Radio Białystok | Wiadomości | Bus akcji #Nowa Piątka może odwiedzić wszystkie 118 gmin woj. podlaskiego

Bus akcji #Nowa Piątka może odwiedzić wszystkie 118 gmin woj. podlaskiego

18.03.2019, 14:08, akt. 14:55

Wszystkie 118 gmin w Podlaskiem może odwiedzić specjalny bus akcji informacyjnej #Nowa Piątka - poinformował w poniedziałek (18.03) na konferencji prasowej w Białymstoku wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski.

Wojewoda odwiedził Supraśl w ramach akcji #Nowa Piątka, źródło: Podlaski Urząd Wojewódzki
Wojewoda odwiedził Supraśl w ramach akcji #Nowa Piątka, źródło: Podlaski Urząd Wojewódzki

Bus akcji #Nowa Piątka może odwiedzić wszystkie 118 gmin - relacja Edyty Wołosik

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Podobnie jak w całym kraju, również w województwie podlaskim propozycje PiS z tzw. Nowej Piątki będą promowane przez urzędników wojewody podczas wizyt busa w różnych miejscowościach w regionie.

W poniedziałek wojewoda rozpoczął tę akcję w Białymstoku, skąd udał się także do Supraśla, gdzie odwiedził m.in. działający tam klub seniora. Wojewoda dodał, że będzie się starał łączyć akcję promującą #Nową Piątkę z innymi programami rządowymi, które są realizowane wspólnie z samorządami.

Mamy taką nadzieję i taki zamiar, aby jak najszerzej dotrzeć do mieszkańców naszego województwa, a będziemy udawać się do miast, miasteczek, gmin, tych, które tworzą nasze województwo. Zamiar może jest ambitny, być może uda nam się dotrzeć do wszystkich 118 gmin - powiedział dziennikarzom wojewoda.

W ramach akcji będą rozdawane materiały informacyjne. "Na razie planujemy tę akcję prowadzić do końca kwietnia, choć nie wykluczam, że będziemy ją kontynuować" - poinformował wojewoda.

W najbliższych dniach, bus akcji będzie w podbiałostockich gminach m.in.: Dobrzyniewo Duże, Tykocin, Zawady, Wasilków, Czarna Białostocka, Krynki, Turośń Kościelna, Juchnowiec Kościelny, Zabłudów.


Nowa Piątka PiS

Propozycje z Nowej Piątki to: świadczenie 500Plus także na pierwsze dziecko, zwolnienie z podatku dochodowego osób poniżej 26-ego roku życia, Emerytura Plus czyli jednorazowa wypłata tzw. trzynastki dla emerytów, obniżenie z 18 do 17 proc. podatku w najniższej stawce podatku dochodowego od osób fizycznych oraz przywracanie komunikacyjnych połączeń lokalnych.

Wojewoda podlaski poinformował, że przy okazji kampanii #Nowa Piątka, ma być także np. przekazywana informacja o programie Mama 4 Plus, który działa od 1 marca.


Ok. 4 tys. mieszkańców woj. podlaskiego złożyło wnioski o świadczenie "Mama 4 Plus"

Rzeczniczka ZUS w Białymstoku Katarzyna Krupicka powiedziała, że w regionie ok. 1,4 tys. osób złożyło już wnioski o przyznanie takiego świadczenia, ZUS wydał 118 decyzji przyznających to tzw. rodzicielskie świadczenie uzupełniające kobietom lub (w niektórych przypadkach) mężczyznom w wieku emerytalnym, którzy wychowali minimum czworo dzieci, a nie zdołali w tym czasie wypracować emerytury i nie posiadają podstawowego źródła utrzymania w wysokości 1,1 tys. zł.

Krupicka dodała także, że - jeśli będzie przyjęte - proponowane w ramach Nowej Piątki świadczenie Emerytura Plus będzie przysługiwać w Podlaskiem ok. 200 tysiącom osób.


Zwolnienie z PIT do 26 roku życia 

Rzecznik Izby Administracji Skarbowej w Białymstoku Radosław Hancewicz poinformował, że w 2018 r. w Podlaskiem ok. 72 tys. osób poniżej 26-ego roku życia rozliczyło się w fiskusem (w PIT 37) i takiej grupy osób mogą dotyczyć propozycje, które nie są jeszcze wprowadzone. Dodał, że ci podatnicy stanowią oni ok. 16 proc. wszystkich rozliczających się z fiskusem. Proponowane przez PiS rozwiązanie to zwolnienie osób poniżej 26-roku życia z podatku dochodowego od osób fizycznych.

PiS proponuje także w ramach Nowej Piątki zmniejszenie najniższego progu skali podatkowej z 18 do 17 proc. Hancewicz poinformował, że 98 proc. podatników w Podlaskiem - ok. 680 tys. (dane za 2018 r.) płaci 18 proc. podatek od dochodów i ta tendencja utrzymuje się od lat. "No i z całą pewnością będą zainteresowane zmianami, które ministerstwo finansów w tym zakresie projektuje" - dodał Hancewicz.

"Mam nadzieję, że ta akcja informacyjna się przyczyni do tego, że te sprawy będą przybliżone w gminach" - podsumował wojewoda podlaski.

źródło: PAP | red: sk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

ZOBACZ TEŻ:


Radni PiS domagają się interwencji prezydenta Suwałk w PGK

11.03.2019, 15:54

Radni opozycji domagają się interwencji prezydenta Suwałk w Przedsiębiorstwie Gospodarki Komunalnej. Ich zdaniem prezes Dariusz Przybysz podejmuje nieracjonalne decyzje i nie potrafi porozumieć się z załogą. 


Jacek Żalek opowiadał w Białymstoku o "Nowej Piątce PiS”

8.03.2019, 14:07

Program nazywany "Nową Piątką PiS” ma być przede wszystkim wsparciem dla tych, którzy do tej pory czerpali mniej korzyści z rozwoju gospodarczego.


#NowaPiątka - parlamentarzyści PiS z Podlaskiego przedstawiają szczegóły programu

6.03.2019, 15:05

To propozycje realne i oczekiwane przez Polaków, tak o "Nowej Piątce PiS" mówił w Białymstoku poseł Dariusz Piontkowski. Podobnie jak inni działacze tego ugrupowania, przybliżał w środę (6.03) te propozycje - to 500 plus na każde dziecko, 13. emerytura, zwolnienie z podatku osób do 26. roku życia, obniżenie podatku wszystkim pracującym i przywrócenie połączeń autobusowych do małych miejscowości.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Prokurator Alicja Horn" Tadeusz Dołęga-Mostowicz

Iwajło Petew, fot. Joanna Szubzda
JAGIELLONIA
6.06.2020, 19:41, akt. 7.06.2020, 00:42

Trener Jagiellonii: mieliśmy dużo szczęściaźródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok