Radio Białystok | Wiadomości | Polscy muzułmanie obchodzą Święto Ofiarowania

Polscy muzułmanie obchodzą Święto Ofiarowania

11.08.2019, 11:34, akt. 11:53

Polscy wyznawcy islamu rozpoczęli w niedzielę obchody Święta Ofiarowania, czyli Kurban Bajram. Życzenia z tej okazji przesłał wspólnocie polskich wyznawców islamu Muzułmański Związek Religijny w RP. Wieczorem w Białymstoku odbędzie się okolicznościowy bal tatarski.

Fotolia.com
Fotolia.com

Kurban Bajram (Id al-Adha) to jedna z dwóch głównych muzułmańskich uroczystości religijnych - czas nie tylko modlitw, lecz także spotkań w gronie najbliższych. Potrwa cztery dni.

W województwie podlaskim, gdzie są największe w kraju skupiska polskich muzułmanów pochodzenia tatarskiego, okolicznościowe modlitwy z okazji rozpoczęcia Święta Ofiarowania odbyły się w niedzielę przed południem w zabytkowych meczetach w Bohonikach i Kruszynianach oraz w Domu Kultury Muzułmańskiej w Białymstoku.

Po modłach wierni składali sobie życzenia i symbolicznie dzielili się tzw. sadogą - jałmużną, którą współcześnie najczęściej są słodycze. W Bohonikach i Kruszynianach odwiedzali też groby bliskich na mizarach (muzułmańskich cmentarzach).

Muzułmański Związek Religijny w RP (MZR), najstarsza i najważniejsza organizacja polskich wyznawców islamu, z okazji Kurban Bajram przesłał społeczności muzułmańskiej życzenia "zdrowia, szczęścia, jasnych myśli, spokoju w sercach".

Symbolem tego święta jest składanie ofiary ze zwierząt. Rytuał odbywa się na pamiątkę ofiary Ibrahima (Abrahama), który chciał poświęcić Bogu swego syna. Zwierzęta ofiarne fundują ci wierni, których na to stać, a mięso dzieli się między uczestników uroczystości. W tym roku w Bohonikach, w ramach prywatnej części uroczystości, doszło do rytualnego uboju jednego byka.

Kilka lat temu sprawa takiego uboju wywołała ostre protesty obrońców praw zwierząt. W czasie Święta Ofiarowania w Bohonikach doszło nawet do scysji i utarczek słownych przedstawicieli społeczności muzułmańskiej z aktywistami próbującymi uniemożliwić taki ubój, uzasadniając, że to sprzeczne z prawem. Śledztwa w sprawie tych wydarzeń prowadziła prokuratura i umorzyła zarówno postępowanie dotyczące zarzutów zakłócenia obchodów religijnych przez obrońców zwierząt, jak i dokonania uboju rytualnego jednego baranka.

Po tych wydarzeniach, w związku z ówczesną sytuacją prawną w kwestii uboju rytualnego, polscy muzułmanie zrezygnowali na pewien czas z tej części obchodów Święta Ofiarowania. W grudniu 2015 roku Trybunał Konstytucyjny orzekł jednak, że zakaz uboju na potrzeby judaizmu i islamu, wynikający z ustawy o ochronie zwierząt, jest niekonstytucyjny i nie przysługuje mu pierwszeństwo przed - gwarantującymi wolność religii - postanowieniami Konstytucji.

Z okazji Kurban Bajram w niedzielę wieczorem w Białymstoku odbędzie się bal tatarski, którego organizatorem jest Fundacja Tatarskie Towarzystwo Kulturalne. To nawiązanie do tradycji sprzed kilkudziesięciu lat. Rokrocznie na takim balu, którym na integrować społeczność, bawią się polscy Tatarzy z całego kraju.

W programie tegorocznej imprezy jest np. loteria, z której dochód zostanie przeznaczony na organizację wypoczynku dzieci i młodzieży tatarskiej oraz występ Tatarskiego Zespołu Taneczno-Wokalnego "Buńczuk", na stołach pojawią się dania tatarskie.

Liderzy MZR szacują, że do związku należy ok. 5 tys. osób, w większości polskich Tatarów. Liczbę wszystkich muzułmanów w Polsce, wliczając cudzoziemców, m.in. studentów, dyplomatów, przedsiębiorców i uchodźców, szacuje się na od 25 do 30 tys. osób.

źródło: PAP | red: rbon

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Sabantuj – wielkie tatarskie święto w Kruszynianach [zdjęcia]

3.08.2019, 08:55

Zwyczaje i tradycje społeczności tatarskiej można poznać w sobotę (3.08) w Kruszynianach. Do wieczora potrwają tam obchody dorocznego święta Sabantuj. W tym roku odbywa się ono pod hasłem "My - Tatarzy polscy".


Zwiedzamy meczet i smakujemy tradycyjnej kuchni tatarskiej - "Wakacje ze smakiem" w Bohonikach

31.07.2019, 08:05

Bohoniki to wyjątkowa wieś we wschodniej części woj. podlaskiego, leżąca nieopodal Sokółki.


Muzułmanie świętują Ramadan Bajram

4.06.2019, 08:42

To czas spotkań w gronie rodziny i przyjaciół. Muzułmanie zakończyli miesięczny post i rozpoczęli trzydniowe święto Ramadan Bajram.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Kino "Świerkowa 1"!
Jesień w Białymstoku, fot. Joanna Szubzda
MÓWI SIĘ
22.09.2020, 15:33, akt. 16:12

Koniec lata i początek jesieni


Jesus Imaz - źródło: screen pomeczowej rozmowy
JAGIELLONIA
21.09.2020, 17:31, akt. 22.09.2020, 10:41

Jesus Imaz: złe miesiące są już za mną [wideo]
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok