Radio Białystok | Wiadomości | Zajęcia dla dzieci czy pomoc dla seniorów - samorządy Kolna i Stawisk dostały unijne dotacje

Zajęcia dla dzieci czy pomoc dla seniorów - samorządy Kolna i Stawisk dostały unijne dotacje

autor: Paweł Wądołowski

30.05.2019, 14:42, akt. 15:19

Projekty edukacyjne, ale także wsparcie lokalnej społeczności. Samorządy gminy i miasta Kolno oraz Stawisk otrzymały ponad 1,7 mln zł na realizację programów nauczania dla najmłodszych mieszkańców i przebudowę terenów zielonych.

fotolia.com
fotolia.com

"Chcemy dbać o mniejsze miejscowości"

Pieniądze pochodzą z Regionalnego Programu Operacyjnego i mają wyrównać szansę na rozwój mniejszych miast - mówił w Kolnie marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki.

Marszałek podpisał w czwartek (30.05) w Kolnie umowy w tej sprawie z burmistrzem Kolna Andrzejem Dudą, wójtem gminy Kolno Józefem Wiśniewskim i burmistrz Stawisk Agnieszką Rutkowską.


- Chcemy dbać o te mniejsze miejscowości, subregiony tak, żeby faktycznie ten zrównoważony rozwój był kontynuowany, nie tylko żebyśmy o nim mówili - zaznaczył marszałek Artur Kosicki.


Dodatkowe zajęcia dla przedszkolaków

Miasto Kolno zdobyło ponad 60 tys. zł dotacji na organizację różnych dodatkowych zajęć dla przedszkolaków ze szkoły podstawowej nr 2 z  oddziałem przedszkolnym. Będą to zajęcia językowe, matematyczne, komputerowe. Szkoła będzie mogła kupić materiały i pomoce dydaktyczne potrzebne na te zajęcia. Andrzej Duda mówił, że zajęcia będą skierowane do 5-6-latków.

Burmistrz Andrzej Duda podkreślał, że Kolno należy do miast powiatowych, które nie są bogate. - Dlatego środki unijne, środki z programów operacyjnych, które umożliwiają nam rozwój, umożliwiają nam dorównywanie poziomem do innych miast regionu - podkreślił.

Aktywizacja społeczna

Gmina Kolno otrzyma ponad 380 tys. zł unijnej dotacji na dwa projekty związane z aktywizacją społeczną. Jak mówił wójt tej gminy Józef Wiśniewski, pieniądze pomogą aktywizować 15 bezrobotnych nieaktywnych zawodowo i ich rodziny. Pięć osób będzie mogło liczyć na kursy operatorów koparki, co - jak podkreślał wójt - wesprze te osoby na rynku pracy.

Gmina Kolno dostanie też dotację na dodatkowe zajęcia przedszkolne dla 3-4 latków. Urząd marszałkowski poinformował, że chodzi o placówki w szkołach w Czerwonem, Lachowie i Zabielu i zajęcia dla 48 dzieci.

Rewitalizacja parku i pomoc dla seniorów

Gmina Stawiski dostanie łącznie ponad 1,2 mln zł, z czego 1 mln zł będzie przeznaczony na rewitalizację zabytkowego parku w Stawiskach. Pozostałe środki będą przeznaczone na projekt "Sąsiedzkie usługi opiekuńcze". Z opisu projektu wynika, że 12 niesamodzielnych osób dostanie wsparcie w codziennym życiu, także opiekę psychologiczną, fizjoterapeutyczną.

Burmistrz Stawisk Agnieszka Rutkowska powiedziała, że to projekt skierowany do seniorów, którzy potrzebują pomocy.


źródło: PAP | red: zmj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


W szpitalu w Kolnie działa już zmodernizowany oddział chirurgiczny - pacjenci mają lepsze warunki

29.05.2019, 18:37

Pacjenci mają lepsze warunki, a personel medyczny - większy komfort pracy. W kolneńskim szpitalu działa już zmodernizowany oddział chirurgiczny.


Bezrobocie w Podlaskiem spada – wciąż jest jednak znacznie wyższe od średniej krajowej

23.05.2019, 15:21

Spada bezrobocie w województwie podlaskim. Jak dowiedziało się Polskie Radio Białystok stopa bezrobocia według danych GUS wynosiła w kwietniu 7,4 proc. To o 0,3 proc. mniej niż w marcu.


Wypadek w miejscowości Poryte k. Kolna - zderzyły się dwa autokary i samochód osobowy

24.04.2019, 11:44

Ponad 90 osób jechało dwoma litewskimi autokarami, które zderzyły się na wysokości miejscowości Poryte, na drodze krajowej nr 61.


Na trasie Stawiski - Szczuczyn zapalił się tir z ładunkiem drewna

15.04.2019, 08:16

Co najmniej przez dwie godziny utrudniony będzie ruch na drodze krajowej nr 61 na trasie Stawiski - Szczuczyn. Strażacy dogaszają pożar ciężarówki, która zapaliła się około 7:00 we wsi Świdry Dobrzyce. Na szczęście kierowcy nic się nie stało.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
OiFP BRZYDKI KACZOREK

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

REKLAMA
NIETEATR Mamy Śpiewamy - interaktywny koncert familijny

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024

REKLAMA
STARE DOBRE MAŁŻEŃSTWO OIFP

REKLAMA
CARMINA BURANA KONCERT ORATORYJNY OIFP

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnegofot. Adam Dąbrowski
REGION
17.05.2024, 12:51, akt. 15:51

Mlekovita ma fabrykę biofermentacji

źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok