Radio Białystok | Wiadomości | Kilkuset rolników domaga się wypłat za dostarczone mleko do spółdzielni Bielmlek w Bielsku Podlaskim

Kilkuset rolników domaga się wypłat za dostarczone mleko do spółdzielni Bielmlek w Bielsku Podlaskim

autor: Renata Reda

30.07.2019, 15:09, akt. 15:19

Duże kłopoty finansowe ma spółdzielnia mleczarska Bielmlek w Bielsku Podlaskim. Około 850 rolników nie może doczekać się zapłaty za mleko dostarczone do niej w czerwcu. Wypłat nie dostało też 180 jej pracowników.

fot. Renata Reda
fot. Renata Reda

Kilkuset rolników domaga się wypłat za dostarczone mleko do spółdzielni Bielmlek w Bielsku Podlaskim - relacja Renaty Redy

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Nie wiadomo też kiedy pieniądze będą wypłacone, bo rolnicy nie mogą skontaktować się z prezesem, senatorem Tadeuszem Romańczukiem. We wtorek (30.07) przy siedzibie spółdzielni pojawiło się około stu rolników.

To, że Bielmlek ma kłopoty finansowe rolnicy zaczęli podejrzewać kilkanaście dni temu, kiedy dostali pierwszego  sms-a, że wypłata opóźni się o dwa dni. Zamiast niej były kolejne wiadomości, w tym ostatnia, że trwają rozmowy dotyczące sytuacji finansowej spółdzielni i dopiero wówczas udziałowcy otrzymają pełną informację na ten temat. Było też zapewnienie, że zobowiązania będą uregulowane. Rolnikom nie udało się porozmawiać z prezesem, który jak poinformowano, źle się poczuł i poszedł na badania do szpitala. Wyszedł do nich pełnomocnik Zarządu Piotr Żukowski, który jednak nie potrafił odpowiedzieć na pytanie - kiedy rolnicy dostaną pieniądze za dostarczone mleko. Przyznał, że Bielmlek ma kłopoty finansowe, zalega z wypłatą 5 milionów złotych rolnikom, dodatkowo jest też winien pieniądze niektórym kontrahentom.

Grupa rolników postanowiła zawiadomić prokuraturę w sprawie możliwości popełnienia przestępstw przez zarządzających spółdzielnią. W piśmie do organów ścigania piszą między innymi, że Zarząd Spółdzielni wyrządził szkodę finansową jej członkom poprzez zakup zadłużonego przedsiębiorstwa z Hajnówki - niezwiązanego z branżą mleczarską, tylko między innymi ze stolarską. Dodatkowo Bielmlek temu przedsiębiorstwu poręczał kredyty. Dodatkowo rolnicy zarzucają władzom spółdzielni prowadzenie tzw. kreatywnej księgowości w celu zafałszowania faktycznego stanu Spółdzielni. Autorzy pisma do prokuratury stawiają jeszcze kilka innych zarzutów.

| red: maj

ZOBACZ TEŻ:


Resort rolnictwa opracowuje program pomocy rolnikom - zapowiada wiceminister Romańczuk

21.08.2018, 11:07

Po oszacowaniu całych strat związanych z tegoroczną suszą Ministerstwo Rolnictwa zadecyduje o ostatecznych formach pomocy rolnikom - informuje wiceminister rolnictwa Tadeusz Romańczuk.


Tadeusz Romańczuk

13.03.2017, 08:29

"Stworzę zespół, który sprawi, że wygramy wybory samorządowe na Podlasiu w 2018 r. Takie zadanie zostało wyznaczone".
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Nautilus w Polskim Radiu Białystok

KONKURS

"Miłość Ci nic nie wybaczy" Alek Rogoziński

Bilety na koncert Limp Bizkit w Kownie!


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok