Radio Białystok | Wiadomości | Niedługo ulicami Białegostoku przejdzie Marsz Równości - co na ten temat sądzą mieszkańcy miasta?

Niedługo ulicami Białegostoku przejdzie Marsz Równości - co na ten temat sądzą mieszkańcy miasta?

autor: Marcin Gliński

12.06.2019, 16:33, akt. 16:20

W przyszłym miesiącu ulicami Białegostoku ma przejść pierwszy Marsz Równości. Są już pierwsze głosy sprzeciwu - prezes regionu Podlasie Warmia Mazury Korwin - Konfederacja Marcin Sawicki złożył do prezydenta Białegostoku pismo, w którym apeluje o zakazanie marszu. Sam prezydent nie obejmie honorowym patronatem wydarzenia.

Tęcza w Białymstoku, fot. Marcin Gliński
Tęcza w Białymstoku, fot. Marcin Gliński


0:00
0:00
Niedługo ulicami Białegostoku przejdzie Marsz Równości - co na ten temat sądzą mieszkańcy miasta? - relacja Marcina Glińskiego | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Mieszkańcy miasta, z którymi rozmawialiśmy, mają podzielone zdania na temat marszu.

-  10 miesięcy temu powstało Stowarzyszenie Tęczowy Białystok. Od tamtej  pory zgłosiło się do nas kilkadziesiąt osób, które chcą działać na rzecz  dobra wspólnego. Akceptacji, wsparcia, bezpieczeństwa. Organizujemy  pierwszy Marsz Równości w Białymstoku, bo wiemy o co walczymy i wiemy,  że jest to słuszne. Bo wiemy, że Białystok jest miastem dla wszystkich,  jest miastem tolerancyjnym i otwartym, w którym wszystkie osoby mogą  znaleźć dla siebie miejsce i czuć się bezpiecznie. Chcemy powiedzieć to  na głos. Dlatego pójdziemy razem podczas marszu 20 lipca - mówi  Anastazja Stasiewicz ze Stowarzyszenia Tęczowy Białystok.

Prezes  regionu Podlasie Warmia Mazury KORWIN - KONFEDERACJA Marcin Sawicki,  mówi, że tego typu marsz może siać zgorszenie w miejscu publicznym.

-  Chciałbym wyrazić wobec tego, by taki marsz odbywał się w Białymstoku.  Organizatorzy podobnych wydarzeń, czy w Gdańsku, czy w Warszawie  udowodnili, że nie są w stanie zapanować nad uczestnikami tego marszu.  Kodeks wykroczeń wskazuje, że jeżeli ktoś się obnaża, jeżeli ktoś sieje  zgorszenie w miejscu publicznym, powinien być automatycznie karany. Po  prostu na takie zachowanie się nie zgadzamy - mówi Marcin Sawicki.

Prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski nie obejmie honorowym patronatem wydarzenia.

-  Jeżeli chodzi o organizację jakichkolwiek zgromadzeń, manifestacji,  każdy z nas ma do tego prawo. Dzieje się to na określonych zasadach,  które sprowadzają się przede wszystkim do tego, że takie zgromadzenia  trzeba zgłosić do miasta. Jeżeli nie ma żadnych kwestii, które byłyby  sprzeczne z Ustawą o zgromadzeniach, to prezydent po prostu zgromadzenie  rejestruje. On nie wydaje pozwolenia, co najwyżej może takiego  zgromadzenia zakazać, jeżeli są spełnione przesłanki w Ustawie o  zgromadzeniach. A kwestia patronatów, cóż, prezydent jest organem który  rejestruje, a ta sytuacja nie jest taką, w której mógłby prezentować  swój światopogląd. To nie jest miejsce i pora do tego - mówi rzecznik  prezydenta miasta Białystok Urszula Boublej.

Dodaje, że miasto ma  za zadanie zadbać o bezpieczeństwo uczestników marszu. Organizatorzy  wydarzenia zapewniają, że będzie ono miało charakter pokojowy i będzie  służyło ochronie praw człowieka.

| red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Działacze Konfederacji nie chcą Marszu Równości w Białymstoku

10.06.2019, 19:47

Uczestnicy wydarzenia, które zapowiedziała organizacja "Tęczowy Białystok", mają przejść ulicami miasta 20 lipca.


Działacze Stowarzyszenia Tęczowy Białystok zapowiedzieli Marsz Równości w mieście

7.06.2019, 15:09

Chcą przeciwdziałać dyskryminacji ze względu na orientację seksualną i wyrazić solidarność z osobami LGBT+. Działacze Stowarzyszenia Tęczowy Białystok zapowiedzieli pierwszy Białostocki Marsz Równości.


"Kocham Białystok" odpowiada "Tęczowemu Białemustokowi" ws. marszu równości

24.08.2018, 19:10

"Tak" dla tolerancji, "nie" dla marszu równości w Białymstoku. To odpowiedź działaczy inicjatywy "Kocham Białystok" na postulaty "Tęczowego Białegostoku".
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
NIE TEATRfot. Marta Sołtys
AUGUSTÓW
10.08.2022, 12:55, akt. 13:10

W Augustowie powstał kolejny mural

źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok