Radio Białystok | Wiadomości | Władze Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku chcą zamontować windę w Pałacu Branickich

Władze Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku chcą zamontować windę w Pałacu Branickich

autor: Marcin Gliński

19.08.2019, 07:18, akt. 12:03

Miałoby to być udogodnienie dla zwiedzających, ale też dla studentów i pracowników uczelni. Władze Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku chcą zamontować windę w Pałacu Branickich

Pałac Branickich, fot. Joanna Żemojda
Pałac Branickich, fot. Joanna Żemojda

Czy winda powinna znaleźć się w Pałacu Branickich? Zapytaliśmy białostoczan i turystów - relacja Marcina Glińskiego

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Sprawa budzi jednak wątpliwości - czy nowoczesne urządzenie można wkomponować w zabytkowy budynek? Zapytaliśmy białostoczan i turystów odwiedzających miasto, czy winda w Pałacu Branickich to dobry pomysł. Niektórzy uważają, że tego typu urządzenie powinno znajdować się w budynku, inni sądzą, że zniszczyłoby zabytkowy Pałac. 

Uniwersytet medyczny wystąpił w tym roku, wiosną, o sporządzenie zaleceń konserwatorskich w zakresie zamontowania windy w Pałacu Branickich. Planowano montaż windy w części głównej Pałacu, w korpusie głównym. Po uzyskaniu opinii rady konserwatorskiej, stwierdziłam, że ta lokalizacja nie jest możliwa, ponieważ jest to najstarsza i najcenniejsza część tego obiektu. Montaż windy jako tworu nowoczesnego nie jest możliwy. To zbyt daleko idąca ingerencja w tkankę zabytkową. Sama zasadność windy jest jak najbardziej do przyjęcia, ponieważ jest to obiekt użyteczności publicznej służący studentom i turystom. Dopuszczamy samą koncepcję windy. Mogłaby być zarówno we wnętrzu jak i na zewnątrz Pałacu. Bardziej zasadnym byłaby forma zewnętrzna. Nowoczesna, lekka konstrukcja, która byłaby częścią, ale w miejscu przebudowań dziewiętnastowiecznych, a najlepiej dwudziestowiecznych. To nie obejmuje oczywiście korpusu głównego

- mówi Podlaski Wojewódzki Konserwator Zabytków prof. Małgorzata Dajnowicz.

Chociaż windy nie można zamontować w centralnej części Pałacu Branickich, istnieje szansa, że pojawi się ona w budynku lub przy nim. Podlaski konserwator zabytków zalecił władzom Uniwersytetu Medycznego przeprowadzenie analizy historycznej Pałacu i wybranie innej lokalizacji windy.

| red: mag

ZOBACZ TEŻ:


Dwa obrazy z lat 30. i 40. XX wieku w kolekcji Muzeum Historycznego w Białymstoku

2.07.2019, 15:25

Dwa obrazy artystów żydowskiego pochodzenia związanych z Białymstokiem, namalowane w latach 30. i 40. ubiegłego wieku, znalazły się w kolekcji miejscowego Muzeum Historycznego. Jak mówią muzealnicy, to unikatowe nabytki, ważne dla historii miasta.


Kolejne rzeźby w ogrodach Pałacu Branickich będą odrestaurowane

1.04.2019, 09:20

Kolejne rzeźby: Dwie nimfy - Najady oraz Alegoria Zwycięstwa w ogrodach barokowego Pałacu Branickich w Białymstoku zostaną odrestaurowane dzięki miejskiej dotacji. W sumie w budżecie Białegostoku na ten rok zaplanowano 1,2 mln zł na prace konserwatorskie przy zabytkach.


Białostockie kamienice i rzeźby zyskają nowy blask - przyznano pieniądze na renowację

25.03.2019, 18:06

Białostockie kamienice i rzeźby zyskają nowy blask. Dziewięciu właścicielom lub zarządcom zabytków radni przyznali dofinansowanie z budżetu miasta.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Psalmy dla Niezłomnych

"Szukając Inki. Życie i śmierć Danki Siedzikówny" Luiza Łuniewska

Premiera musicalu „Jesus Christ Superstar”


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok