Radio Białystok | Wiadomości | Z rozszerzonego programu "Rodzina 500 plus" w Podlaskiem skorzysta ok. 100 tys. kolejnych dzieci

Z rozszerzonego programu "Rodzina 500 plus" w Podlaskiem skorzysta ok. 100 tys. kolejnych dzieci

24.06.2019, 14:09, akt. 14:37

Około 100 tys. kolejnych dzieci skorzysta od 1 lipca w Podlaskiem z rozszerzonego programu "Rodzina 500 plus". Dotychczas programem tym było objętych ok. 118 tys. dzieci w regionie - poinformował w poniedziałek (24.06) w Supraślu wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski.

Fot. Monika Kalicka
Fot. Monika Kalicka

Z rozszerzonego programu "Rodzina 500 plus" w Podlaskiem skorzysta ok. 100 tys. kolejnych dzieci - relacja Ryszarda Minko

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


O zmianach będzie informować specjalny bus

O zmianach w programie, w ramach którego rodzice będą mogli otrzymać świadczenie w wysokości 500 zł także na pierwsze dziecko, będzie informować w Podlaskiem - podobnie jak w innych województwach - specjalny bus informacyjny, który będzie jeździł pod regionie.

Wojewoda podkreślał, że program "Rodzina 500 plus" jest dedykowany polskim rodzinom i ma na celu wzmocnienie materialne i wsparcie rodzin.

Akcja informacyjna rozpoczęła się w poniedziałek w Supraślu koło Białegostoku. Jak podał Podlaski Urząd Wojewódzki, bus będzie obecny na dużych imprezach w regionie, m.in. w Szepietowie, Wysokiem Mazowieckiem, Augustowie, Ciechanowcu czy Tykocinie, o programie "Rodzina 500 plus" będzie można uzyskać informacje na tematycznych stoiskach.

Bohdan Paszkowski powiedział, iż z szacunkowych danych urzędu wojewódzkiego wynika, że po rozszerzeniu programu w Podlaskiem ze świadczeń skorzysta łącznie ok. 220 tys. dzieci. Tłumaczył, że o programie będą przekazywane informacje w całym regionie, bo "jest takie zapotrzebowanie społeczne". Urząd wojewódzki chce też pomagać mieszkańcom w skorzystaniu z programu, zwłaszcza tym, którzy dotychczas z niego nie korzystali. Będzie np. możliwość wypełnienia wniosku elektronicznie w punktach informacji o programie.

- Liczymy na to, że ta nasza akcja zostanie z jednej strony dobrze przyjęta, a z drugiej strony będzie taką formą praktyczną propagowania naszego programu - dodał Bohdan Paszkowski.

Wniosek o świadczenie 500 plus będzie uproszczony

Wojewoda informował, że obecnie wniosek o świadczenie 500 plus będzie uproszczony, krótszy, a potwierdzenie z gminy o przyznaniu świadczenia będzie można dostać nawet e-mailem. Mówił, że wprowadzane zmiany mają wpłynąć na to, że świadczenie będzie przyznawane "szybciej i sprawniej, i przy nakładzie mniejszych kosztów". Wnioski o świadczenie na pierwsze dziecko w rodzinie można drogą elektroniczną składać w całym kraju od 1 lipca, w formie papierowej od 1 sierpnia; gdy w rodzinie jest np. dwoje dzieci nie trzeba składać dwóch odrębnych wniosków, a jeden - tłumaczył wojewoda.

Bohdan Paszkowski mówił, że z danych statystycznych wynika, iż zmieniła się "struktura wydatków polskich rodzin", zwłaszcza rodzin uboższych, bo więcej pieniędzy zamiast na podstawowe potrzeby mogą wydać np. na wypoczynek, kulturę czy edukację, a program pomaga wyjść rodzinom z niedostatku.

W gminie Supraśl ze świadczenia 500 plus korzystało dotychczas ponad 1,5 tys. dzieci w ok. tysiącu rodzin i młodzieży do 18 roku życia. Po rozszerzeniu przybędzie kolejnych 1,4 tys. dzieci objętych świadczeniem - poinformował obecny na konferencji burmistrz Supraśla Radosław Dobrowolski. W gminie mieszka ok. 15 tys. osób. Dobrowolski powiedział, że z tytułu 500 plus gmina wypłacała rocznie ok. 750 tys. zł, po zmianach będzie to ok. 1,5 mln zł.

Burmistrz ocenił, że program jest formą "rekompensaty" po zmianach ustrojowych w Polsce, programem pomocy rodzinom. Mówił, że to "bardzo ważny program" społeczny rządu PiS. 

Naszym polskim rodzinom też się coś należy, w wyniku transformacji politycznej właściwie można powiedzieć, że nasze rodziny były ograbione z mienia naszego narodowego, natomiast to jest pewna rekompensata za te właśnie ustrojowe zmiany, które wszyscy przeżywaliśmy. To też kwestia tych problemów społecznych, których nasze rodziny doświadczały

- mówił Radosław Dobrowolski.

źródło: PAP | red: mag

ZOBACZ TEŻ:


W Podlaskiem 2,2 mld zł trafiło w latach 2016-2018 do rodzin ze świadczenia "Rodzina 500 plus"

9.04.2019, 14:34

Ok. 2,2 mld zł trafiło w latach 2016-2018 do rodzin w Podlaskiem z tytułu świadczenia "Rodzina 500 plus" – podsumował we wtorek (09.04) na konferencji prasowej w Białymstoku wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski. Pieniądze z programu dostaje ponad 74 tys. rodzin.


Bohdan Paszkowski [wideo]

20.03.2019, 07:45

Wojewoda podlaski i jego urzędnicy zamierzają odwiedzić wszystkie 118 gmin w Podlaskiem. W ramach akcji #NowaPiątka będą informować o nowych propozycjach PiS, ale też o innych programach rządowych, które już funkcjonują.


Bus akcji #Nowa Piątka może odwiedzić wszystkie 118 gmin woj. podlaskiego

18.03.2019, 14:08

Wszystkie 118 gmin w Podlaskiem może odwiedzić specjalny bus akcji informacyjnej #Nowa Piątka - poinformował w poniedziałek (18.03) na konferencji prasowej w Białymstoku wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Kult" Łukasza Orbitowskiego

RadioRower
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok