Radio Białystok | Wiadomości | Uroczystości w prawosławnym sanktuarium w Krynoczce koło Hajnówki

Uroczystości w prawosławnym sanktuarium w Krynoczce koło Hajnówki

18.06.2019, 14:52, akt. 14:57

W położonym w Puszczy Białowieskiej prawosławnym sanktuarium w Krynoczce koło Hajnówki zakończyły się we wtorek (18.06) dwudniowe obchody uroczystości Zesłania Ducha Świętego – najważniejszego święta w tym miejscu.

fot. Anna Petrovska
fot. Anna Petrovska

Uroczystości w prawosławnym sanktuarium w Krynoczce koło Hajnówki

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Głównej liturgii przewodniczyli: biskup hajnowski Paweł oraz metropolita władimirski i kowelski Włodzimierz z Ukrainy. W uroczystości wzięło udział ok. tysiąca osób. Wierni przyjeżdżali modlić się w sanktuarium także w poniedziałek wieczorem, gdy – zgodnie ze wschodnim zwyczajem – obchody się rozpoczęły.


Sanktuarium w uroczysku Krynoczka jest znane nie tylko w regionie z cudownego źródła. Podobnie jak w najważniejszym w kraju prawosławnym sanktuarium na Górze Grabarce koło Siemiatycz, wierni obmywają się wodą ze źródła, potem wycierają się chusteczkami i zostawiają je na miejscu, wierząc, że zostawiają tam także swoje problemy i choroby.


Wiele osób zabiera wodę do domów, by podzielić się nią z tymi, którzy nie mogli przyjechać na uroczystość. Wierzą, że ta woda ma cudowne właściwości – pomaga w chorobach, a poświęcone nią domy i zabudowania omijają nieszczęścia.


Pierwsze wzmianki o cudownym źródle w Krynoczce pojawiły się w średniowieczu. Według przekazów zatrzymali się tam mnisi kijowscy i odkrywszy niezwykłe, uzdrawiające właściwości wody, wznieśli przy źródełku małą cerkiew i zaczęli szerzyć wśród mieszkańców puszczańskich osad wiarę prawosławną.


Kult cudownego źródła zaczął się jednak dopiero w połowie XIX wieku. W 1848 r. powstała tam drewniana cerkiew pod wezwaniem Braci Męczenników Machebejskich. W okresie międzywojennym uroczystości w Krynoczce gromadziły rzesze wiernych i duchowieństwa.


Parafia prawosławna pw. Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny w Dubinach, do której należy to miejsce, przywołuje też legendy dotyczące źródełka. Jedna z nich mówi, że miejscowi pasterze zobaczyli wokół jednego z dębów wielką jasność. Na drzewie pojawiła się ikona, a obok wytrysnęło źródełko. Wtedy zbudowano tam drewnianą kapliczkę.


W czasach PRL kult przygasł, zwłaszcza za sprawą ograniczeń administracyjnych dotyczących korzystania ze źródła, bo znalazło się ono na terenie ogrodzonej bazy wojskowej i żeby tam wejść, duchowni musieli za każdym razem prosić o pozwolenie.


Od lat 90. ubiegłego wieku zakazy przestały obowiązywać, a zainteresowanie wiernych Krynoczką, zwłaszcza mieszkańców województwa podlaskiego, wciąż rośnie. 

źródło: PAP | red: majStudio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

KONKURS

"Miłość Ci nic nie wybaczy" Alek Rogoziński


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok