Radio Białystok | Wiadomości | Podlaskie samorządy otrzymają ponad 2,3 mln zł z PFRON na dostosowanie obiektów do potrzeb niepełnosprawnych

Podlaskie samorządy otrzymają ponad 2,3 mln zł z PFRON na dostosowanie obiektów do potrzeb niepełnosprawnych

7.06.2019, 15:59, akt. 16:07

Ponad 2,3 mln zł dofinansowania na dostosowanie obiektów do potrzeb osób niepełnosprawnych otrzymają podlaskie samorządy z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. W piątek (07.06) podpisano umowy z czterema pierwszymi samorządami.

Fot. Monika Kalicka
Fot. Monika Kalicka

Umowy podpisano w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Podlaskiego

Umowy podpisano w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Podlaskiego w Białymstoku, które jest pośrednikiem w przyznawaniu pieniędzy z PFRON. Dofinansowanie, które w sumie wyniosło blisko 1,1 mln zł otrzymał: Białystok, powiat sokólski i gminy Radziłów i Czyżew.

Jak mówił przed podpisaniem umów marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki, to pierwszy etap rozstrzygania wniosków na realizację projektów dostosowania budynków do potrzeb niepełnosprawnych. W sumie na to zadanie urząd, jako pośrednik przekazywania środków, otrzymał z PFRON ponad 2,3 mln zł.

Artur Kosicki mówił, że urząd stara się wspierać wszelkie działania związane z niepełnosprawnością. Dodał, że zgodnie z przepisami prawa budynki powinny być dostosowywane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, niezależnie od przyznanych środków.

- Ale mamy też świadomość, że te roboty są bardzo kosztochłonne, że wykonanie czasami o wiele lepszego podnośnika czy dźwigu wymaga jeszcze większych nakładów, niż można by było to realizować przy zwykłych robotach budowlanych. Dlatego cieszymy się, że możemy w taki sposób wspierać nasze samorządy – dodał marszałek.

Białystok otrzymał dofinansowanie w wysokości 400 tys. zł na rozbudowę Szkoły Podstawowej nr 51. Jak mówił zastępca prezydenta miasta Przemysław Tuchliński, pieniądze z PFRON wesprą modernizację tego obiektu, w szczególności zostaną przeznaczone na zakup windy przy sali gimnastycznej oraz remont sanitariatów dostosowanych do potrzeb niepełnosprawnych. Tuchliński poinformował, że wartość całej inwestycji to niespełna 24 mln zł.

W Sokółce przebudowywana jest Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna, na jej modernizację powiat sokólski, który realizuje tę inwestycję, otrzymał z PFRON 210 tys. zł. Starosta sokólski Piotr Rećko mówił, że dzięki tym środkom kilka pomieszczeń zostanie przebudowanych i dostosowanych m.in. do terapii sensorycznej osób niepełnosprawnych. Dodał, że całość inwestycji to koszt ponad 700 tys. zł, pozostałe pieniądze powiat otrzymał z funduszy unijnych z regionalnego programu operacyjnego województwa.

Gmina Czyżew 280 tys. zł dofinansowania z PFRON przeznaczy na remont świetlicy wiejskiej w miejscowości Rosochate Kościelne, by dostosować ją do potrzeb niepełnosprawnych oraz na budowę zaplecza socjalnego przy boisku piłkarskim – mówiła burmistrz Czyżewa Anna Bogucka. Dodała, że w świetlicy oraz na boisku będą odbywać się różne zajęcia przeznaczone dla mieszkańców z różnych grup wiekowych i o różnym stopniu sprawności. Cały projekt wart jest ponad 800 tys. zł.

Gmina Radziłów w miejscowości Mścichy realizuje projekt dostosowania budynku po byłej szkole podstawowej do potrzeb domu pomocy społecznej. Wójt Radziłowa Krzysztof Milewski mówił, że zakończenie inwestycji planowane jest w 2020 r. Z PFRON gmina otrzymała ponad 205 tys. zł. Milewski mówił, że pieniądze przeznaczone zostaną na dostawę i montaż windy i na wykonanie podjazdów przy budynku.

Z informacji przekazanych przez departament zdrowia Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego wynika, że PFRON przyznał regionowi blisko 6 mln zł, które rozdysponowane zostały na trzy typy zadań: ponad 2,3 mln zł – na roboty budowlane, ponad 3 mln zł – na dofinansowanie zakładów aktywności zawodowej oraz 100 tys. zł na działania prowadzone przez organizacje pozarządowe i fundacje.

źródło: PAP | red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Suwałki 2019

28.05.2019, 15:12

W ramach obchodów Dnia Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną zaplanowano konferencję pod hasłem "O godne życie" i event na Placu M. Konopnickiej w Suwałkach.


Od września w Białymstoku działać będzie Szkoła Specjalna Przysposabiająca do Pracy

20.05.2019, 17:25

O dodatkową możliwość kształcenia zabiegali od lat rodzice uczniów i nauczyciele.


Targi Aktywności Osób Niepełnosprawnych w Białymstoku

18.05.2019, 09:30

Różne placówki pomagające osobom niepełnosprawnym być aktywnymi w życiu społecznym i zawodowym pokazały swoją ofertę podczas zorganizowanych w sobotę (18.05) Białostockich Targów Aktywności Osób Niepełnosprawnych.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Kino "Świerkowa 1"!


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok