Radio Białystok | Wiadomości | 5 lat więzienia dla Gruzina za udział w napadzie na właściciela kantoru na białostockim bazarze

5 lat więzienia dla Gruzina za udział w napadzie na właściciela kantoru na białostockim bazarze

autor: Marta Nazarko

24.06.2019, 12:33, akt. 12:41

Na 5 lat więzienia skazał w poniedziałek (24.06) Sąd Rejonowy w Białymstoku Gruzina, oskarżonego o udział w napadzie na właściciela kantoru na białostockim bazarze. Mężczyzna ma również zapłacić ofierze prawie 317,5 tys. zł w formie naprawienia szkody. Wyrok nie jest prawomocny.

fot. Marta Nazarko
fot. Marta Nazarko

5 lat więzienia dla Gruzina za udział w napadzie na właściciela kantoru na białostockim bazarze - relacja Marty Nazarko

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Do przestępstwa doszło w sierpniu ub. roku na bazarze przy ul. Kawaleryjskiej w Białymstoku. Kilku napastników zaatakowało właściciela kantoru, który w samochodzie, przed fotelem pasażera, zostawił walizkę z pieniędzmi, laptopem i dokumentami i wrócił do placówki, by ją zamknąć.


Zarzut postawiony 33-letniemu Gruzinowi dotyczył tego, że wraz z innymi, nie ustalonymi dotąd osobami, dokonał tego rozboju. Aby ukraść pieniądze, jeden z przestępców wybił szybę w zamkniętym samochodzie, po czym napastnicy odjechali autem, które na nich czekało. Pieniędzy do dziś nie udało się odzyskać.


Oskarżony w tej sprawie Gruzin został zatrzymany w Warszawie. Do zarzutów się nie przyznał. Twierdził, że zajmował się handlem samochodami, głównie na potrzeby klientów zza wschodniej granicy.


Napadnięty właściciel kantoru nie rozpoznał oskarżonego. Zeznając w trakcie procesu mówił, że zdarzenie trwało bardzo krótko, sprawcy byli zamaskowani, nie porozumiewali się ze sobą, mieli ciemniejszą karnację skóry. Dodał, że się bronił i próbował uwolnić, ale się nie udało, zaś sprawcy po napadzie wsiedli do samochodu i odjechali.


Nie było jakichkolwiek wątpliwości, że oskarżony był jednym z uczestników tego rozboju, wszystkie dowody składają się w całość 

- tak uzasadniał wyrok sędzia Krzysztof Kozłowski. 


Mówił, że sam napad został zarejestrowany przez monitoring, choć odległość była zbyt duża dla rozpoznania sylwetek napastników, ale widać tam, że sprawców jest co najmniej trzech, czwartym jest kierowca.


Przestępcy odjechali z miejsca zdarzenia autem japońskiej marki na krakowskich numerach rejestracyjnych; śledczy ustalili, gdzie i przez kogo samochód został kupiony w komisie; tak ślady po numerze telefonu doprowadziły do Gruzina.


Dowodem w sprawie były też informacje od świadków z prywatnego parkingu, gdzie - jak się okazało - sprawcy przebierali się przed napadem; co najmniej jedna osoba rozpoznała tam oskarżonego. Sędzia Kozłowski przypomniał również, że w porzuconym po napadzie aucie i przy kantorze znaleziono przedmioty ze śladami DNA oskarżonego, a jego telefon logował się do sieci w Białymstoku w porze przestępstwa, a potem na trasie w kierunku Warszawy.


Wyjaśnienia oskarżonego to linia obrony, były dostosowywane do - pojawiających się w tej sprawie - dowodów na jego niekorzyść 

- mówił sędzia Kozłowski.


Napad był zaplanowany ze szczegółami, pokrzywdzony został potraktowany bardzo brutalnie a wartość skradzionego mienia była znaczna - tak uzasadniał karę 5 lat więzienia, jako "sprawiedliwą i adekwatną do tego, co się zdarzyło".


Zwrócił przy tym uwagę, że Gruzin nie był wcześniej karany, więc proponowana przez prokuraturę karę 8 lat więzienia byłaby zbyt surowa. Gruzin ma w całości naprawić szkodę, czyli oddać blisko 317,5 tys. zł, jako równowartość skradzionej kwoty głównie w funtach brytyjskich, dolarach i euro.


źródło: PAP | red: maj

ZOBACZ TEŻ:


Zakończył się proces Gruzina oskarżonego o współudział w napadzie rabunkowym

14.06.2019, 15:34

Kary 8 lat więzienia i zapłaty prawie 313 tys. zł na rzecz pokrzywdzonego zażądał w piątek (14.06) prokurator w procesie Gruzina, oskarżonego o udział w napadzie na właściciela kantoru na białostockim bazarze. Biznesmen został pobity, a sprawcy zabrali mu z samochodu pieniądze.


Rozpoczął się proces Gruzina oskarżonego o napad na właściciela kantoru

17.05.2019, 07:12

Przed Sądem Rejonowym w Białymstoku rozpoczął się w piątek (17.05) proces Gruzina, oskarżonego o udział w napadzie na właściciela kantoru na białostockim bazarze.


33-letni Gruzin odpowie za napad na właściciela kantoru na białostockim bazarze

27.03.2019, 17:26

33-letni Gruzin odpowie przed białostockim sądem za napad na właściciela kantoru w Białymstoku. Prokuratura skierowała do sądu akt oskarżenia w tej sprawie.


Kilku bandytów napadło na właściciela kantoru w Białymstoku

31.08.2018, 16:39

Policjanci poszukują sprawców napadu na właściciela kantoru w Białymstoku. Do zdarzenia doszło w piątek (31.08) około 13:00 na bazarze przy ul. Kawaleryjskiej.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Kult" Łukasza Orbitowskiego

RadioRower
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok