Radio Białystok | Wiadomości | To największy zakład produkcyjny w regionie – Pronar świętuje 30-lecie istnienia

To największy zakład produkcyjny w regionie – Pronar świętuje 30-lecie istnienia

15.06.2019, 15:16, akt. 15:35

Sukces gospodarczy Polski to zasługa milionów ciężko pracujących Polaków oraz przedsiębiorców, prawdziwych liderów i przywódców polskiej gospodarki - mówił w sobotę (15.06) w Narwi wicepremier Jarosław Gowin; wziął on udział w 30-leciu firmy Pronar.

Pronar świętuje 30-lecie istnienia, fot. Dominika Dębska
Pronar świętuje 30-lecie istnienia, fot. Dominika Dębska

Pronar świętuje 30-lecie istnienia - relacja Dominiki Dębskiej

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Firma zatrudnia ponad 2,2 tys. pracowników

Pronar jest producentem maszyn rolniczych, komunalnych i recyklingowych. Jak informuje firma, ma siedem fabryk, w których zatrudnia ponad 2,2 tys. pracowników. Swoje wyroby sprzedaje do ponad 70 krajów świata.

W sobotę w głównej siedzibie firmy w Narwi odbyły się jubileuszowe uroczystości, w których wzięli udział m.in.: wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Gowin, władze województwa, przedstawiciele firm z blisko 40 krajów, z którymi współpracuje Pronar, oraz pracownicy.


Pronar świętuje 30-lecie 

Jak mówił Gowin, 30 lat temu rodziła się firma Pronar, ale w tym samym czasie "rodziła się wolna, demokratyczna Polska". Ocenił, że to były bardzo dobre dla Polski lata i - jak podkreślał - wszyscy możemy być z nich dumni. Mówił, że to były lata ciężkiej pracy. Zwrócił też uwagę, że "od szeregu lat Polska jest liderem wśród krajów OECD jeżeli chodzi o tempo rozwoju gospodarczego".


Te sukcesy to przede wszystkim zasługa milionów ciężko pracujących Polaków i zasługa wielu przedsiębiorców, którzy byli prawdziwymi liderami, prawdziwymi przywódcami polskiej gospodarki - powiedział wicepremier. 


Mówił, że wśród tych przywódców prezes Pronaru Sergiusz Martyniuk i jego firma mają miejsce szczególne.

Jego zdaniem to nowoczesna i innowacyjna firma. Dodał, że w skali kraju zapis o innowacyjnym charakterze gospodarki w strategii odpowiedzialnego rozwoju jest dopiero planem, a w Pronarze dzieje się od 30 lat. Jak mówił, sukces firmy polega nie tylko na sukcesie biznesowym, ale też stworzeniu rodzinnych więzi z pracownikami i partnerami.


Nowoczesna i innowacyjna firma

Prezes Pronaru przypomniał historię firmy, a także genezę nazwy Pronar: "pro", czyli produkcja, oraz "nar", czyli w Narwi. Wskazał, że przez 30 lat powstało siedem fabryk. Martyniuk powiedział, że dziś firma ma zaawansowane technologie nie tylko w maszynach rolniczych, ale również m.in. w komunalnych i recyklingowych, posiada też centrum naukowo-badawcze. Dodał, że co roku firma chce podnosić swoją działalność o 20 proc., a w 2022 roku - jak mówił - osiągnąć "obrót w granicach 1,5 mld zł".

Wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski zwrócił uwagę, że firma powstała z dala "od wielkich centrów naukowych, przemysłowych, od wielkich ośrodków miejskich". Natomiast wicemarszałek województwa podlaskiego Stanisław Derehajło podkreślał, że Pronar działa na terenie trzech powiatów: bielskiego, siemiatyckiego i hajnowskiego.

Podczas uroczystości zostały wręczone odznaki "Zasłużony dla rolnictwa", przyznane przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. 

źródło: PAP | red: sk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Pronar świętuje 30-lecie istnienia

4.01.2019, 18:04

Firma Pronar z Narwi świętuje 30-lecie - były podziękowania i odznaczenia.


Zespół Szkół Zawodowych w Hajnówce i Pronar podpisały porozumienie o współpracy

12.01.2018, 07:42

Ma to przynieść korzyści zarówno uczniom jak i firmie. Zespół Szkół Zawodowych w Hajnówce i Pronar podpisały porozumienie o współpracy.


Producent maszyn rolniczych i komunalnych Pronar otwiera fabrykę w Hajnówce

30.10.2017, 07:06

To już siódma fabryka tego przedsiębiorstwa w Podlaskiem. Producent maszyn rolniczych i komunalnych Pronar uroczyście otworzył w poniedziałek (30.10) zakład w Hajnówce.


Wicepremier Jarosław Gowin w Pronarze w Narwi

3.03.2017, 17:58

Pokazali wicepremierowi fabrykę, bo chcą obalić mity o zacofaniu cywilizacyjnym wschodniej Polski. Po namowach lokalnych polityków do Narwi przyjechał wicepremier Jarosław Gowin.


W Narwi otwarto lotnisko. Powstało w siedzibie firmy Pronar [zdjęcia]

15.07.2016, 19:54

Właściciel firmy Pronar - Sergiusz Martyniuk obok swojego przedsiębiorstwa w Narwi zbudował pas startowy.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok