Radio Białystok | Wiadomości | Koniec WSAP – uczniowie "mundurówki" w ostatniej chwili muszą szukać nowej szkoły

Koniec WSAP – uczniowie "mundurówki" w ostatniej chwili muszą szukać nowej szkoły

autor: Ryszard Minko

27.08.2019, 13:42, akt. 14:10

To miała być wymarzona szkoła, oferująca ciekawe zajęcia – teraz okazała się iluzją, która zostawiła uczniów z nie lada kłopotami.

Wyższa Szkoła Administracji Publicznej w Białymstoku, fot. Ryszard Minko
Wyższa Szkoła Administracji Publicznej w Białymstoku, fot. Ryszard Minko


0:00
0:00
Koniec WSAP – uczniowie "mundurówki" w ostatniej chwili muszą szukać nowej szkoły - relacja Ryszarda Minko | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Uczniowie mają tydzień na znalezienie nowej szkoły 

Od kilkunastu godzin do blisko 70 uczniów niepublicznego Liceum Ogólnokształcącego Służb Mundurowych WSAP w Białymstoku docierają informacje, że nie rozpoczną nowego roku szkolnego. To oznacza, że do końca tygodnia muszą znaleźć nową szkołę. Rodzice czują się oszukani i są rozgoryczeni. Jak mówią, szkoła oferowała ciekawe zajęcia, a w procesie rekrutacji nikt nie informował o jakichkolwiek kłopotach.

I tak było do 26 sierpnia, czyli na tydzień przed rozpoczęciem roku szkolnego. Wtedy to dyrektor szkoły poinformował ich, by odebrali dokumenty, bo lekcji nie będzie.


Nauczyciele pozostawieni na lodzie 

Decyzja była nagła i zaskoczyła także pracowników szkoły, którym nie przedłużono umowy o pracę – mówi dyrektor LOSM WSAP dr Jacek Pietraszewski. Wyjaśnia, że został o niej poinformowany przez syndyk, która obecnie zarządza majątkiem spółki, która prowadziła szkołę. W tej sytuacji zdecydował się poinformować o wszystkim rodziców i zaproponował im kontynuowanie nauki w konkurencyjnej szkole niepublicznej o tym samym profilu.

Syndykiem zarządzającym majątkiem WSAP jest lubelska prawnik Adamina Partycka-Skrzypek. W rozmowie telefonicznej przyznała, że robi wszystko, żeby w liceum nie rozpoczął się nowy rok szkolny. Pytana o przyczynę tak późnej decyzji, odpowiedziała, że nie ma mowy o zamykaniu liceum, a jedynie podjęto decyzję o rekomendowaniu uczniom kontynuacji nauki w innej placówce w nowym roku szkolnym. Powodem miał być słaby nabór oraz fakt, że nie znalazł się żaden chętny do zakupu praw założycielskich do prowadzenia liceum.


"To ewidentne złamanie przepisów" 

Tymczasem w ocenie kuratorium oświaty i ministerstwa edukacji takie potraktowanie uczniów to ewidentne złamanie przepisów. Jak mówi rzecznik kuratorium Małgorzata Palanis, organ prowadzący może zlikwidować szkołę, ale o tym fakcie musi poinformować rodziców nie później niż pół roku wcześniej. W tym przypadku stało się to na zaledwie 7 dni przed rozpoczęciem nauki.

Małgorzata Palanis dodaje, że w tej sytuacji kuratorium ma bardzo ograniczone kompetencje i może jedynie przeprowadzić kontrolę nad procesem nauczania. Bezsilny jest także resort edukacji, który zaproponował rodzicom zgłoszenie sprawy organom ścigania.

Na razie nikt nie jest w stanie udzielić odpowiedzi na pytanie o konsekwencje prawne takich decyzji założyciela szkoły. Rodzice zamierzają skierować sprawę do prokuratury.

| red: sk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Co dalej z mundurowym liceum WSAP?

22.08.2019, 08:20

Nie było chętnych na zakup praw założycielskich do liceum mundurowego Wyższej Szkoły Administracji Publicznej w Białymstoku. 


Na sprzedaż majątek ruchomy i prawa do liceum - WSAP w likwidacji

26.07.2019, 15:23

Wyższa Szkoła Administracji Publicznej w Białymstoku była przed laty jedną z najlepszych uczelni prywatnych w regionie. Dziś znajduje się w stanie likwidacji.


Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego wyraziło zgodę na likwidację WSAP-u

26.02.2019, 15:48

Przed laty była jedną z najpopularniejszych uczelni prywatnych w Białymstoku – teraz może zakończyć działalność. Ministerstwo Nauki wyraziło zgodę na likwidację Wyższej Szkoły Administracji Publicznej w Białymstoku.


Prokuratura nie dopatrzyła się nieprawidłowości przy zarządzaniu WSAP-em

31.03.2018, 09:57

Po niemal rocznym śledztwie prokuratura nie dopatrzyła się nieprawidłowości przy zarządzaniu Wyższą Szkołą Administracji Publicznej w Białymstoku.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
DAJ SIĘ ZACZAROWAĆ W NIE TEATRZE


fot. Marta Sołtys
REGION
27.05.2022, 22:09, akt. 28.05.2022, 07:18

Rozpoczęły się Dni Augustowa


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok