Radio Białystok | Wiadomości | 7 nowych połączeń autobusowych w powiecie sokólskim

7 nowych połączeń autobusowych w powiecie sokólskim

4.09.2019, 17:10, akt. 18:45

Siedem nowych połączeń autobusowych będzie realizowanych od października w powiecie sokólskim dzięki dotacji z rządowego funduszu rozwoju przewozów autobusowych - poinformowano w środę (4.09) na konferencji w spółce PKS Nova w Białymstoku.

Fot. Wojciech Oksztol/ Wrota Podlasia
Fot. Wojciech Oksztol/ Wrota Podlasia

PKS Nova jest spółką samorządu województwa podlaskiego. Będzie ona realizować nowe połączenia autobusowe w powiecie sokólskim, który dostał rządowe środki na odtwarzanie tras autobusów komunikacji publicznej. Spółka, powiat i samorząd województwa zawarły porozumienie w tej sprawie.

Powiat sokólski jest jednym z kilkunastu podlaskich samorządów, które złożyły wnioski do wojewody o dofinansowanie odtwarzania połączeń autobusowych w 2019 r. i dostały te środki. W sumie jest to 830 tys. zł i o taką wnioskowały samorządy. W ostatnich dniach w urzędzie wojewódzkim podpisywano umowy w tej sprawie.


7 nowych połączeń autobusowych

Starosta sokólski Piotr Rećko poinformował, że powiat dostał 70 tys. zł miesięcznie. Odtworzy siedem tras autobusów o łącznej długość 300 km; część tras to modyfikacja już istniejących, a inne będą nowe. Nowe kursy będą się odbywać 3-4 razy dziennie. Za miesiąc autobusy pojawią się na trasach z Sokółki do Kuźnicy, Janowa, Minkowic, Kruszynian i Sidry.

Gdyby nie dofinansowanie z funduszu rządowego, trasy te by nie powstały - mówił Piotr Rećko. Dodał jednocześnie, że nie byłoby to także możliwe, gdyby nie publiczna spółka PKS Nova. Do połączeń dokładają również gminy.

Prezes PKS Nova Andrzej Mioduszewski przyznał, że realizacja nowych połączeń jest wyzwaniem dla spółki, także logistycznym, ale z programem firma wiąże duże nadzieje, licząc na szerszą współpracę z samorządami od początku 2020 r.

Wkrótce spółka PKS Nova poinformuje o swoich planach rozwojowych - zapowiedział marszałek województwa Artur Kosicki. Nie chciał jednak zdradzić szczegółów. Jego zdaniem pieniądze z funduszu autobusowego są szansą na rozwój tego przewoźnika publicznego.


Udogodnienie dla mieszkańców 

"Nie chcemy, żeby nasze województwo było wykluczone komunikacyjnie" - mówił Kosicki. Podkreślał, że istotne jest, by każdy mieszkaniec regionu mógł z miejsca, w którym mieszka, dojechać do większych ośrodków.

Pierwsze nowe trasy autobusowe uruchamiane dzięki środkom z programu autobusowego ruszyły 1 września. Chodzi o połączenia: Białystok-Supraśl i Białystok-Bielsk Podlaski - poinformował Mioduszewski.

Marszałek Kosicki poinformował, że nowe trasy będą analizowane i możliwe będą - jak mówił - ich modyfikacje, w zależności od wniosków, jakie zostaną wyciągnięte. Analizowana ma być również sytuacja spółki PKS Nova.

źródło: PAP | red: sk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

ZOBACZ TEŻ:


Burmistrz Supraśla apeluje o ograniczenie korzystania z autobusów - są problemy z dojazdem do Białegostoku

4.09.2019, 15:14

Mieszkańcy Supraśla, a głównie uczniowie, nadal mają problemy z dojazdem komunikacją zbiorową do Białegostoku. Jest to odczuwalne zwłaszcza teraz - na początku roku szkolnego.


830 tys. dla podlaskich samorządów na uruchomienie połączeń autobusowych

29.08.2019, 12:58

Kilkanaście podlaskich samorządów otrzyma 830 tys. zł na uruchomienie jeszcze w tym roku lokalnych połączeń autobusowych. Umowy w tej sprawie podpisano w czwartek w Białymstoku z wojewodą podlaskim Bohdanem Paszkowskim.


PKS Nova zwiększa liczbę kursów do Supraśla

29.07.2019, 15:43

To już pewne. Od 1 sierpnia będzie więcej kursów PKS Nova z Białegostoku do Supraśla.


Władze gminy Mielnik przywracają publiczną komunikację autobusową

18.07.2019, 14:58

Wchodzi w życie "ustawa PKS-owa". Pierwsze samorządy przywracają połączenia autobusowe, wśród nich jest Mielnik.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Oddaj krew
stock.adobe.com
WYBORY
4.06.2020, 00:01, akt. 10:42

Wybory prezydenckie 28 czerwca
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok