dla córki, jak żyć zdrowo, jak badać się nie tylko w szpitalu, ale też samemu, w domu. "Jeśli my, mamy, będziemy się badać, nasze córki pójdą za naszym przykładem" – dodała.

Ze swoją córką przyszła też dziennikarka TVP3 Białystok Dorota Kuc, która mówiła, że badania profilaktyczne i wskazania lekarza były bardzo przestrzegane w jej rodzinie. "U mnie taki zwyczaj w domu zawsze był i bardzo tego pilnuję. I moje córki takie są" – dodała. Jej córka Zuzanna mówiła, że bierze przykład z mamy i bada się regularnie.

W ramach sobotniej akcji w BCO 30 par matek i córek wykonało profilaktyczne badanie piersi: mamy w wieku 50-69 lat mammografię, a córki w wieku 20-49 lat USG piersi.

Coraz młodsze kobiety chorują na raka piersi

Jak powiedziała dziennikarzom kierownik Zakładu Diagnostyki Obrazowej w BCO Wiktoria Waśkiewicz, nowotwór piersi jest najpopularniejszym nowotworem występującym wśród kobiet. Mówiła, że dotyczy przede wszystkim starszych kobiet, ale dane z ostatnich lat pokazują, że dotyka on coraz młodszych kobiet, w wieku po 40. roku życia. "To wcale nie jest rzadkość" – dodała i podkreśliła, że z rakiem piersi spotyka się też u kobiet jeszcze młodszych 20- i 30-letnich.

Dlatego – jak podkreśliła – tak ważna jest profilaktyka. Waśkiewicz mówiła, że dzięki prowadzonym od lat programom profilaktycznym rak piersi wykrywany jest coraz częściej we wczesnym stadium rozwoju.

Przekłada się to na to, że kobieta ma większe szanse na całkowite wyzdrowienie i powrót do normalnego życia, powrót do życia rodzinnego, powrót do życia zawodowego, do aktywności w naszym społeczeństwie. Dlatego warto te badania wykonywać – powiedziała Waśkiewicz.

Zachęcała też do korzystania z badań, bo – jak mówiła – są to badania ogólnodostępne, bezpłatne, trzeba się tylko na nie zgłosić. Zauważyła też, że coraz więcej kobiet z nich korzysta.

W ubiegłym roku w BCO wykonano prawie 5 tys. badań USG piersi i ponad 7 tys. badań mammograficznych. 

| red: sk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

ZOBACZ TEŻ:


W Białostockim Centrum Onkologii będzie więcej miejsc na chemioterapię dzienną

5.05.2019, 06:13

Więcej miejsc dla pacjentów przychodzących na tzw. chemioterapię dzienną ma być w Białostockim Centrum Onkologii po zakończeniu realizowanych inwestycji na oddziale onkologii klinicznej z pododdziałem chemioterapii dziennej.


Akcja "Dzień Kobiet w BCO - badanie oprócz kwiatka" - trwają zapisy

6.03.2019, 18:12

Będzie można za darmo zrobić mammografię, cytologię i USG piersi. W piątek (8.03) - w Dniu Kobiet Białostockie Centrum Onkologii organizuje specjalną akcję. W środę (6.03) rozpoczęły się zapisy na badania, liczba miejsc jest ograniczona.


Metamorfozy kobiet, które wygrały walkę z nowotworem piersi

4.10.2018, 17:59

Przed dwa miesiące zmieniły swój wygląd nie do poznania. Dzięki temu odmieniły także swoje życie.


Dzięki ośrodkowi Breast Cancer Unit ma być lepsze leczenie raka piersi

26.08.2018, 11:14

Jeszcze lepsza, kompleksowa diagnostyka i leczenie raka piersi, by był wykryty i leczony jak najwcześniej, ma być głównym efektem powołania nowego ośrodka, tzw. Breast Cancer Unit, który chce utworzyć Białostockie Centrum Onkologii.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Oddaj krew


stock.adobe.com
UWAGA!
2.06.2020, 12:58, akt. 13:05

Kolejne oszustwo metodą na BLIK'a


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok