Radio Białystok | Wiadomości | GDDKiA: podpisano umowę dotyczącą drogi Suchowola-Sztabin

GDDKiA: podpisano umowę dotyczącą drogi Suchowola-Sztabin

4.06.2019, 14:44, akt. 14:47

Prawie 1,8 mln zł będzie kosztować opracowanie koncepcji programowej 13-km odcinka drogi Sztabin-Suchowola na trasie nr 8 z Białegostoku do Augustowa. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad w Białymstoku podpisała z wykonawcą umowę w tej sprawie.

Fotolia.com
Fotolia.com

Dokumenty, które przygotuje firma Kontrakt z Gdańska, mają być gotowe jesienią 2020 r. - poinformował we wtorek (04.06) rzecznik GDDKiA w Białymstoku Rafał Malinowski. Umowę zawarto w poniedziałek.

GDDKiA przypomniała, że wcześniej podpisano także umowę na wykonanie takiej koncepcji na odcinek Korycin-Suchowola (15 km, koszt to również blisko 1,8 mln zł); prace nad tym dokumentem trwają od połowy marca, też mają być zakończone jesienią 2020 r. - poinformował Malinowski. Dodał, że w czerwcu lub w lipcu będzie natomiast ogłoszony przetarg na wyłonienie firmy, która przygotuje taką koncepcję programową na odcinek Sztabin-Augustów wraz z obwodnicą miejscowości Białobrzegi.

Rafał Malinowski wyjaśnił, że koncepcja programowa to dokument, który uszczegóławia materiały z decyzji środowiskowej dla danej inwestycji w takim stopniu, który umożliwia ogłoszenie przetargu w systemie projektuj i buduj. "W koncepcji opracowany będzie tylko wariant wskazany w decyzji środowiskowej" - zaznaczyła GDDKiA.

Droga krajowa z Białegostoku do Augustowa ma być na planowanych odcinkach modernizowana do wariantu tzw. dwa plus jeden, czyli dwa pasy ruchu w jedną stronę z naprzemiennie występującym dodatkowym pasem do wyprzedzania.

- W przebudowie dk 8 istotny jest nie tylko dodatkowy pas do wyprzedzania występujący naprzemiennie, ale także to, że nowa droga poprowadzona zostanie zupełnie nowym śladem i ominie miejscowości takie jak Zagórze, Wysokie, Skindzierz, Chodorówka i Suchowola, a obwodnicą - także Sztabin i Białobrzegi - poinformował Rafał Malinowski. Dodał, że powinno to "znacznie" poprawić płynność ruchu i bezpieczeństwo. - Będzie też dodatkowa jezdnia (serwisowa) obsługująca ruch lokalny, dojazdy do posesji - wskazał.

W ramach modernizacji odcinka Sztabin-Suchowola ma powstać obwodnica Sztabina. - Dziś cały ruch na krajowej ósemce przechodzi przez samą miejscowość. Nowa droga będzie przenosiła obciążenie pojazdów o nacisku 11,5 t/oś, przewidziano budowę skrzyżowań z drogami niższej kategorii w poziomie, budowę zatok autobusowych, chodników i odcinków ciągów pieszo-rowerowych - podają drogowcy w informacji prasowej na swojej stronie internetowej.

GDDKiA w Białymstoku poinformowała, że umowy z firmami, które zaprojektują i zbudują drogę - zarówno na odcinku Sztabin-Suchowola, jak i Korycin-Suchowola (z obwodnicą Suchowoli) - będzie chciała podpisać w 2021 r., a prace planowane są na lata 2023-2025.

źródło: PAP | red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

ZOBACZ TEŻ:


Podpisano kolejne umowy na modernizacje podlaskich dróg lokalnych z Funduszu Dróg Samorządowych

3.06.2019, 11:48

39 km dróg gminnych i powiatowych zmodernizują łącznie samorządy, które w poniedziałek (03.06) w Białymstoku podpisały umowy na dofinansowanie tych inwestycji z rządowego Funduszu Dróg Samorządowych. Wsparcie - łącznie w wysokości 20,6 mln zł - dostanie 6 powiatów i 10 gmin.


Przebudowa drogi do Hajnówki – kierowców czekają utrudnienia

30.05.2019, 07:32

Zamiast jechać prosto, trzeba będzie korzystać z objazdów. Od czwartku (30.05) aż do 20 czerwca kierowcy samochodów ciężarowych nie przejadą z Zabłudowa do Żywkowa. To 8-kilometrowy fragment remontowanej drogi wojewódzkiej nr 685 prowadzącej do Hajnówki.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Prokurator Alicja Horn" Tadeusz Dołęga-Mostowicz


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok