Radio Białystok | Wiadomości | Uroczystości z okazji 27. rocznicy przeniesienia relikwii Gabriela z Grodna do Białegostoku

Uroczystości z okazji 27. rocznicy przeniesienia relikwii Gabriela z Grodna do Białegostoku

22.09.2019, 07:05, akt. 15:39

W Białymstoku zakończyły się w niedzielę (22.09) dwudniowe cerkiewne uroczystości związane z 27. rocznicą przeniesienia tam z Grodna na Białorusi relikwii męczennika Gabriela, świętego Ziemi Białostockiej i patrona prawosławnej młodzieży.

Fotolia.com
Fotolia.com

Uroczystości z okazji 27. rocznicy przeniesienia relikwii Gabriela z Grodna do Białegostoku - relacja Marty Nazarko

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Procesja z relikwiami św. Gabriela

Głównej liturgii w białostockiej katedrze prawosławnej św. Mikołaja przewodniczył zwierzchnik Cerkwi w Polsce metropolita Sawa, w asyście innych hierarchów. Uroczystości zakończyła procesja z relikwiami Gabriela. W sobotę po południu relikwie te wróciły do Białegostoku ze Zwierek k. Zabłudowa, gdzie były przechowywane od maja, od dorocznych uroczystości ku czci męczennika. Zwierki to rodzinna miejscowość św. Gabriela, siedem lat temu konsekrowano tam cerkiew pod jego wezwaniem.

Gabriel Gowdel urodził się w 1684 r. w pobożnej prawosławnej rodzinie chłopskiej. Gdy miał 6 lat, został w nieznanych okolicznościach uprowadzony z domu i zamordowany. Jego ciało pochowano na cmentarzu w rodzinnej miejscowości.

Na tym cmentarzu chowano również dzieci, które zmarły podczas zarazy w 1720 r. W trakcie jednego z pogrzebów przypadkiem odkopano ciało Gabriela. Okazało się, że jest ono w nienaruszonym stanie. Cudownie ocalałe szczątki przeniesiono do krypty w cerkwi w Zwierkach. Uważa się, że wydarzenie to przyczyniło się do ustania epidemii.

Kult Gabriela rósł z biegiem lat głównie za sprawą uzdrowień przy jego grobie. Po pożarze w 1746 r. kaplicy w Zwierkach relikwie przeniesiono do pobliskiego Zabłudowa, a potem przez wiele lat wędrowały one po Kresach Wschodnich. Trafiły do Słucka, Mińska, potem do Grodna na Białorusi.


Relikwie wróciły do Białegostoku w 1992 roku


Dzięki porozumieniu z białoruską Cerkwią we wrześniu 1992 roku uroczyście przeniesiono je do białostockiej katedry św. Mikołaja. Prawosławni duchowni podkreślają, że to wydarzenie miało ogromne znaczenie dla odrodzenia życia religijnego w regionie, a w uroczystościach uczestniczyło wtedy ponad 100 tys. osób.

Od początku relikwiami opiekują się siostry zakonne, początkowo mieszkające w białostockich Dojlidach, obecnie w Zwierkach oddalonych od Białegostoku o kilkanaście kilometrów. W październiku 2012 roku wyświęcona została tam cerkiew pw. Męczennika Gabriela - główna świątynia żeńskiego klasztoru Narodzenia Najświętszej Maryi Panny.

Od 1997 roku, kiedy to przypadała 5. rocznica przeniesienia relikwii, obchodom towarzyszą Białostockie Dni Muzyki Cerkiewnej. W niedzielę wieczorem z tej okazji odbędzie się koncert w białostockiej cerkwi św. Ducha. Wystąpią chóry parafialne z Białegostoku, Bielska Podlaskiego oraz Wołkowyska na Białorusi.

Przedstawiciele polskiej Cerkwi liczbę wiernych w kraju szacują na 450-500 tys. osób. Według danych GUS w ostatnim spisie powszechnym przynależność do Kościoła prawosławnego w Polsce zadeklarowało 156 tys. osób, ale hierarchowie Cerkwi uznają te dane za niemiarodajne.

Największe w kraju skupiska prawosławnych są w województwie podlaskim.

źródło: PAP | red: maj, wsz

ZOBACZ TEŻ:


Uroczystości ku czci św. Gabriela w monasterze w Zwierkach 03.05.2019

3.05.2019, 15:53

W audycji usłyszymy m.in. relację z uroczystości ku czci św. Męczennika Gabriela w monasterze w Zwierkach.


Prawosławni wspominają w Zwierkach św. męczennika Gabriela

3.05.2019, 08:47

Jest patronem dzieci i młodzieży. Prawosławni wspominają dziś (3 05) pamięć św. męczennika Gabriela. Główne uroczystości odbywają się w żeńskim monasterze narodzenia NMP w Zwierkach


Św. Gabriel - patron dzieci i młodzieży 04.05.2019

4.05.2019, 00:38

W audycji usłyszymy relację z uroczystości ku czci św. Męczennika Gabriela w żeńskim monasterze Narodzenia NMP w Zwierkach.


Prawosławne uroczystości ku czci Męczennika Gabriela w Zwierkach

2.05.2019, 08:25

W Zwierkach koło Zabłudowa rozpoczynają się w czwartek (02.05) wieczorem cerkiewne uroczystości ku czci Męczennika Gabriela - patrona dzieci i młodzieży prawosławnej. Tradycyjnie część wiernych przybywa tam z różnych miejsc regionu w pieszych pielgrzymkach.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Moje białostockie powidoki" Andrzeja Fiedoruka

Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok
Rodzinna niedziela w Muzeum Podlaskim, fot. Olga Gordiejew
KULTURA
19.01.2020, 14:02, akt. 14:10

Rodzinna niedziela w Muzeum Podlaskim


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok