Radio Białystok | Wiadomości | 830 tys. dla podlaskich samorządów na uruchomienie połączeń autobusowych

830 tys. dla podlaskich samorządów na uruchomienie połączeń autobusowych

29.08.2019, 12:58, akt. 13:06

Kilkanaście podlaskich samorządów otrzyma 830 tys. zł na uruchomienie jeszcze w tym roku lokalnych połączeń autobusowych. Umowy w tej sprawie podpisano w czwartek w Białymstoku z wojewodą podlaskim Bohdanem Paszkowskim.

830 tys. dla podlaskich samorządów na uruchomienie połączeń autobusowych, fot. Grzegorz Pilat
830 tys. dla podlaskich samorządów na uruchomienie połączeń autobusowych, fot. Grzegorz Pilat

830 tys. dla podlaskich samorządów na uruchomienie połączeń autobusowych - relacja Grzegorza Pilata

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


O pieniądze ubiegało się 19 podlaskich samorządów

Pieniądze pochodzą z rządowego Funduszu rozwoju przewozów autobusowych o charakterze użyteczności publicznej.

Wojewoda podlaski poinformował, że kwota w umowach wynika z zapotrzebowania, jakie zgłosiły samorządy. W sierpniowym naborze o pieniądze ubiegało się 19 podlaskich samorządów i wszystkie otrzymały dotacje. W czwartek (29.08) podpisano umowy z większością z nich. Łącznie region ma do dyspozycji 25 mln zł.

Podlaskie samorządy uruchomią 70 linii komunikacyjnych o długości 2,6 tys. km; będzie realizowanych ok. 500 tys. tzw. wozokilometrów - poinformował wojewoda.

Istniejące kursy autobusowe mają być rozszerzone o nowe miejscowości

W ramach podpisanych umów już istniejące kursy autobusowe mają być rozszerzone o nowe miejscowości. Większość połączeń będzie realizować spółka PKS Nova, która jest spółką samorządu województwa podlaskiego.

Bohdan Paszkowski przypomniał, że walka z wykluczeniami społecznymi to jeden z priorytetów rządu. - Sprawna komunikacja tworzy też podstawy rozwoju - dodał. Wojewoda spodziewa się, że efekty programu odtwarzania połączeń autobusowych będą widoczne za kilka lat, "w dłuższej perspektywie".

Cztery trasy będą dofinansowane w ramach funduszu w gminie Michałowo. Burmistrz Michałowa Marek Nazarko powiedział dziennikarzom, że będzie je realizować PKS Nova. Dodał, że autobus powinien docierać do praktycznie każdej miejscowości w gminie, a do najbliższego przystanku będzie ok. 2-3 km. - Do każdego zakątka w gminie będzie można dojechać. To będą trzy kursy każdego dnia - dodał Marek Nazarko. Gmina przekaże PKS Nova gminny tabor.

Gmina Dobrzyniewo Duże rozszerzy jeden kurs, który będzie wydłużony do miejscowości Krynice, bo takie było zapotrzebowanie zgłoszone przez mieszkańców - powiedział wójt Wojciech Cybulski. Jadąc w jedną stronę, przez różne miejscowości, autobus pokona 26 km.

Na potrzeby programu są kupowane autobusy

Prezes PKS Nova Andrzej Mioduszewski powiedział, że spółka podpisuje obecnie z gminami umowy na funkcjonowanie kilkunastu linii autobusowych. - Może będzie tych samorządów jeszcze więcej; na pewno PKS Nova będzie głównym operatorem tych połączeń - dodał. Zaznaczył, że spółka pomagała samorządom i były z nią konsultowane rozszerzane trasy i rozkłady jazdy. Powiedział, że na potrzeby programu są kupowane autobusy, ale szczegółów nie podał.

W czwartek minister infrastruktury Andrzej Adamczyk poinformował, że od 1 września pojawi się w całej Polsce prawie 1400 linii autobusowych.

Z Funduszu rozwoju przewozów autobusowych o charakterze użyteczności publicznej dofinansowywane będzie przywracanie lokalnych połączeń autobusowych. Dofinansowanie ma dotyczyć linii komunikacyjnych niefunkcjonujących od co najmniej trzech miesięcy przed wejściem w życie ustawy i na które umowa o świadczenie usług dotyczących publicznego transportu zbiorowego zostanie zawarta po jej wejściu w życie. Fundusz ma przywrócić połączenia autobusowe, które zostały zlikwidowane z powodu deficytu, kiedy przychody z biletów były niższe niż koszty utrzymywania tych linii.

Fundusz rozwoju przewozów autobusowych o charakterze użyteczności publicznej jest państwowym funduszem celowym, którego dysponentem jest minister do spraw transportu. Obsługę Funduszu na zasadach określonych w umowie z jego dysponentem będzie prowadził Bank Gospodarstwa Krajowego.

źródło: PAP | red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Na Augustowszczyźnie, Suwalszczyźnie i Sejneńszczyźnie nie będzie przywracania lokalnych połączeń autobusowych

29.08.2019, 08:10

Starostowie nie złożyli wniosków do wojewody o dotacje na ten cel, ponieważ żadna z gmin nie zgłosiła takiego zapotrzebowania.


Samorządy mogą starać się o dotacje na połączenia autobusowe

31.07.2019, 16:51

Dzięki temu mieszkańcy mniejszych miejscowości będą mogli łatwiej dostać się do miast. Od sierpnia samorządy będą mogły starać się o dofinansowanie do komunikacji publicznej. Chodzi o przywracanie zlikwidowanych połączeń autobusowych.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Kino "Świerkowa 1"!
źródło: Urząd Miejski w Białymstoku
BIAŁYSTOK
19.09.2020, 07:38, akt. 07:42

"Dzień Rowerów" w Białymstoku

źródło: stock.adobe.com
REGION
18.09.2020, 19:54, akt. 20:01

Gala Ekonomii Społecznej w Piątnicy

Źródło: Biuro Prasowe Jagiellonii Białystok
JAGIELLONIA
17.09.2020, 19:36, akt. 18.09.2020, 08:37

Fedor Cernych wrócił do Jagiellonii BiałystokFot. Paweł Wądołowski
ŁOMŻA
17.09.2020, 16:14, akt. 18.09.2020, 07:57

W Łomży odsłonięto tablicę pamięci Sybiraków

źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok