Radio Białystok | Gość | Bohdan Paszkowski [wideo] - wojewoda podlaski

Bohdan Paszkowski [wideo]

wojewoda podlaski

20.03.2019, 07:45, akt. 11:23

Wojewoda podlaski i jego urzędnicy zamierzają odwiedzić wszystkie 118 gmin w Podlaskiem. W ramach akcji #NowaPiątka będą informować o nowych propozycjach PiS, ale też o innych programach rządowych, które już funkcjonują.

Bohdan Paszkowski, fot. Joanna Szubzda
Bohdan Paszkowski, fot. Joanna Szubzda

Z Bohdanem Paszkowskim rozmawia Jarosław Iwaniuk

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Podobnie jak w całym kraju, również w województwie podlaskim propozycje PiS z tzw. Nowej Piątki będą promowane przez urzędników wojewody podczas wizyt busa w różnych miejscowościach w regionie.

W najbliższych dniach bus akcji będzie w podbiałostockich gminach m.in.: Dobrzyniewo Duże, Tykocin, Zawady, Wasilków, Czarna Białostocka, Krynki, Turośń Kościelna, Juchnowiec Kościelny, Zabłudów.

Propozycje z Nowej Piątki to: świadczenie 500Plus także na pierwsze dziecko, zwolnienie z podatku dochodowego osób poniżej 26. roku życia, Emerytura Plus, czyli jednorazowa wypłata tzw. trzynastki dla emerytów, obniżenie z 18 do 17 proc. podatku w najniższej stawce podatku dochodowego od osób fizycznych oraz przywracanie komunikacyjnych połączeń lokalnych.

Wojewoda podlaski poinformował, że przy okazji kampanii #NowaPiątka ma być także np. przekazywana informacja o programie Mama 4 Plus, który działa od 1 marca.

(PAP)

Z wojewodą podlaskim Bohdanem Paszkowskim rozmawia Jarosław Iwaniuk.
Jarosław Iwaniuk: Bus akcji Nowa Piątka ma jeździć do końca kwietnia, tak jak pan zapowiadał. Wystarczy czasu, by dotrzeć do wszystkich gmin?


Bohdan Paszkowski: Myślę, że być może ten termin zostanie wydłużony, bo trzeba pamiętać, że te propozycje, które są w Nowej Piątce a są adresowane i do ludzi młodych, i do seniorów, i do wszystkich, będą realizowane na skutek uchwalenia ustawy. Te ustawy będą wchodzić w różnych okresach.

Chociażby teraz, jadąc do państwa, informowaliście w swoim programie informacyjnym, że odbyło się spotkanie pani minister Rafalskiej, pana premiera Morawieckiego odnośnie programu dotyczącego świadczeń rodzinnych, czyli 500 Plus. Program będzie rozwijany w zasadzie w lipcu. Ja zakładam, że być może te akcję będziemy przedłużać. Choć oczywiście na dzień dzisiejszy mamy zaplanowane prowadzenie tej akcji do końca kwietnia.


W zasadzie to jest o czym informować? Wszystko jest jasne - 500 plus także na pierwsze dziecko, zwolnienie z podatku dochodowego osób poniżej 26. roku życia, trzynastka dla emerytów, obniżenie najniższej stawki podatku dochodowego od osób fizycznych o 1 proc. oraz przywrócenie połączeń komunikacyjnych.


Będziemy wchodzić w etap już rozmowy o konkretnych rozwiązaniach ustawowych. Mogą być w tym zakresie różnego rodzaju korekty. Mam nadzieję, że również te spotkania będą służyć temu, żeby chociażby w kontekście tych połączeń lokalnych dowiedzieć się, jakie w tym zakresie są problemy w poszczególnych gminach, w poszczególnych miejscowościach. To może być również ważnym elementem do tego, żeby później ten program rozwijać. A takich rzeczy możemy przecież robić więcej.

Nie dość tego, ja bym chciał połączyć tę akcję również z kwestiami związanymi z realizacją innych programów. W tej chwili bardzo aktualna kwestia, którą rozwijamy a która ma swoje źródło w tej poprzedniej piątce premiera Morawieckiego, a mianowicie weszliśmy w etap realizacji ustawy o funduszu dróg samorządowych. Mamy bezprecedensową ilość pieniędzy przeznaczoną na ten cel, czyli na wsparcie przebudowy, budowy lub modernizacji dróg gminnych i chociażby powiatowych.

To jest większa suma do wydania na ten rok niż to było przez 8 lat w latach 2008-2015. A możemy jeszcze zaciągnąć zobowiązania na przyszły rok. To jest niebagatelna rzecz i myślę, że to też może temu służyć.

Ja rozpoczynałem tę akcję na przykład w Supraślu w poniedziałek. Spotkałem z władzami lokalnymi. Mieliśmy możliwość również zobaczenia miejsca, gdzie ma powstać pierwszy publiczny żłobek w tej miejscowości. Mogliśmy spotkać się z seniorami w Klubie Senior Plus, który powstał też dzięki realizacji programu rządowego.

Mogliśmy podpisać - to też rzecz, która jest realizowana a która być może nie jest tak mocno nagłośniona, ale mieliśmy możliwość podpisania pierwszej umowy na ten rok dotyczącej realizacji programu dożywiania czy też "Posiłek w domu i w szkole". To jest akcja adresowana do osób i do dzieci, które z przyczyn materialnych wymagają wspomagania w tym zakresie. Porozmawialiśmy również o ich planach inwestycyjnych związanych z funduszem dróg samorządowych.

Mieliśmy również możliwość porozmawiania, bo nawet ustaliliśmy i zlokalizowaliśmy jedną osobę, która z gminy Supraśl będzie beneficjentem tego ostatniego świadczenia Mama 4 plus, czyli mówimy o tym świadczeniu emerytalnym dla osób, które nie mają takiego uprawnienia, a wychowały co najmniej czwórkę dzieci i posiadają już odpowiedni wiek emerytalny.


Według informacji z ZUS takich osób w Podlaskiem jest około 4 tys. Gmin jest 118, zamierza pan odwiedzić wszystkie. Czy do każdej z nich przywiezie pan jakąś specjalną ofertę?


Chciałbym. Być może tak będzie. Być może będziemy również rozmawiali w kontekście planów, które dana jednostka samorządowa czy dana miejscowość chce rozwijać. Również z takiego spotkania wynikają czasami takie, powiedziałbym, przemyślenia dotyczące już realizowanych programów.

Chociażby w kontekście tej Mamy 4 plus pojawił się na przykład taki element, że pani powiedziała, że wychowała więcej niż czwórkę dzieci, ale pracowała, łączyła to i tak jakby zapostulowała, czy nie mogłaby być również w tym zakresie jakoś doceniona. To są takie rzeczy, które ja uznaję, że mogą być przyczynkiem do rozwijania następnych programów społecznych, inwestycyjnych.

Myślę, że jest wiele jeszcze rzeczy w kontekście wykonywania tej Piątki lub jak się pojawią, a się pojawiają już konkretne rozwiązania ustawowe, będziemy mogli konkretniej jeszcze omawiać.


O tym nowym 500 Plus informacji jest może więcej, ale jeżeli chodzi o przywracanie połączeń lokalnych, niewiele chyba można znaleźć informacji na ten temat. Czy jest już jakaś wiedza dotycząca tego, w jaki sposób rząd mógłby wspomóc przywracanie tych połączeń?


Jest wiedza w tym zakresie taka, mianowicie ma to się odbywać na dofinansowaniu tak zwanego wozokilometra.


A nie skończy się to w ten sposób, że znowu zostanie to zrzucone na samorząd, jak wiele innych spraw?


Samorząd wykonuje różnego rodzaju zadania, czasami korzysta, bo są to zadania własne, z własnych środków, które ma zagwarantowane ustawowo, czasami wykonuje zadania zlecone. I w przypadku zadań zleconych lub też powierzonych te są dofinansowywane czy finansowane przez budżet państwa.

Tutaj będą konkretne rozwiązania, także będzie konkretna stawka. Mówi się o kwocie 80 gr do wozokilometra. Na początku, by ten program być może bardziej wypromować, to będzie to wyższa stawka. Ale nie chcę mówić tutaj o konkretach.

Są zakreślone terminy prac rządowych, kiedy ma się pojawić konkretny projekt. On gdzieś powiedzmy już w tej przestrzeni publicznej zaczyna funkcjonować. Stąd też myślę, że biorąc przykład chociażby tego programu 500 Plus, gdzie oczywiście mając świadomość, że to będą wykonywać głównie samorządy tego poziomu gminnego, była przewidziana kwota na zorganizowanie tego systemu dla samorządów.


Tykocin, Zawady, Wasilków, Czarna Białostocka, Krynki, Turośl, Juchnowiec, Zabłudów to plany na najbliższy czas. A czy mieszkańcy takich gmin jak Hajnówka, Narew, Czyże, Orla również mogą się spodziewać pana wizyty?


Oczywiście, tak. Choć może nie mówmy od razu "pana wizyty", bo ja również muszę intensywnie pracować i chętnie bym odwiedził każdą gmina, ale niestety nie będę tego mógł zrobić. Natomiast jeżdżą moi pracownicy, czasami zapraszamy i taki mamy zamiar zapraszać przedstawicieli innych instytucji rządowych. Natomiast ja również planuję, tak jak w Supraślu na inaugurację, od czasu do czasu odwiedzić miasta, miasteczka, gminy wiejskie, bo myślę, że to jest rzecz potrzebna.

Zresztą, jak myślę, mam na co dzień też kontakt z przedstawicielami różnych środowisk, łącznie z samorządami.

 

| red: zmj
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Nautilus w Polskim Radiu Białystok

KONKURS

"Miłość Ci nic nie wybaczy" Alek Rogoziński

Bilety na koncert Limp Bizkit w Kownie!
Wojciech Borzuchowski, fot. Sylwia Krassowska

Wojciech Borzuchowski [wideo]

dyrektor GDDKiA w Białymstoku
21.02.2020

"Zakładając, że nie byłoby żadnych nieprzewidzianych przeszkód, to można mówić, że do końca 2025 roku jest realna szansa, że całą S19 będziemy mieli" - mówi Wojciech Borzuchowski.

Agnieszka Maliszewska, fot. Joanna Szubzda

Agnieszka Maliszewska [wideo]

dyrektor Polskiej Izby Mleka
20.02.2020

- Ustawa nakłada bardzo rygorystyczne kary na tych producentów, którzy oznaczą swój produkt jako bez GMO, a nie będę w stanie tego udowodnić.

Bogdan Kalicki, fot. Monika Kalicka

Bogdan Kalicki [wideo]

dyrektor Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Białymstoku
19.02.2020

"Mamy pewne problemy z zabezpieczeniem wszystkich dyżurów, musimy dużo wysiłku włożyć, żeby grupę lekarzy, z którymi posiadamy umowy namówić na większą liczbę dyżurów" - mówi szef pogotowia.


Mirosław Michalczuk, fot. Joanna Szubzda

Mirosław Michalczuk [wideo]

zastępca wojewódzkiego inspektora ochrony środowiska
18.02.2020

WIOŚ kontroluje sortownię odpadów w Studziankach. "Nie zauważyliśmy, żeby na większą skalę było tutaj wykonywane przetwarzanie odpadów, do którego celu ta instalacja została wybudowana".

mł. asp. Emilia Kuprewicz, mł. asp. Jacek Sasinowski i podkom. Edyta Wilczyńska, fot. Joanna Szubzda

10:10 z dzielnicowym

17.02.2020

"Będzie wiecej patroli, szczególnie w centrum miasta i na drogach". Policja przygotowuje się na Ostatki.

Mirosław Siemieniec, źródło: PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.

Mirosław Siemieniec

rzecznik prasowy PKP-PLK
17.02.2020

- Za cztery lata pojedziemy do stolicy szybciej koleją, na dworcu w Białymstoku z kładek zejdziemy pod ziemię a perony będą zadaszone - takie są plany w związku z budową odcinka trasy Rail Baltica w Podlaskiem.


Radosław Hancewicz, fot. Monika Kalicka

Radosław Hancewicz [wideo]

rzecznik Izby Administracji Skarbowej w Białymstoku
16.02.2020

"Usługa twój e-PIT bardzo mocno się przyjęła i mamy bardzo pozytywne sygnały od podatników, którzy z niej skorzystali" - mówi Radosław Hancewicz.

Muzycy z zespołów No Logo, Mniej Więcej, Ilo&friends, fot. Andrzej Bajguz

Muzycy z zespołów No Logo, Mniej Więcej, Ilo&Friends

finaliści plebiscytu Niebieski Mikrofon - Muzyczna Nagroda Polskiego Radia Białystok
15.02.2020

W niedzielę (16.02) poznamy laureatów plebiscytu Niebieski Mikrofon - Muzyczna Nagroda Polskiego Radia Białystok.

Premiera filmu "Zenek" w Białymstoku, 12.02.2020, fot. Joanna Szubzda

Zenon Martyniuk

król disco polo
13.02.2020

"Reżyser też chciał dodać troszeczkę pikanterii. Kilka scen jest wymyślonych, ale bardzo przyjemnie, bardzo fajnie się to ogląda" - powiedział nam Zenon Martyniuk.


Maciej Makuszewski, fot. Joanna Szubzda

Maciej Makuszewski

piłkarz Jagiellonii Białystok
13.02.2020

"Cieszę się, że wróciłem, od początku byłem nastawiony na to, że uda mi się tutaj wrócić i tego chciałem, tego chciała moja rodzina" - mówi piłkarz, powracający po ponad 7 latach w szeregi Jagiellonii Białystok.

Witold Roszkowski, fot. Monika Kalicka

Witold Roszkowski [wideo]

Podlaski Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego
13.02.2020

"Wszelkiego rodzaju prowizorki są tanie, ale są nietrwałe, są niebezpieczne i to jest najczęstszy skutek sytuacji katastrofalnych" - mówi Witold Roszkowski.

dr Marek Bartoszewicz, fot. Monika Kalicka

dr Marek Bartoszewicz [wideo]

z Wydziału Biologii UwB
12.02.2020

"W chwili obecnej nie jesteśmy w stanie jednoznacznie przewidzieć co się będzie działo z wirusem" - mówi dr Marek Bartoszewicz.


Anna Moskwa, źródło: https://www.gov.pl/web/gospodarkamorska/

Anna Moskwa

wiceminister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej
11.02.2020

"Bez względu na to w jakim ustroju i systemie jesteśmy, to woda jest po obu stronach tak samo ważna" - mówi o porozumieniu o współpracy w dziedzinie ochrony i racjonalnego wykorzystania wód transgranicznych Anna Moskwa.

Szymon Hołownia, fot. Monika Kalicka

Szymon Hołownia [wideo]

niezależny kandydat na prezydenta
10.02.2020

- Wierzę, że jestem w stanie wejść do drugiej tury z tym pomysłem na Polskę, który mam.

sierż. Robert Gaździk, podkom. Mirosław Klimuk i st. asp. Marcin Gawryluk, fot. Joanna Szubzda

10:10 z dzielnicowym

10.02.2020

- Internet jest narzędziem. Tak jak młotek - można np. wbić nim gwoździa, a można sobie obić palec. Podobnie jest z internetem. Jeżeli nie będziemy uważni i ostrożni w korzystaniu z jego zasobów, może się to odwrócić przeciwko nam.


Agnieszka Pajączkowska, fot. Andrzej Bajguz

Agnieszka Pajączkowska

autorka książki "Wędrowny Zakład Fotograficzny"
9.02.2020

Powstała książka "Wędrowny Zakład Fotograficzny", w której są opowieści o województwie podlaskim.

Katarzyna Bonda, fot. Anna Powierża

Katarzyna Bonda

autorka kryminałów
9.02.2020

Niekwestionowaną gwiazdą podczas tegorocznej edycji festiwalu Autorzy i Książki w Białymstoku była Katarzyna Bonda - autorka kryminałów, rodem z Podlasia. Jest nazywana "polską królową”, bo jej serie, m.in. z profilerką Saszą Załuską - to był literacki hit.

Bartosz Zackiewicz i Przemysław Motuk, fot. Sylwia Krassowska

Bartosz Zackiewicz i Przemysław Motuk

zespół Bifrost
8.02.2020

Zespół Bifrost zajął drugie miejsce w Wojewódzkim Przeglądzie Zespołów Rockowych „Rockowania 2019”, i szykuje się do wydania kolejnej płyty.


Adam Nowak, fot. Tomasz Pienicki

Adam Nowak

z zespołu Raz Dwa Trzy
7.02.2020

"Piosenka jest sztuką mniejszą, w której czasem pokładamy zbyt wielkie nadzieje, ale czasem wiele może. Bo są piosenki, które towarzyszą nam w bardzo ważnych wydarzeniach życiowych, np. przy pierwszym pocałunku" - mówi Adam Nowak.

prof. Jerzy Kopania, fot. Joanna Szubzda

prof. Jerzy Kopania

etyk, filozof
7.02.2020

"Na bohaterów narodowych powinniśmy kreować te postacie, które nas łączą, konsolidują - a nie dzielą i nie skłócają nas z innymi narodami" - mówi prof. Kopania.

Grzegorz Kuczyński i Jan Roguz, fot. Sylwia Krassowska

Grzegorz Kuczyński i Jan Roguz

organizatorzy II Biegu Pamięci Sybiru
6.02.2020

"Ten bieg jest po to, żebyśmy mogli mówić o naszej historii i by biegacze mogli oddać hołd swoim przodkom" - mówi Grzegorz Kuczyński.


Karol Karski, fot. Joanna Szubzda

Karol Karski

europoseł
6.02.2020

- Po wystąpieniu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej środek ciężkości władzy przesuwa się i także Polska otrzymuje nową, znaczniejszą rolę.

Dorota Wyszkowska, fot. Monika Kalicka

Dorota Wyszkowska [wideo]

wicedyrektor Urzędu Statystycznego w Białymstoku
5.02.2020

"Jeżeli sprawdzą się prognozy GUS-u z 2014 roku, to w roku 2035 mieszkańców województwa podlaskiego będzie mniej niż milion" - mówi nasz gość.

Barbara Socha, fot. Marcin Gliński

Barbara Socha

wiceminister w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej
4.02.2020

"Maluch Plus" to jeden z głównych programów rządu premiera Mateusza Morawieckiego. Celem jest wsparcie rodzin w wielu wymiarach. Program służy temu, by poprawić możliwość opieki nad dziećmi do lat trzech. Dzięki temu programowi, w Polsce do końca roku powstanie prawie 200 tys. miejsc w żłobkach i nie tylko - mówi wiceminister Barbara Socha.


Mirosław Siemieniec, źródło: PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.

Mirosław Siemieniec

rzecznik prasowy PKP-PLK
4.02.2020

Trwają konsultacje w sprawie przebiegu kolejowej obwodnicy Białegostoku. W grze jest kilka wariantów. Jaki zostanie zaakceptowany?

podkom. Rafał Sokólski, st. sierż. Marcin Krupienik, nadkom. Tomasz Krupa i asp. Marlena Połowianiuk, fot. Joanna Szubzda

10:10 z dzielnicowym

3.02.2020

Szykują się spore zmiany dla kierowców. To m.in. utrata prawa jazdy za przekroczenie dopuszczalnej prędkości o więcej niż 50 km/h także poza obszarem zabudowanym.

prof. Adam Krętowski, fot. Joanna Szubzda

prof. Adam Krętowski [wideo]

rektor Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku
3.02.2020

- Szpitale kliniczne są niedofinansowane. Mają dużo więcej obowiązków, dużo większe koszty, a dostają te same pieniądze co szpitale powiatowe. Walczymy, żeby to się zmieniło (...) Bez nas nie będzie nowych lekarzy i pielęgniarek.


Marek Oleksicki, fot. Monika Kalicka

Marek Oleksicki

białostocki rysownik
2.02.2020

- Te komiksy nawiązujące do nowel, to interpretacje obrazem. Nie ma dialogów. Stworzyliśmy to z Tobiaszem Piątkowskim. Naszą pierwszą koncepcją było stworzenie streszczeń nowel w postaci obrazów komiksowych. Stwierdziliśmy, że bez sensu byłoby dodawać tam dialogi. Pozwalamy dowolnie interpretować te obrazy czytelnikom.

Zespół Dots - fot. Robert Bońkowski

Ewelina Szoda i Patryk Kowalewski

z zespołu DOTS
31.01.2020

"Jesteśmy grupą młodych ludzi, którzy spotkali się pewnego dnia i stwierdzili, że będą razem tworzyć muzykę. Na początku trochę gorsza, teraz, mamy nadzieję, trochę lepszą" - mówi Patryk Kowalewski z zespołu DOTS.

prof. Joanna Zajkowska, fot. Joanna Szubzda

prof. Joanna Zajkowska [wideo]

wojewódzki konsultant w dziedzinie epidemiologii
31.01.2020

- Jeżeli chodzi o koronawirus, to obawiamy się osób, które powracają z Chin. W tej chwili nie mamy naszych własnych przypadków i ten etap epidemii jeszcze nie budzi takiego niepokoju.


Jarosław Sadowski, fot. Monika Kalicka

Jarosław Sadowski [wideo]

wicedyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Białymstoku
31.01.2020

"Jesteśmy przygotowani, zależy nam na tym, żeby Polacy wracali, nie tylko z Wielkiej Brytanii. Zachęcam do korzystania z usług Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej" - mówi Jarosław Sadowski.

Anka Kaptór i Przemek Starachowski, fot. Marcin Gliński

Anka Kaptór i Przemek Starachowski

z zespołu Funkasanki
29.01.2020

"Nie chcieliśmy być duetem, nie planowaliśmy być duetem. Z racji tego, że nie mieliśmy z kim grać ludowizny, to żeśmy zrobili sobie elektroniczne aranże i okazało się, że jednak fajnie jest zostać we dwoje w tym zespole" - mówi Przemek Starachowski.

Edyta Dabrowska, fot. Joanna Szubzda

Edyta Dąbrowska

kierownik Regionalnego Obserwatorium Terytorialnego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego
29.01.2020

Te pytania spędzają sen z powiek wielu rodzicom. W jakim kierunku powinno się kształcić moje dziecko? Jakie profesje będą za kilka lat najbardziej pożądane na rynku pracy?


Barbara Świętońska, fot. Joanna Szubzda

Barbara Świętońska [wideo]

nauczycielka historii
29.01.2020

Czy szkoła przestaje być autorytetem, jeżeli chodzi o źródło wiedzy? - Łatwość dostępu do różnych mediów, do różnej wiedzy - niekoniecznie najlepiej podanej, mądrzejszej, opartej na rzeczywistych autorytetach - utrudnia właściwy przekaz.

Adam Musiuk, fot. Joanna Szubzda

Adam Musiuk [wideo]

zastępca prezydenta Białegostoku
28.01.2020

- Jednym z moich priorytetów jest to, żeby centrum miasta jeszcze bardziej służyło mieszkańcom. Ul. Kilińskiego z czasem powinna być zamknięta, zamieniona na miejsce do spacerowania. Powinniśmy rozszerzyć strefę ogródków, umieścić parki...

Jarosław Duda, Mirosław Klimuk i Joanna Rzepniewska, fot. Monika Kalicka

10:10 z dzielnicowym

27.01.2020

Mamy programy profilaktyczne już dla najmłodszych, których dzięki temu przygotowujemy na przyszłość. Duży nacisk kładziemy też na szkolenie rodziców i kadry pedagogicznej - mówią policjanci.
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok