Radio Białystok | Wiadomości | Wręczono noty identyfikacyjne rodzinom ofiar komunistycznego reżimu i zbrodni dokonanych przez UPA

Wręczono noty identyfikacyjne rodzinom ofiar komunistycznego reżimu i zbrodni dokonanych przez UPA

autor: Agnieszka Czarkowska

17.06.2019, 15:58, akt. 16:11

Instytut Pamięci Narodowej w Pałacu Prezydenckim przekazał rodzinom noty identyfikacyjne 24 ofiar terroru komunistycznego i zbrodni dokonanych przez UPA. Wśród nazwisk (17.06) ogłoszonych są nazwiska dwóch ofiar odnalezionych w województwie podlaskim.

fot. Agnieszka Czarkowska
fot. Agnieszka Czarkowska

Wręczono noty identyfikacyjne rodzinom ofiar komunistycznego reżimu i zbrodni dokonanych przez UPA - relacja Agnieszki Czarkowskiej

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Dwaj żołnierze to bracia Zygmunt i Lucjan Marchelowie

Dwaj żołnierze NSZ-NZW, których szczątki zostały odnalezione i zidentyfikowane przez Biuro Poszukiwań i Identyfikacji IPN Oddział w Białymstoku to bracia Zygmunt i Lucjan Marchelowie.

Obaj urodzili się w wsi Wojtkowice Glinna w pow. wysokomazowieckim. Starszy Zygmunt w 1921 roku, młodszy Lucjan w 1926.  W czasie okupacji niemieckiej należeli do lokalnej siatki Narodowych Sił Zbrojnych. Podczas akcji "Burza” walczyli w oddziale por. Franciszka Malinowskiego "Buksy”. Lucjan został ranny i trafił do szpitala w Brześciu, gdzie przez kilka miesięcy był leczony i przechodził rehabilitację. W 1945 r. nielegalnie przekroczył linie Curzona i przedostał się do rodzinnej miejscowości, w której kontynuował leczenie postrzelonej nogi. Zygmunt od września 1945 r. był w oddziale Narodowego Zjednoczenia Wojskowego ppor. Jana Boguszewskiego "Bitnego”. 

Na przełomie lutego i marca 1946 r. obaj bracia pełnili służbę w miejscowym oddziale funkcjonującym w strukturach 3. Wileńskiej Brygady NZW kpt. Romualda Rajsa "Burego”. Po aresztowaniu w grudniu 1946 r. w rodzinnej miejscowości osadzono ich w areszcie w Ciechanowcu. Wyrokiem z 27 grudnia 1946 r. Wojskowego Sądu Rejonowego w Białymstoku, który jako Sąd Doraźny obradował na sesji wyjazdowej w Wojtkowicach Glinnie, zostali skazani na karę śmierci. W rozprawie, która rozpoczęła się o 10:45 na terenie rodzinnego gospodarstwa braci Marchelów, uczestniczyło w charakterze "widzów” około 500 osób doprowadzonych z okolicznych miejscowości. Wyrok został wykonany natychmiast po ogłoszeniu wyroku, tego samego dnia o godz. 13:10.

Ciał nie wydano rodzinie, jednak po kilku miesiącach, kilkanaście kilometrów od miejsca egzekucji zostały odnalezione zwłoki. Pod osłoną nocy rodzina pochowała ciała w nieoznakowanej mogile na terenie cmentarza w Ciechanowcu, a proboszcz parafii poświadczył to wpisem do księgi zgonów.

Szczątki Zygmunta i Lucjana Marchelów zostały odnalezione we wrześniu 2017 r. podczas prac ekshumacyjnych prowadzonych przez IPN na cmentarzu parafialnym w Ciechanowcu.

| red: mag

ZOBACZ TEŻ:


W Grabówce oddano hołd ofiarom zbrodni hitlerowskiej na Białostocczyźnie

16.06.2019, 14:57

Uroczystości upamiętniające ofiary zbrodni hitlerowskiej na Białostocczyźnie z lat 1941-44 odbyły się w niedzielę (16.06) przy pomniku ofiar w Grabówce k. Białegostoku. Zdaniem historyków, to największa na tych ziemiach zbrodnia niemiecka.


Podczas przebudowy ulicy w Śniadowie znaleziono ludzkie szczątki

4.06.2019, 16:58

Szczątki jednej lub dwóch osób znaleźli pracownicy firmy przebudowującej ulicę w Śniadowie.


Działacze antykomunistycznej opozycji odebrali w Białymstoku Krzyże Wolności i Solidarności

29.05.2019, 14:44

Dziewiętnaście osób uhonorowano w środę (29.05) w Białymstoku nadanymi przez prezydenta Andrzeja Dudę Krzyżami Wolności i Solidarności za walkę z systemem komunistycznym. Odznaczania wręczył wiceprezes Instytutu Jan Baster.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

KONKURS

"Miłość Ci nic nie wybaczy" Alek Rogoziński


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok