Radio Białystok | Wiadomości | Nie widzimy poważniejszego problemu z rekrutacją do szkół - twierdzi minister edukacji

Nie widzimy poważniejszego problemu z rekrutacją do szkół - twierdzi minister edukacji

15.07.2019, 10:13, akt. 11:26

"Nie widzimy poważniejszego problemu z rekrutacją do szkół. Poszczególne samorządy przygotowały zdecydowanie większą liczbę miejsc niż jest absolwentów. Tak jest w Białymstoku, Łomży czy Suwałkach" – mówił w poniedziałek w Białymstoku minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski.

fot. Adam Janczewski
fot. Adam Janczewski

Wszyscy znajdą miejsce w szkołach - deklaruje minister edukacji - relacja Adama Janczewskiego

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Jak podkreślił szef MEN, poniedziałkowa konferencja prasowa jest wynikiem "ogromnego zainteresowania rekrutacją na rok szkolny 2019/2020".

- Ale chcieliśmy także poprzez tę konferencję pokazać w skali ogólnopolskiej, także i w Warszawie, że w poszczególnych województwach tak naprawdę nie widzimy poważniejszego problemu, tzn. jest taka sytuacja, kiedy poszczególne samorządy przygotowały zdecydowanie większą liczbę miejsc niż jest absolwentów szkół podstawowych oraz gimnazjalnych. Z tego co już wiem, podobna sytuacja jest zarówno w Białymstoku, Łomży i Suwałkach, a jeszcze lepsza pod tym względem jest w poszczególnych powiatach – powiedział.

Szef MEN podkreślił jednocześnie, że każdy z absolwentów miał jakieś preferencje co do wyboru szkoły. 

- Tak jak i w poprzednich latach, tak w tym roku nie będzie tak, że każdy uczeń trafia od razu do tej szkoły, którą sobie wybrał, tak samo jak w dorosłym życiu nie każdy trafia na uczelnię, którą sobie wybrał, czy nie zawsze pracuje w tej firmie, którą sobie wybierał – mówił. Jak dodał, każda ze szkół stara się stworzyć dodatkowe oddziały.

Piontkowski wskazywał też, że część uczniów idzie "torem rekrutacyjnym po szkole podstawowej, a część – oddzielnym torem po gimnazjum". "Ci uczniowie wzajemnie ze sobą nie rywalizują, a rywalizują tylko i wyłącznie w ramach tego samego typu szkoły, który ukończyli" – powiedział minister edukacji narodowej.

Piontkowski mówił, że rekrutacja podzielona jest na kilka etapów. Pierwszy to ten, w którym wszyscy uczniowie starają się o miejsca w szkołach średnich i na podstawie ich wskazań przypisywani są do poszczególnych szkół.

- Gdy okaże się, że ktoś z uczniów w tym pierwszym etapie rekrutacji nie znalazł swojego miejsca, ma prawo przystąpić do drugiego etapu rekrutacji, może zrobić to często jeszcze do tych samych szkół, nawet najlepszych – powiedział.

Z jego informacji wynika, że w skali całego kraju wciąż są miejsca w tych najlepszych i najbardziej popularnych szkołach. Dodał, że młodzież może też zmienić swoje plany i wrócić np. do szkół w powiatach.

Rekrutację w województwie podlaskim przedstawiła wicekurator oświaty Elżbieta Kamińska. W jej ocenie pierwszy etap rekrutacji, który zakończył się 12 lipca, przebiegł prawidłowo. Dodała, że procent uczniów, którzy nie dostali się do szkół w pierwszym naborze, jest podobny jak w ubiegłych latach, w Białymstoku wynosi ok. 10 proc. Ale – jak podkreśliła – "chciała uspokoić rodziców, uczniów, że miejsc w naszym województwie w szkołach nie zabraknie".

Liczba absolwentów szkół podstawowych i gimnazjów w Podlaskiem to ponad 21 tys. uczniów, miejsc w szkołach ponadpodstawowych i ponadgimnazjalnych różnego typu przygotowano w sumie ponad 23 tys. – wynika z danych przedstawionych w poniedziałek przez kuratorium. Kamińska powiedziała, że organy prowadzące szkoły przygotowały o ok. 30-40 proc. więcej miejsc w szkołach. I tak np. w Białymstoku na blisko 5,5 tys. absolwentów przygotowano ponad 8,1 tys. miejsc w szkołach.

Z danych kuratorium wynika, że w największych miastach w regionie w pierwszym etapie rekrutacji do szkół nie dostało się: w Białymstoku 965 osób, w Łomży – 203, a w Suwałkach – 213. Liczba wolnych miejsc w szkołach przedstawia się następująco: w Białymstoku – 1,1 tys. wolnych miejsc, w Łomży – 907, a w Suwałkach – 264. 

- Liczba tych miejsc w szkołach publicznych (...) Białegostoku, Łomży czy Suwałk jest znacznie wyższa od liczby kandydatów nieprzyjętych do szkół – mówiła Kamińska.

Poinformowała, że obecnie trwa drugi etap rekrutacji, który zakończy się 19 lipca o godz. 16.00. Mówiła, że uczniowie mogą składać swoje wnioski do szkół, w których zostały jeszcze miejsca. Szkoły, w których są wolne miejsca, można sprawdzić m.in. w aplikacji specjalnie uruchomionej przez kuratorium, a dostępnej na stronie internetowej. Kamińska mówiła, że jest ona na bieżąco aktualizowana.

W konferencji wziął też udział wicestarosta powiatu białostockiego Roman Czepe, który mówił, że na terenie powiatu są cztery szkoły w różnych miejscowościach, gdzie wciąż są miejsca. Zachęcał do korzystania z ich oferty, mówiąc, że to "znakomite, markowe szkoły".

źródło: PAP | red: mak

ZOBACZ TEŻ:


Rekrutacja uzupełniająca do szkół średnich

12.07.2019, 07:29

1100 miejsc będą mieć do dyspozycji absolwenci podstawówek i gimnazjów w rekrutacji uzupełniającej do białostockich szkół ponadpodstawowych. Tak wynika z danych, które dyrektorzy szkół przekazali do urzędu miejskiego.


Ponad 16 osób na jedno miejsce - tak jest na kryminologii - jednym z najpopularniejszych kierunków studiów w Białymstoku

9.07.2019, 13:21

Ponad 6 tysięcy osób chce studiować na Uniwersytecie w Białymstoku. 4,5 tysiąca kandydatów na studia ma Politechnika Białostocka. Rekrutacja trwa jeszcze na Uniwersytecie Medycznym.


Zakończył się pierwszy etap rekrutacji do szkół średnich

5.07.2019, 14:57

Szczęśliwcy rozpoczynają wakacje, pechowcy szykują się do rekrutacji uzupełniającej. Zakończył się pierwszy etap rekrutacji do szkół średnich, w których wywieszono dziś listy przyjętych i nie przyjętych uczniów.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Gwiazdka z Książką

"Drogi Święty Mikołaju" Nataszy Sochy i Magdy Mazur

Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok