Radio Białystok | Wiadomości | Jarmark, piknik, wystawy i koncerty - wszystko to w ramach Dni Miasta Białegostoku

Jarmark, piknik, wystawy i koncerty - wszystko to w ramach Dni Miasta Białegostoku

22.06.2019, 06:44, akt. 13:56

Słynny jarmark na Rynku Kościuszki, piknik z Branickim, spacery po mieście, wystawy, wręczenie nagród artystycznych, a także koncerty z udziałem m.in. Bajmu i Sandry - to wszystko w ramach tegorocznych Dni Miasta Białegostoku. Impreza odbędzie się w dniach 21-23 czerwca.

Fotolia.com
Fotolia.com


0:00
0:00
Rozpoczynają się Dni Miasta Białegostoku - relacja Doroty Sokołowskiej | Pobierz plik.


0:00
0:00
Jarmark, piknik, wystawy i koncerty - zbliżają się Dni Miasta Białegostoku - relacja Edyty Wołosik | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

W organizację święta włączyły się instytucje kultury i sportu

Dni Miasta Białegostoku tradycyjnie odbywają się w okolicach 24 czerwca, w dniu imienin Jana. Data nie jest przypadkowa, ma to związek z założycielem miasta - hetmanem Janem Klemensem Branickim.

- To okazja, żeby poświętować - mówi prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski i dodaje, że w tym roku udało się przygotować bardzo różnorodny program, a w organizację święta włączyły się instytucje kultury i sportu.

Gwiazdy na koncercie plenerowym

Obchody rozpoczęły się w piątek, ale większość imprez zaplanowano na weekend. Jednym z większych wydarzeń w sobotę będzie koncert plenerowy. Scena tradycyjnie stanie w samym centrum miasta, na Rynku Kościuszki. Będzie można usłyszeć młodą piosenkarkę, finalistę konkursu "The Voice Kids" Zuzę Jabłońską, Beatę i Bajm oraz gwiazdę muzyki lat 80. Sandrę.

W niedzielę od rana na "Jarmark Świętojański" przed Ratusz zaprasza Muzeum Podlaskie. Jak informuje muzeum, staraniem Branickiego, pierwszy przywilej na organizację miejskich jarmarków w Białymstoku nadał król August II Mocny w 1723 roku i wówczas pojawił się jarmark organizowany przed Wielkanocą. "W 1749 roku Jan Klemens Branicki uzyskał kolejny królewski przywilej. Od tego roku największym białostockim jarmarkiem był Jarmark Świętojański, który wiązał się z imieninami hetmana" - napisano w materiałach.

Będzie piknik przed Muzeum Wojska

Najmłodsi będą mogli wziąć natomiast udział w pikniku z Branickim, który odbędzie się przed Muzeum Wojska. Tam odbędzie się gra miejska śladami Branickiego, rodzinny quiz wiedzy o rodzie Branickich, będzie też możliwość narysowania herbu tego rodu.

Innymi działaniami związanymi z Branickimi będzie m.in. wystawa plenerowa pokazująca Białystok z czasów Branickich czy też instalacja artystyczna "Kareta Branickiego".


Podczas Dni Miasta zostaną przypomniane osoby ważne w jego historii. Będzie można przejść się "śladami" ostatniego przedwojennego prezydenta Białegostoku Seweryna Nowakowskiego. Po agresji sowieckiej w 1939 roku Nowakowski został aresztowany i wywieziony do Mińska, potem na zesłanie. Tam zginął, a okoliczności jego śmierci są nieznane.

Zostanie też otwarta wystawa prac Czesława Nowakowskiego, malarza urodzonego w Białymstoku. Sadowski znalazł się wśród 100 najsłynniejszych Białostoczan - plebiscycie zorganizowanym przez miasto w stulecie odzyskania niepodległości.

Kto zdobędzie Nagrodę Artystyczną Prezydenta Miasta Białegostoku?

W niedzielę wieczorem, tradycyjnie już zostaną wręczone Nagrody Artystyczne Prezydenta Miasta Białegostoku. W tym roku otrzymają je: aktor Adam Woronowicz, Fundacja Teatr Papahema, organizator festiwalu literackiego "Na pograniczu kultur" Andrzej Kalinowski i historyk Wiesław Wróbel. Impreza zwykle planowana była w plenerze, ale co roku - jak mówił Truskolaski - pogoda była bardzo zmienna, stąd przeniesiono ją do sali Kina Forum. Po uroczystości odbędzie się koncert Anny Jurksztowicz.

Nasze słuchowisko zakończy tegoroczne Dni Miasta 

Na zakończenie tegorocznych Dni Miasta - w niedzielę o 20:00 na Wydziale Sztuki Lalkarskiej (przy ul. Sienkiewicza) rozpocznie się plenerowa prezentacja słuchowiska "Życie na zderzaku. Białostockie drogi do wolności" autorstwa naszych radiowych koleżanek: Agnieszki Czarkowskiej i Gabrieli Walczak.

W ramach imprez towarzyszących Dniom Miasta Białegostoku zaplanowano m.in. 3 Międzynarodowy Festiwal Teatrów Lalek dla Dorosłych "Metamorfozy Lalek", na którym wystąpią teatry z kilkunastu państw, a w ogrodach Pałacu Branickich można wziąć udział w Podlaskim Śniadaniu Mistrzów.


"Podlaskie Śniadanie Mistrzów" w ogrodach Pałacu Branickich


Koszt organizacji tegorocznej imprezy to - jak poinformował Truskolaski - 510 tys. zł

źródło: PAP | red: mag, sk


PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Mieszkańcy Łomży mają NESTORIADĘ

4.06.2019, 15:26

Poza spotkaniami w Klubie SENIOR + i jesienną SENIORIADĄ, od teraz "wcześniej urodzeni" mieszkańcy Łomży mają także NESTORIADĘ.


15 Festiwal Kultura na schodach muzeum 03.06.2019

3.06.2019, 14:00

W audycji usłyszymy relację z 15 festiwalu Kultura na schodach muzeum.


Parada ulicami miasta i 3 dni koncertów – białostoccy studenci rozpoczęli juwenalia [zdjęcia]

30.05.2019, 09:21

Kolorowa, roześmiana i roztańczona parada studentów rozpoczęła tegoroczne Juwenalia w Białymstoku.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Nie Teatr OXFORD DRAMA - koncert

REKLAMA
OiFP PORANEK MŁODEGO MELOMANA

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok