Radio Białystok | Wiadomości | Nie będzie Europejskiego Nakazu Aresztowania dla Rafała Gawła - podał portal DoRzeczy.pl

Nie będzie Europejskiego Nakazu Aresztowania dla Rafała Gawła - podał portal DoRzeczy.pl

15.06.2019, 10:09, akt. 10:14

Skazany prawomocnie założyciel Ośrodka Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych Rafał Gaweł uzyskał norweskie obywatelstwo, co oznacza, że nie może być poszukiwany Europejskim Nakazem Aresztowania - podał w piątek portal DoRzeczy.pl.

fotolia.com
fotolia.com

Gaweł wraz z innymi osobami oskarżony był m.in. o oszustwa związane z prowadzoną działalnością. Jego stowarzyszenie, które w statutowej działalności miało szerzenie kultury i działania na rzecz mniejszości narodowych, prowadziło Teatr TrzyRzecze i Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych.

Portal przypomniał, że "Rafał Gaweł został skazany na dwa lata więzienia za wyłudzenia i oszustwa. Pokrzywdzonymi byli właściciele firm, z którymi Gaweł robił interesy, bank (220 tys. zł) czy Fundacja im. Stefana Batorego (107 tys. zł), z której wyłudził dotację na założenie Ośrodka".

W pierwszej instancji wobec Rafała Gawła (zgodził się na podawanie w tej sprawie przez media jego danych i wizerunku) zapadł wyrok 4 lat więzienia. Na początku stycznia Sąd Apelacyjny w Białymstoku obniżył karę do dwóch lat pozbawienia wolności. Wyrok jest prawomocny.

Jak czytamy na portalu, "Prokuratura Okręgowa w Białymstoku wnioskowała w marcu o Europejski Nakaz Aresztowania dla Rafała Gawła, który zbiegł przed karą więzienia do Norwegii". "Działacz poprosił tamtejsze władze o udzieleniu mu azylu politycznego – jak twierdził, miał być prześladowany przez polski rząd. Jak ustalił wtedy portal DoRzeczy.pl, Sąd Okręgowy nie wyznaczył wtedy rozprawy, na której mogłaby zapaść decyzja o wydaniu ENA (lub odrzuceniu wniosku)" - czytamy dalej.

Najnowsze ustalenia wskazują, że sprawa stała się bardziej skomplikowana, gdyż założyciel Ośrodka Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych uzyskał norweskie obywatelstwo

- pisze DoRzeczy.pl.

Norwegia nie jest członkiem Unii Europejskiej i nie mamy z nią żadnego szczególnego porozumienia, które pozwalałoby stosować Europejski Nakaz Aresztowania. Dlatego ten nakaz nie będzie mógł być wydany w sytuacji, gdy Sąd Okręgowy w Białymstoku będzie miał potwierdzoną informację, że skazany przebywa poza terytorium UE

– powiedział w rozmowie z portalem Łukasz Piebiak, podsekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości. Podkreślił także, że zlecił rozpoznanie stanu tej sprawy w związku z tym, że pomimo prawomocnego wyroku skazany nie odbywa orzeczonej kary pozbawienia wolności.

źródło: PAP | red: rbon

ZOBACZ TEŻ:


Współzałożyciel Teatru TrzyRzecze Rafał Gaweł poszukiwany listem gończym

18.04.2019, 11:14

Białostocka prokuratura chciała postawić Rafałowi Gawłowi kolejne zarzuty w sprawie o liczne oszustwa, jednak przestał stawiać się na wezwania śledczych. W internecie napisał, że wyjechał do Norwegii i stara się o azyl polityczny.


2 lata więzienia dla współzałożyciela Teatru TrzyRzecze

4.01.2019, 07:13

Do dwóch lat więzienia obniżył w piątek (4.01) Sąd Apelacyjny w Białymstoku karę dla współzałożyciela Teatru TrzyRzecze Rafała Gawła, wraz z innymi osobami oskarżonego m.in. o oszustwa związane z prowadzoną działalnością gospodarczą. Wyrok jest prawomocny.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Kult" Łukasza Orbitowskiego

RadioRower
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok