Radio Białystok | Wiadomości | Minister rolnictwa podkreślał w Kolnie, że polska wieś zapewnia bezpieczeństwo żywnościowe

Minister rolnictwa podkreślał w Kolnie, że polska wieś zapewnia bezpieczeństwo żywnościowe

25.08.2019, 15:33, akt. 15:46

To przede wszystkim podziękowanie rolnikom za ich pracę. Ogólnopolskie Święto "Wdzięczni Polskiej Wsi" odbywa się w niedzielę (25.08) w Kolnie. Biorą w nim udział premier Mateusz Morawiecki i minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski

Ogólnopolskie Święto "Wdzięczni Polskiej Wsi" w Kolnie, fot. Joanna Szubzda
Ogólnopolskie Święto "Wdzięczni Polskiej Wsi" w Kolnie, fot. Joanna Szubzda

Przemówienie ministra rolnictwa Jana Krzysztofa Ardanowskiego w Kolnie

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Minister rolnictwa: polska wieś zapewnia polskiemu społeczeństwu bezpieczeństwo żywnościowe

Jan Krzysztof Ardanowski podkreślał w Kolnie, że to polska wieś zapewnia polskiemu społeczeństwu bezpieczeństwo żywnościowe. - Nie będzie żadnego innego bezpieczeństwa - militarnego, zdrowotnego, gospodarczego, jeśli nie będzie żywności, jeżeli nie będziemy mieli bezpieczeństwa żywnościowego, które zapewnia nam polska wieś i polskie rolnictwo - mówił minister.

Jan Krzysztof Ardanowski mówił, że wdzięczność dla wsi jest często infantylna i banalna, bo czasami postrzega się mieszkańców wsi jak ludzi specjalnej troski, których potrzeba otoczyć opieką. - Polska wieś to nie obszar upośledzenia i specjalnej troski, tylko wielka szansa dla rozwoju Polski. Zapraszam wszystkich do serdecznej współpracy na rzecz polskiej wsi - oświadczył.

Rządowe programy pomocą dla rolnictwa

Zdaniem Jana Krzysztofa Ardanowskiego, prawdziwą pomocą dla rolnictwa są realizowane przez rząd programy retencji i zatrzymywania wody. Jak oświadczył, od września na wsparcie finansowe będą mogły  liczyć gospodarstwa, które będą budować systemy nawadniające i  retencyjne, jak studnie czy zbiorniki. Jak dodał, od przyszłego roku rząd zamierza uruchomić duże programy retencyjne za 14 mld zł. Wskazał  również na dofinansowanie wapnowania gleb, zbiórki plastiku i azbestu czy regulacje, umożliwiające rolnikom sprzedaż bezpośrednią, "tak aby  nie zarabiali na nich pośrednicy".

Minister stwierdził też, że "część opozycji mówi o niskiej jakości polskiej żywności". - Jak można tak kłamać? Jak można podcinać tak ważną gałąź polskiej gospodarki? To się zresztą wpisuje w dyfamację, opluwanie polski na arenie  międzynarodowej - mówił. Wskazał też na niedawne aukcje koni arabskich, które zakończyły się "wielkim sukcesem" i pokazały "prymat polskiej hodowli na świecie".

Przez lata przekonywano świat o upadku hodowli koni arabskich, przekonywano kupców międzynarodowych, że nie warto do Polski przyjeżdżać, bo wszystko jest w ruinie, bo wszystko zdechło. A jest to jeden z najbardziej rozwijających się działów hodowli

- stwierdził minister.

źródło: PAP | red: mag

ZOBACZ TEŻ:


Premier: 1000 zł dopłaty do hektara, jeśli straty od suszy przekraczają 70 proc.

25.08.2019, 15:29

Rolnicy dotknięci suszą dostaną 1000 zł dopłaty do hektara, jeśli straty są wyższe niż 70 proc. - ogłosił premier Mateusz Morawiecki podczas II Ogólnopolskiego Święta "Wdzięczni Polskiej Wsi" w Kolnie. Według ministra rolnictwa, wypłaty powinny ruszyć we wrześniu.


Ogólnopolskie Święto "Wdzięczni Polskiej Wsi" w Kolnie – premier podziękował rolnikom za ich pracę

25.08.2019, 05:14

To przede wszystkim podziękowanie rolnikom za ich pracę. Ogólnopolskie Święto "Wdzięczni Polskiej Wsi" odbywa się w niedzielę (25.08) w Kolnie.


Bohdan Paszkowski [wideo]

20.08.2019, 08:30

Nasze podlaskie rolnictwo jest pewnym fenomenem na skalę ogólnokrajową - mówi wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski.


II Ogólnopolskie Święto "Wdzięczni Polskiej Wsi"

25.08.2019, 19:36

II Ogólnopolskie Święto Wdzięczni Polskiej Wsi odbędzie się w niedzielę, 25 sierpnia w godz. 12:00- 17:00 w Kolnie.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

W piątek (28.02) w białostockiej Zmianie Klimatu koncert Julii Marcell. Transmisja w Polskim Radiu Białystok od 19:10. Artystka zaprezentuje materiał z nadchodzącej płyty “Skull Echo”, którą promuje singiel “Moment i wieczność”.

KONKURS

"Miłość Ci nic nie wybaczy" Alek Rogozińskifot. Adam Dąbrowski
REGION
25.02.2020, 22:20, akt. 26.02.2020, 08:39

OSP w Przytułach ma nowy wóz strażacki

źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok