Radio Białystok | Wiadomości | "Hobbit" jednym z sukcesów w kończącym się sezonie w Teatrze Dramatycznym w Białymstoku

"Hobbit" jednym z sukcesów w kończącym się sezonie w Teatrze Dramatycznym w Białymstoku

26.06.2019, 13:49, akt. 13:52

Polska premiera "Hobbita" wg. powieści J.R. Tolkiena to jeden z sukcesów kończącego się sezonu artystycznego w Teatrze Dramatycznym im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku - ocenił w środę na konferencji prasowej dyrektor tego teatru Piotr Półtorak.

Polska prapremiera "Hobbita" w Teatrze Dramatycznym, fot. Sylwia Krassowska
Polska prapremiera "Hobbita" w Teatrze Dramatycznym, fot. Sylwia Krassowska

"Hobbita" obejrzało ponad 7 tys. widzów

Piotr Półtorak ocenił, że sukces tego przedstawienia jest związany "z popkulturą" oraz z tym, że teatr ma wyłączność na ten spektakl na trzy lata, ale też to, że spektakl "się udał".

Od premiery w maju "Hobbit" w reżyserii Grzegorza Suskiego był grany 31 razy, a obejrzało go ponad 7 tys. widzów. Widowisko w nowym sezonie będzie można ponownie oglądać od października. Do końca 2019 r. będzie pokazane jeszcze 28 razy. Na "Hobbita" przyjeżdżają widzowie z całej Polski, co - jak powiedział kierownik marketingu i organizacji widowni teatru Paweł Żuk - "bardzo cieszy".

Piotr Półtorak podsumował, że w kończącym się sezonie Teatr Dramatyczny przygotował sześć premier, wśród nich - oprócz "Hobbita" - "Śmierć w Wenecji", "Obławę", "Błoto", "Gałązkę rozmarynu", "Motyle są wolne". Aktorzy teatru zagrali w sezonie 302 spektakle, które obejrzało ponad 63 tys. widzów; było to nieco więcej niż w poprzednim sezonie.

Dyrektor ocenił, że sukcesem - choć z uwagi na samą treść nie tak wielkim jak "Hobbit - jest też spektakl "Obława".

Spektakl "Śmierć w Wenecji, czyli czego najbardziej żałują umierający" ma być w najbliższym czasie pokazany w Rzeszowie, a w przyszłym roku w Mohylewie na Białorusi. Na Białorusi - w Grodnie i Mińsku - teatr pokazał też "Zemstę". "Sukces pełny, ludzie nie chcieli nas wypuścić ze sceny. Brawa końcowe to było coś niesamowitego" - mówił dyrektor. W lutym "Zemstę" białostoccy aktorzy prezentowali także w Indiach, w Charkowie na Ukrainie grali zaś "Balladynę" i "Romea i Julię".

Do sukcesów teatru w kończącym się sezonie Piotr Półtorak zaliczył również transmisję na żywo spektaklu "Popiełuszko" w Teatrze Telewizji w TVP oraz rozwijający się festiwal teatralny "Kierunek Wschód".

Teatr będzie obchodził 75-lecie istnienia

Piotr Półtorak poinformował, że w listopadzie 2019 r. teatr będzie obchodził 75-lecie istnienia. Przygotowywana jest na tę okazję premiera "Samobójcy" w reż. Katarzyny Deszcz. Trwają też próby do spektaklu "Wszystko w rodzinie" (reż. Witold Mazurkiewicz, premiera we wrześniu) oraz przedstawienia dla dzieci o Koziołku Matołku - dzięki dotacji z ministerstwa kultury i urzędu marszałkowskiego w Białymstoku (teatr jest placówką samorządu województwa podlaskiego).

źródło: PAP | red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Polskie Radio Białystok na prapremierze "Hobbita" [zdjęcia, wideo]

11.05.2019, 13:46

Ta opowieść przypomina widzom, że warto dać się porwać wyobraźni, porzucić codzienność i kilkadziesiąt minut spędzić w magicznym świecie fantasy.


Niezwykłe widowisko na scenie Teatru Dramatycznego - polska prapremiera "Hobbita"

11.05.2019, 07:06

Ponad trzydziestu aktorów, czterometrowy smok, szczudła i akrobacje - a wszystko po to, żeby jak najpełniej oddać klimat kultowej powieści Tolkiena.


Grzegorz Suski [wideo]

9.05.2019, 10:34

- Nie idziemy na skróty. Na scenie będą gobliny, wargowie, będzie smok, Gollum, trolle. To wszystko, co jest w książce, będzie tutaj.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Antonia na Podlasiu" Agnieszki Panasiuk

Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok