Radio Białystok | Wiadomości | Jest decyzja burmistrza Choroszczy ws. budowy betoniarni w Porosłach - nie zgadzają się z nią okoliczni mieszkańcy

Jest decyzja burmistrza Choroszczy ws. budowy betoniarni w Porosłach - nie zgadzają się z nią okoliczni mieszkańcy

autor: Ryszard Minko

19.09.2019, 07:21, akt. 10:10

Część mieszkańców podbiałostockich Porosłów nie chce budowy mobilnej betoniarni w swoim sąsiedztwie.

Mieszkańcy wsi Porosły nie chcą betoniarni pod swoimi oknami, fot. Ryszard Minko
Mieszkańcy wsi Porosły nie chcą betoniarni pod swoimi oknami, fot. Ryszard Minko

Emocje budzi fakt, że burmistrz Choroszczy, po uchyleniu pozwolenia na budowę przez wojewodę - ponownie wydał decyzję dającą "zielone światło" inwestorowi. 

- Nie możemy pozwolić na to, by nasze otoczenie nie nadawało się do mieszkania – mówią protestujący. Budowa takiego zakładu oznacza wzmożony ruch ciężkich samochodów, hałas i kurz, z którym już teraz trudno wytrzymać – dodają.

Betoniarnia miałaby powstać na działce między domami jednorodzinnymi, miałaby być jednak oddalona od zabudowań o blisko 40 metrów. Inwestor przewiduje tam też utwardzenie gruntowej drogi oraz oddzielenie terenu szczelnym, trwałym ogrodzeniem – wymienia rzecznik burmistrza Choroszczy Urszula Glińska.

Protesty wokół inwestycji rozpoczęły się już na początku roku. Niezadowolonym mieszkańcom udało się doprowadzić do uchylenia pozwolenia na budowę wydanego przez starostwo powiatowe. Wojewoda podlaski nakazał ponowne zbadanie sprawy. 

Teraz burmistrz Choroszczy po raz kolejny zezwolił na inwestycję bez konieczności opracowywania raportu oddziaływania na środowisko. Żadna z instytucji opiniujących wniosek – ani Sanepid ani Regionalna Dyrekcja Ochrony środowiska - nie widziała takiej potrzeby - tłumaczy burmistrz Choroszczy Robert Wardziński. Dodaje, że w tej sytuacji nie miał innego wyjścia, jak tylko wydać pozytywną decyzję.

Decyzja burmistrza jest niezbędna do wydania pozwolenia na budowę. Tym zajmie się Starostwo Powiatowe w Białymstoku, jednak urzędnicy nie wskazują kiedy to może nastąpić. Tymczasem protestujący mieszkańcy zapowiadają wykorzystanie wszelkich możliwości, by inwestycję zablokować.

| red: maj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

ZOBACZ TEŻ:


Mieszkańcy wsi Porosły nie chcą betoniarni pod swoimi oknami

16.03.2019, 14:24

Jak mówią, o kłopotliwej inwestycji dowiedzieli się w momencie, kiedy zapadły już pierwsze wiążące decyzje. Mieszkańcy podbiałostockiej wsi Porosły protestują przeciwko planom budowy mobilnej betoniarni w ich miejscowości.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Oddaj krew
stock.adobe.com
WYBORY
4.06.2020, 00:01, akt. 10:42

Wybory prezydenckie 28 czerwca
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok