Radio Białystok | Wiadomości | Jest zawiadomienie ws. przetargu na implanty i endoprotezy w szpitalu w Bielsku Podlaskim

Jest zawiadomienie ws. przetargu na implanty i endoprotezy w szpitalu w Bielsku Podlaskim

2.08.2019, 07:17, akt. 07:26

Centralne Biuro Antykorupcyjne po kontroli zamówienia na implanty i endoprotezy w szpitalu w Bielsku Podlaskim skierowało do prokuratury zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez lekarza - członka komisji przetargowych - dowiedziała się PAP.

Fot. Joanna Szubzda
Fot. Joanna Szubzda

Zawiadomienie o uzasadnionym podejrzeniu popełnienia przestępstwa po kontroli CBA trafiło do Prokuratury Okręgowej w Białymstoku - wynika z informacji PAP.

Zawiadomienie dotyczy zamówień na dostawę do szpitala potrzebnych przy operacjach ortopedycznych implantów artroskopowych i endoprotez przynasadowych. Całkowita wartość objętego kontrolą zamówienia w Samodzielnym Publicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Bielsku Podlaskim wynosiła 6,2 mln zł.

Rzecznik prasowy białostockiej prokuratury okręgowej prok. Łukasz Janyst potwierdził w środę w rozmowie z PAP, że zawiadomienie CBA wpłynęło do prokuratury. 


Wyniki tej kontroli są analizowane przez prokuratora referenta i w najbliższym czasie podjęta zostanie decyzja co do ewentualnego wszczęcia śledztwa w przedmiotowej sprawie - wyjaśnił rzecznik.


O nieprawidłowościach stwierdzonych podczas prowadzonej przez CBA kontroli powiadomiony został także starosta bielski jako kierujący organem tworzącym szpital.

Naczelnik wydziału komunikacji społecznej Biura Temistokles Brodowski powiedział PAP, że działania w Bielsku Podlaskim prowadzili funkcjonariusze departamentu postępowań kontrolnych białostockiej delegatury CBA. "Kontrola dotyczyła podejmowania i realizacji decyzji dotyczących zamówień publicznych na te implanty i endoprotezy" - dodał.

W trakcie kontroli CBA stwierdziła naruszenie przy przetargu zasad uczciwej konkurencji, równego traktowania wykonawców, a także zasady obiektywizmu i bezstronności, zawartej w Prawie zamówień publicznych - wynika z informacji PAP. Parametry techniczne sprzętów medycznych w opisie przedmiotu zamówienia zapisano tak, że w praktyce mógł je spełnić tylko jeden wykonawca.


Po przejrzeniu dokumentów przetargowych okazało się, że w opisie zamówienia zastosowano nawet znak towarowy konkretnego producenta, nie podając przy tym minimalnych parametrów dla zamienników - powiedział Brodowski.


Agenci CBA sprawdzili, który z członków komisji przetargowej przygotował załącznik z parametrami technicznymi. "Okazało się, że ich autor - lekarz - ściśle współpracował z podmiotami dostarczającymi wyroby medyczne" - wyjaśnił naczelnik. Otrzymywał za to wynagrodzenie - dodał. Zaznaczył, że mimo to w wymaganych podczas przetargów oświadczeniach o bezstronności pisał, że nie ma powodów do wykluczenia go z udziału w postępowaniach.

Brodowski powiedział, że prowadzący kontrolę agenci CBA nie negowali zasadności, by ten lekarz specjalista miał bezpośredni dostęp do nowatorskich technik medycznych i ich praktycznego zastosowania z użyciem unikalnych materiałów i sprzętu. Zwrócili jednak uwagę, że ta współpraca z firmami medycznymi miała dla niego również wymiar finansowy.


Dlatego, zdaniem prowadzących postępowanie CBA, nie mógł on być członkiem komisji przetargowej i brać udział w postępowaniach o te zamówienia publiczne i dlatego skierowali przeciw niemu zawiadomienie do prokuratury - wyjaśnił Brodowski w rozmowie z PAP.


Podjęta w połowie lipca 2018 r. i trwająca do połowy kwietnia 2019 r kontrola w Samodzielnym Publicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Bielsku Podlaskim objęła lata 2015-18. Zastępca dyrektora ds. lecznictwa szpitala dr n. med. Arsalan Azzaddin zapewniał na początku działań CBA, że szpital nie mam nic do ukrycia. 


To jest publiczny szpital, współpracujemy z kontrolerami - zapewniał wówczas.


"Teraz nikt nie ma prawa odmówić dostępu do dokumentów i informacji, szczególnie gdy prosi o nie CBA. Ale to dokumenty jawne. Każdy obywatel, jeśli tylko ma jakieś wątpliwości, ma prawo domagać się tych informacji, a my ich udzielimy" - deklarował wtedy zastępca szefa placówki.

Pod koniec czerwca SPZOZ w Bielsku Podlaskim ogłosił kolejny przetarg na dostawę implantów i endoprotez. Jego zakończenie zaplanowano na 2 września 2019 r.

źródło: PAP | red: sk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


CBA i CBŚP zatrzymały cztery osoby próbujące wyłudzić ponad 150 mln zł VAT

17.06.2019, 10:19

CBA i CBŚP zatrzymały kolejne cztery osoby z grupy, która wyłudziła lub usiłowała wyłudzić ponad 150 mln zł VAT - dowiedziała się PAP. Grupa miała działać w Polsce, Niemczech i Estonii, a w śledztwie zatrzymano wcześniej i postawiono zarzuty 18 osobom.


Kolejne uderzenie w "mafię lekową" - tym razem CBA zatrzymało 5 osób m.in. w Podlaskiem

16.04.2019, 10:06

Kolejne pięć osób działających w tzw. mafii lekowej zatrzymali agenci podlaskiej delegatury CBA. Sprawa dotyczy nielegalnego wywożenia medykamentów z Polski.


CBA zatrzymało 2 osoby z b. kierownictwa Gospodarstwa Pomocniczego więzienia w Czerwonym Borze

12.03.2019, 07:30

Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymało dwie osoby z byłego kierownictwa Gospodarstwa Pomocniczego przy Zakładzie Karnym w Czerwonym Borze podejrzewane o korupcję przy przetargach organizowanych przez Służbę Więzienną.


CBA kontroluje zamówienia na implanty i endoprotezy w szpitalu w Bielsku Podlaskim

9.08.2018, 07:09

Centralne Biuro Antykorupcyjne kontroluje zamówienia na implanty i endoprotezy w szpitalu w Bielsku Podlaskim. Kontrola dotyczy zamówień z 2016 r. Szpital zapewnia, że współpracuje z funkcjonariuszami CBA.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok