Radio Białystok | Wiadomości | Krzysztof Truskolaski: Problemy w rekrutacji to efekt reformy edukacji

Krzysztof Truskolaski: Problemy w rekrutacji to efekt reformy edukacji

autor: Ryszard Minko

16.07.2019, 10:59, akt. 12:08

Ministerstwo Edukacji powinno przyznać, że reforma szkolnictwa przynosi negatywne skutki - tak uważa podlaski poseł Krzysztof Truskolaski odnosząc się do tegorocznej rekrutacji do białostockich szkół średnich.

Krzysztof Truskolaski, fot. Sylwia Krassowska
Krzysztof Truskolaski, fot. Sylwia Krassowska

W pierwszym etapie do żadnej ze szkół nie dostało się prawie tysiąc osób, w tym ponad 200 uczniów podstawówek i gimnazjów, którzy mieli świadectwa z czerwonym paskiem.

- To pokazuje prawdziwe problemy po reformie – mówi poseł Truskolaski i apeluje do ministra, by spotkał się z uczniami, którzy nie dostali się do wymarzonych szkół, by wyjaśnić im, dlaczego tak się stało. 

Zdaniem Krzysztofa Truskolaskiego, tegoroczne problemy w rekrutacji, to efekt wprowadzonej przed dwoma laty reformy edukacji, która zlikwidowała gimnazja i wprowadziła ośmioklasowe szkoły podstawowe. Dlatego w tym roku do szkół średnich trafiło dwa razy więcej uczniów niż w poprzednich latach.

Na poniedziałkowej (15.07) konferencji prasowej Minister Edukacji Dariusz Piontkowski stwierdził, że wszyscy uczniowie znajdą miejsca w szkołach, jednak niekoniecznie w tych, które wybrali. Podkreślił też, że podobna sytuacja zdarza się każdego roku.

W Białymstoku trwa właśnie rekrutacja uzupełniająca. Na uczniów czeka ponad tysiąc miejsc, głównie w mniej obleganych szkołach.

| red: maj

ZOBACZ TEŻ:


Nie widzimy poważniejszego problemu z rekrutacją do szkół - twierdzi minister edukacji

15.07.2019, 10:13

"Nie widzimy poważniejszego problemu z rekrutacją do szkół. Poszczególne samorządy przygotowały zdecydowanie większą liczbę miejsc niż jest absolwentów. Tak jest w Białymstoku, Łomży czy Suwałkach" – mówił w poniedziałek w Białymstoku minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski.


Rekrutacja uzupełniająca do szkół średnich

12.07.2019, 07:29

1100 miejsc będą mieć do dyspozycji absolwenci podstawówek i gimnazjów w rekrutacji uzupełniającej do białostockich szkół ponadpodstawowych. Tak wynika z danych, które dyrektorzy szkół przekazali do urzędu miejskiego.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Gwiazdka z Książką

"Drogi Święty Mikołaju" Nataszy Sochy i Magdy Mazur

Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok