Radio Białystok | Wiadomości | Od marca przyszłego roku w autobusach BKM będą biletomaty

Od marca przyszłego roku w autobusach BKM będą biletomaty

11.07.2019, 13:09, akt. 12.07.2019, 11:22

W każdym autobusie pojawi się jedno takie urządzenie. Bilet będzie można kupić za gotówkę lub za pomocą karty płatniczej.

fot. Edyta Wołosik
fot. Edyta Wołosik

Od marca 2020, w autobusach Białostockiej Komunikacji Miejskiej pojawią się biletomaty - relacja Edyty Wołosik

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


W marcu przyszłego roku w każdym autobusie ma się pojawić jeden biletomat. Będzie to na pewno duże ułatwienie dla podróżujących komunikacją miejską. 

Zakończył się przetarg na dostawę i obsługę 255 biletomatów, który wygrała firma Pixel. W czwartek (11.07) prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski i prezes firmy Leszek Cyrankowski podpisali umowę w sprawie dostawy i obsługi urządzeń.

Jak mówił Tadeusz Truskolaski, firma od dnia podpisania umowy ma osiem miesięcy na dostawę i uruchomienie biletomatów, czyli do marca 2020 roku, a następnie przez osiem lat będzie obsługiwała system. Powiedział też, że dostawa biletomatów to koszt 12 mln zł, ale umowa opiewa na ponad 22 mln zł ze względu na ośmioletni okres ich obsługi.

Można będzie płacić gotówką i kartą

Leszek Cyrankowski mówił, że firma ma doświadczenie w dostarczaniu takich urządzeń do autobusów w polskich miastach - w Opolu, Łodzi czy Starogardzie. Dodał też, że te montowane w Białymstoku będą nowoczesne, będzie można płacić przy pomocy kart miejskich i kart bankomatowych, a dostępne będą wszystkie rodzaje biletów obowiązujących w białostockiej komunikacji. Pytany, czy będzie opcja płacenia monetami, powiedział, że nie, ponieważ wiąże się to z dodatkowymi kosztami.

Bilety także u kierowcy?

Do tej pory w białostockiej komunikacji miejskiej bilety można kupić też u kierowcy, ale są one droższe niż w kiosku. Tadeusz Truskolaski pytany, czy ta opcja zniknie po wprowadzeniu biletomatów, powiedział, że będzie to analizowane, ale - jak dodał - jeśli będzie takie zapotrzebowanie, to taka możliwość zostanie.

Zakup biletomatów realizowany jest w ramach projektu z unijnego programu Polska Wschodnia na lata 2014-2020. Cały projekt wart jest ponad 161 mln zł., z czego unijne dofinansowanie wynosi blisko 105,5 mln zł. Zakłada on też m.in. zakup biletomatów stacjonarnych, a także kupno co najmniej 20 autobusów, przebudowę kilku ulic w mieście i utworzenie parkingu typu park and ride przy jednej z ulic.

źródło: PAP | red: maj, ary

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z AndroidemStudio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Pomagamy szpitalom

Świąteczny Koncert Życzeń

"Wędrowny zakład fotograficzny" Agnieszki Pajączkowskiej


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok