Radio Białystok | Wiadomości | Podlascy lekarze nie wystawili żadnych papierowych zwolnień w lipcu - jako jedyni w kraju

Podlascy lekarze nie wystawili żadnych papierowych zwolnień w lipcu - jako jedyni w kraju

autor: Wojciech Szubzda

20.08.2019, 14:19, akt. 14:53

Podlascy lekarze jako pierwsi i jedyni w Polsce osiągnęli taki wynik. W lipcu 100 proc. zwolnień lekarskich w naszym regionie było wystawionych w formie elektronicznej.

Hanna - stock.adobe.com
Hanna - stock.adobe.com

Formalnie papierowych zwolnień nie ma od grudnia, ale niektórzy lekarze wciąż wystawiali papierowe dokumenty - mówi rzeczniczka białostockiego ZUS-u Katarzyna Krupicka.


- Nowe przepisy zobowiązały lekarzy do wystawianie zwolnień lekarskich w wersji on-line. Pierwszy miesiąc to 107 dokumentów papierowych, ale kolejne to już pojedyncze sztuki. Poziom, który oddział w Białymstoku osiągnął w lipcu, bardzo nas cieszy. Oznacza to, że żaden pacjent w naszym województwie nie opuszcza gabinetu lekarskiego czy też szpitala z papierowym druczkiem - mówi Katarzyna Krupicka.


Katarzyna Krupicka dodaje, że nowe zasady wystawiania zwolnień to ułatwienie dla pacjentów.


- Korzyści, jakie dają elektroniczne zwolnienia lekarskie, są widoczne dla wszystkich. Najbardziej zadowolony jest pacjent, który po wyjściu z gabinetu nie musi martwic się, jak dostarczyć druk do pracodawcy. Ten z kolei chwilę po wprowadzeniu podpisu przez lekarza wie o chorobie swojego pracownika. Może szybko zorganizować zastępstwo lub przełożyć jego zadania na inny termin. Lekarz również nie dopytuje chorego o wiele informacji, które dokument musi zawierać, gdyż podpowiada je system - dodaje Katarzyna Krupicka.


Czerwiec i lipiec to miesiące, w których Zakład Ubezpieczeń Społecznych odnotował najmniej zwolnień lekarskich. Było ich ok. 40 tys. w każdym z miesiącu. Z kolei w styczniu i lutym lekarze wystawiali po ok. 60 tys. zwolnień miesięcznie.| red: zmj

ZOBACZ TEŻ:


Pracownicy ZUS-u coraz częściej kontrolują osoby przebywające na zwolnieniach lekarskich

16.08.2019, 10:22

Pracownicy ZUS-u coraz częściej kontrolują osoby, które przebywają na zwolnieniach lekarskich. Większe są również kwoty wstrzymanych zasiłków. Tak wynika z danych białostockiego Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.


Białostocki sąd administracyjny oddalił skargę byłego policjanta na zwolnienie go ze służby

7.08.2019, 18:38

Sprawa dotyczy zwolnionego przed rokiem Norberta Kościeszy, który długotrwale przebywał na zwolnieniach lekarskich. Ponadto ujawniał m.in. rzekome nieprawidłowości w działaniu pomieszczeń dla osób zatrzymanych w Komendzie Miejskiej Policji w Białymstoku.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Psalmy dla Niezłomnych

"Szukając Inki. Życie i śmierć Danki Siedzikówny" Luiza Łuniewska

Premiera musicalu „Jesus Christ Superstar”


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok