Radio Białystok | Wiadomości | Polscy muzułmanie rozpoczęli 1441 rok według kalendarza księżycowego

Polscy muzułmanie rozpoczęli 1441 rok według kalendarza księżycowego

31.08.2019, 12:19, akt. 12:23

Polscy wyznawcy islamu rozpoczęli w sobotę 1441 rok według kalendarza księżycowego, używanego przez społeczność muzułmańską przy ustalaniu dat religijnych uroczystości. W niektórych gminach wyznaniowych zaplanowano okolicznościowe modlitwy o pomyślność w nowym roku.

Fotolia.com
Fotolia.com

Kalendarz bierze swój początek od daty ucieczki Mahometa z Mekki do Medyny

Oparty na fazach księżyca kalendarz bierze swój początek od daty ucieczki Mahometa (zwanej też emigracją lub wywędrowaniem) z Mekki do Medyny. Miało to miejsce w 622 roku według kalendarza gregoriańskiego.

Rok w kalendarzu księżycowym jest krótszy od tradycyjnego, bo ma 354 dni, dlatego główne święta islamskie (najważniejsze z nich, to Święto Ofiarowania Kurban Bajram oraz święto zakończenia postu Ramadan Bajram) ulegają ciągłym przesunięciom względem kalendarza powszechnego. Z różnicy w długości roku w obu kalendarzach wynika też, że 33 lata księżycowe odpowiadają 32 słonecznym, czyli tradycyjnym.

W pierwszy dzień nowego roku w meczetach i domach modlitw odprawiane są muzułmańskie modlitwy za pomyślność. W sobotę po południu takie modlitwy zaplanowano m.in. w Domu Kultury Muzułmańskiej w Białymstoku i meczecie w Bohonikach.

Muzułmański Związek Religijny w RP ma ponad 90 lat

Najstarszą i najważniejszą organizacją polskich wyznawców islamu jest Muzułmański Związek Religijny w RP, który ma ponad 90 lat. Z okazji nowego, 1441 roku według kalendarza muzułmańskiego, przewodniczący MZR mufti Tomasz Miśkiewicz złożył życzenia polskim wyznawcom islamu. "Niech ten rok będzie wypełniony wiarą, jasnymi myślami i miłością" - napisał Miśkiewicz.

Podsumowując działalność organizacji, Rozalia Bogdanowicz z Najwyższego Kolegium MZR zwróciła uwagę na działalność wydawniczą. "Bardzo ważne jest pozostawianie trwałego dorobku w postaci wydawnictw" - powiedziała PAP. Przypomniała, że w ostatnim czasie ukazała się m.in. książka z opowiadaniami wieloletniego przewodniczącego MZR, zasłużonego dla środowiska polskich wyznawców islamu Jana Sobolewskiego, który zmarł przed rokiem.

W planach jest np. książka poświęcona tatarskim imionom; część z nich można już znaleźć tylko na starych nagrobkach na mizarach (muzułmańskich cmentarzach). Ukaże się też publikacja o tatarskich pielgrzymach w Mekce, na podstawie doświadczeń polskich Tatarów, w małych grupach rokrocznie wyjeżdżających w to święte miejsce islamu. Według zasad islamu, każdy wierny powinien choć raz odbyć taką pielgrzymkę.

MZR prowadzi też działalność inwestycyjną. M.in. przygotowywana jest dokumentacja potrzebna do remontu i nowego zagospodarowania Domu Kultury Muzułmańskiej w Białymstoku, by nadać obiektowi bardziej sakralny charakter.

Przedstawiciele Związku szacują liczbę polskich wyznawców islamu na 5 tys. Największe skupiska polskich muzułmanów są w województwie podlaskim, to głównie polscy Tatarzy. Według szacunków organizacji, wszystkich muzułmanów w Polsce - wliczając np. studentów, biznesmenów, dyplomatów czy uchodźców z krajów islamskich - jest ok. 20-25 tys.

źródło: PAP | red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Polscy muzułmanie obchodzą Święto Ofiarowania

11.08.2019, 11:34

Polscy wyznawcy islamu rozpoczęli w niedzielę obchody Święta Ofiarowania, czyli Kurban Bajram. Życzenia z tej okazji przesłał wspólnocie polskich wyznawców islamu Muzułmański Związek Religijny w RP. Wieczorem w Białymstoku odbędzie się okolicznościowy bal tatarski.


Zwiedzamy meczet i smakujemy tradycyjnej kuchni tatarskiej - "Wakacje ze smakiem" w Bohonikach

31.07.2019, 08:05

Bohoniki to wyjątkowa wieś we wschodniej części woj. podlaskiego, leżąca nieopodal Sokółki.


Muzułmanie świętują Ramadan Bajram

4.06.2019, 08:42

To czas spotkań w gronie rodziny i przyjaciół. Muzułmanie zakończyli miesięczny post i rozpoczęli trzydniowe święto Ramadan Bajram.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Kino "Świerkowa 1"!

Jesień w Białymstoku, fot. Joanna Szubzda
MÓWI SIĘ
22.09.2020, 15:33, akt. 16:12

Koniec lata i początek jesieni

Jesus Imaz - źródło: screen pomeczowej rozmowy
JAGIELLONIA
21.09.2020, 17:31, akt. 22.09.2020, 10:41

Jesus Imaz: złe miesiące są już za mną [wideo]
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok