Radio Białystok | Wiadomości | Kolejne rzeźby w ogrodach Pałacu Branickich będą odrestaurowane

Kolejne rzeźby w ogrodach Pałacu Branickich będą odrestaurowane

1.04.2019, 09:20, akt. 11:29

Kolejne rzeźby: Dwie nimfy - Najady oraz Alegoria Zwycięstwa w ogrodach barokowego Pałacu Branickich w Białymstoku zostaną odrestaurowane dzięki miejskiej dotacji. W sumie w budżecie Białegostoku na ten rok zaplanowano 1,2 mln zł na prace konserwatorskie przy zabytkach.

fot. Joanna Szubzda
fot. Joanna Szubzda

Najważniejszy zabytek w Białymstoku

XVII-wieczny Pałac Branickich jest najważniejszym zabytkiem w Białymstoku, swoją siedzibę ma w nim Uniwersytet Medyczny w Białymstoku. Kilka lat temu renowacje przeszły przypałacowe ogrody.

Uczelnia co roku stara się odrestaurować przynajmniej kilka rzeźb, które zdobią pałac czy też jego ogrody. Jak powiedział rzecznik Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku Marcin Tomkiel, zabytek wymaga ciągłego zaangażowania w odrestaurowywanie i prace, stąd uczelnia od lat stara się pozyskiwać środki na prace konserwatorskie przy poszczególnych jego częściach.

W tym roku dzięki miejskiej dotacji odrestaurowane zostaną dwie pary rzeźb na elewacji ogrodowej Pałacu Branickich: Dwie nimfy – Najady i Alegoria Zwycięstwa. Rzeźby te wieńczą elewację ogrodową pałacu; zostaną oczyszczone i zaimpregnowane, a ubytki zostaną uzupełnione. Na te prace uczelnia pozyskała z miasta ponad 80 tys. zł.

Na terenie Pałacu Branickich jest ponad 130 rzeźb

Na terenie Pałacu Branickich znajduje się ponad 130 rzeźb, z czego - jak informuje uczelnia - ok. 90 proc. zostało wpisanych do rejestru zabytków. Jak mówił Marcin Tomkiel, dotąd już ok. 70 proc. rzeźb poddano konserwacji, pozostałe czekają na prace renowacyjne.

W tym roku Uniwersytet Medyczny w Białymstoku, oprócz renowacji pary rzeźb, planuje też prace remontowe pałacowych attyk i gzymsów. Konserwacje mają przejść również wybrane pomieszczenia pałacu. Uczelnia planuje także prace archeologiczne na dziedzińcu głównym.

Rzeźby z parku pałacowego znalazły się wśród dziewięciu zabytków wpisanych do rejestru, przy których złożone zostały wnioski o dotacje celowe z tegorocznego budżetu Białegostoku na prace konserwatorskie, restauratorskie czy roboty budowlane.

W sumie na nie wszystkie rozdzielono 838 tys. zł, co stanowi nie więcej niż 75 proc. nakładów koniecznych. Najwyższą dotację, w wysokości 193 tys. zł, otrzymają współwłaściciele kamienicy z lat 1881-1884, zlokalizowanej przy ul. Elektrycznej. Plan inwestycji zakłada, m.in. remont elewacji frontowej wraz ze wzmocnieniem fundamentów.

Ponieważ w budżecie miasta zaplanowano na ten rok na dofinansowanie zabytków 1,2 mln zł, pozostałą do wykorzystania kwotę 362 tys. zł władze Białegostoku postanowiły przeznaczyć na dofinansowanie inwestycji w zabytkowe obiekty miejskich placówek kultury. Chodzi m.in. o budynek przy Rynku Kościuszki, w którym jeszcze do niedawna mieściło się Archiwum Państwowe, a teraz będzie tam działała Galeria im. Sleńdzińskich.

źródło: PAP | red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

ZOBACZ TEŻ:W barokowym Pałacu Branickich powstała ścieżka historyczna

11.01.2019, 19:42

Ścieżka historyczna - która prowadzi przez wnętrza Pałacu Branickich w Białymstoku i opowiada historię tego miejsca i rodu Branickich - powstała w ramach unijnego projektu "Spacer w przeszłość".


Nowe rzeźby można oglądać w ogrodach Pałacu Branickich w Białymstoku

25.12.2018, 11:08

Warto wybrać się na zimowy spacer do ogrodów Pałacu Branickich i podziwiać 12 znaków zodiaku i 4 żywioły.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Ojciec Chrzestny" Mario Puzo

Pływanie na Byle Czym - Pływające co nieco

W 9 tygodni po Podlasiu


Bohdan Paszkowski i bryg. Arkadiusz Buchowski, fot. Areta Topornicka
WYBORY
7.07.2020, 16:55, akt. 8.07.2020, 16:24

Frekwencyjna "Bitwa o wozy" po raz drugi


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok