Radio Białystok | Wiadomości | W Podlaskiem już prawie 50 gabinetów lekarskich wystawia recepty w wersji elektronicznej

W Podlaskiem już prawie 50 gabinetów lekarskich wystawia recepty w wersji elektronicznej

autor: Renata Reda

25.06.2019, 08:05, akt. 08:20

E-recepty realizują już wszystkie apteki w Polsce. Spośród gabinetów lekarskich w Podlaskiem na razie recepty w wersji elektronicznej wystawia prawie 50 gabinetów lekarskich, natomiast za pół roku obowiązek ten będzie dotyczył wszystkich lekarzy - mówił na antenie Polskiego Radia Białystok wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński.

amenic181 - Fotolia.com
amenic181 - Fotolia.com

- Mówimy nie tylko o placówkach, które mają kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia, ale też o placówkach prywatnych. Są bardzo dynamiczne  przyrosty. O kilkanaście, czasami nawet więcej procent. Z tygodnia na  tydzień rośnie liczba wystawianych recept. W tym tempie jesteśmy w  stanie na koniec roku osiągnąć te 100 procent recept wystawionych w postaci elektronicznej - mówi Janusz Cieszyński.

Papierowe recepty lekarze wciąż będą mogli wystawiać na przykład dla członków swoich rodzin. Do wystawiania e-recept ministerstwo zdrowia udostępni specjalną aplikację:

- Udostępnimy personelowi medycznemu  bezpłatną aplikację do wystawiana e-recept. Ona będzie dostępna z  przeglądarki w komputerze, też z telefonu komórkowego, także to będzie  bardzo łatwe do wykorzystania. Chcemy żeby te rozwiązania były przyjazne dla użytkowników, czyli przede wszystkim dla pacjentów. Stąd też portal  pacjent.gov.pl - dodaje wiceminister. 

Na tym portalu jest Internetowe Konto Pacjenta, które zawiera m.in. informacje na temat naszych recept.

-  Każdy kto wejdzie na pacjent.gov.pl może zobaczyć informacje na temat  recept, czy pacjent jest ubezpieczony - mówi Janusz Cieszyński.

IKP jest rozszerzeniem Zintegrowanego Informatora Pacjenta, w którym są  dane o historii naszego leczenia. Do systemu - za naszą zgodą - dostęp może mieć też prowadzący nas lekarz. To pozwala na szybszą diagnozę i na  wybór najlepszego sposobu leczenia. Wszystko dzięki pełnej i  natychmiastowej informacji o przebytych chorobach, świadczeniach, lekach.

Dostęp do elektronicznej karty zdrowia mają osoby, które założyły sobie tzw. "profil zaufany".

| red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

ZOBACZ TEŻ:


Kongres prawno-medyczny w Białymstoku - mówiono o procederze fałszowania produktów leczniczych

7.06.2019, 14:58

Drastycznie narasta proceder fałszowania produktów leczniczych, nie idzie jednak za tym w parze karanie za te przestępstwa. Kara jest też niewspółmiernie mała w porównaniu do korzyści finansowych, jakie osiągają fałszerze – mówiono w piątek (07.06) w Białymstoku na kongresie o fałszowaniu leków.


W białostockich aptekach jest już lecznicza marihuana - kosztuje 60 zł za gram

19.03.2019, 14:09

Recepty wystawiają na razie tylko nieliczni lekarze, a i tylko niektóre apteki posiadają surowiec dostępny od ręki. Zalegalizowana w ubiegłym roku medyczna marihuana trafiła także do białostockich aptek.


W każdej aptece pacjenci mogą zrealizować tzw. elektroniczne recepty

3.01.2019, 13:57

Na razie nie ma informacji o jakichkolwiek kłopotach, ale też i system działa tylko w połowie, bo nie dotyczy jeszcze lekarzy. Od początku roku w każdej aptece pacjenci mogą zrealizować tak zwane elektroniczne recepty.


Główny Inspektor Farmaceutyczny wycofuje z rynku niektóre leki na nadciśnienie

5.07.2018, 14:42

Główny Inspektor Farmaceutyczny wycofał z rynku niektóre leki i serie leków na nadciśnienie zawierające substancję czynną valsartanum. Taką rekomendację wydała w całej Unii Europejska Agencja Leków.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Prokurator Alicja Horn" Tadeusz Dołęga-Mostowicz


stock.adobe.com
WYBORY
4.06.2020, 00:01, akt. 10:42

Wybory prezydenckie 28 czerwca


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok