Radio Białystok | Wiadomości | Rozpoczął się proces gospodarczy związany z budową drogi wojewódzkiej Sokółka-Dąbrowa Białostocka

Rozpoczął się proces gospodarczy związany z budową drogi wojewódzkiej Sokółka-Dąbrowa Białostocka

24.06.2019, 14:38, akt. 14:57

Przed Sądem Okręgowym rozpoczął się proces w sprawie gospodarczej między samorządem województwa podlaskiego - a wykonawcą drogi Sokółka-Dąbrowa Białostocka, który wiosną 2018 roku przerwał prace. Pozwy przeciwko sobie złożyły obie strony. Inwestycję kończy wykonawca wyłoniony w nowym przetargu.

Fotolia.com
Fotolia.com

Sąd chce rozpoznać w jednym postępowaniu dwa główne pozwy związane z inwestycją

Dwa główne pozwy związane z tą inwestycją sąd chce rozpoznać w jednym postępowaniu. Jednym z tych pozwów Podlaski Zarząd Dróg Wojewódzkich, jako inwestor, domaga się od konsorcjum Unibep SA (lider) i Most sp. z o.o. 8 mln zł kar umownych; drugim konsorcjum pozywa PZDW o ponad 31 mln zł - mają to być również kary umowne, ale też zapłata za prace, które - w jego ocenie - wykonał jako dodatkowe, a nie dostał za nie wynagrodzenia.

Samorząd województwa kwestionuje, iż były to roboty dodatkowe i stoi na stanowisku, że obejmowała je umowa i konsorcjum otrzymało za to wynagrodzenie.

Sąd rozpoczął przesłuchania świadków

W poniedziałek rozpoczął się proces; strony podtrzymały swoje stanowiska, a sąd rozpoczął przesłuchania świadków. Wokandę ma zaplanowaną do września.

Umowę na budowę drogi wojewódzkiej Sokółka-Dąbrowa Białostocka PZDW podpisał z konsorcjum Unibepu SA i spółki Most w lutym 2017 r. Inwestycja miała kosztować ok. 82 mln zł. Jednak w marcu 2018 roku konsorcjum odstąpiło od umowy argumentując, że projekt ma wiele wad technicznych i inżynierskich. Prezes Unibepu Leszek Gołąbiecki tłumaczył wtedy w komunikacie o zerwaniu umowy, że firma przeanalizowała różne warianty realizacji inwestycji, ale projekt "nie spełnia warunków dobrej realizacji drogi". Podkreślał nawet, że "w ten sposób zaprojektowana droga w przyszłości mogłaby być niebezpieczna dla użytkowników". Unibep zarzucał również inwestorowi, że "nie było działań rozwiązujących problemy".

Podlaski Zarząd Dróg Wojewódzkim podlega samorządowi województwa podlaskiego. Gdy Unibep zszedł z placu budowy, PZDW ogłosił przetarg na dokończenie budowy drogi Sokółka-Dąbrowa Białostocka i wyłonił nowego wykonawcę; wartość tej umowy, to 195 mln zł. Prace zostały wznowione pod koniec 2018 roku. Przedstawiciele samorządu województwa argumentowali wtedy, że inwestycja jest nadal prowadzona na podstawie tej samej dokumentacji technicznej.

Inwestycja jest dofinansowana z UE z Regionalnego Programu Operacyjnego 2014-2020. Droga miała być gotowa pierwotnie w sierpniu 2018 r., ale potem przesunięto ten termin na koniec roku. Biorąc pod uwagę zmianę wykonawcy i czas na rozstrzygnięcie przetargu, inwestycja ma być zakończona w 2019 roku.

źródło: PAP | red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Drogowcy wznowili prace na trasie Sokółka - Dąbrowa Białostocka, obowiązuje tam ruch wahadłowy

18.03.2019, 10:39

Podróż tą drogą ma być bezpieczniejsza. Trasa ma być lepiej dostosowana do ruchu ciężarówek. Drogowcy wznowili prace na trasie Sokółka - Dąbrowa Białostocka. To odcinek drogi wojewódzkiej nr 673. Jest tam sygnalizacja świetlna i ruch wahadłowy.


Sąd rozstrzygnie spór między podlaskim samorządem a wykonawcą drogi Sokółka-Dąbrowa Białostocka

7.12.2018, 14:01

Sąd Okręgowy w Białymstoku będzie musiał rozstrzygnąć spór między samorządem województwa a wykonawcą drogi Sokółka-Dąbrowa Białostocka, który wiosną przerwał prace. Pozwy przeciwko sobie złożyły obie strony. Inwestycję kończy wykonawca wyłoniony w nowym przetargu; cena jest ponad dwukrotnie wyższa.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Kino "Świerkowa 1"!


fot. Marcin Mazewski
REGION
20.09.2020, 07:18, akt. 13:15

24. Cross Trzeźwości w Suchowoli

źródło: Urząd Miejski w Białymstoku
BIAŁYSTOK
19.09.2020, 07:38, akt. 14:13

"Dzień Rowerów" w Białymstokuźródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok