Radio Białystok | Wiadomości | Metropolita białostocki abp Tadeusz Wojda zachęca do wsparcia mieszkańców Syrii

Metropolita białostocki abp Tadeusz Wojda zachęca do wsparcia mieszkańców Syrii

autor: Dominika Dębska

29.09.2019, 17:16, akt. 17:48

"Polska jest w czołówce krajów pomagających Syrii, nasze wsparcie jest tam wciąż bardzo potrzebne" - przekonuje metropolita białostocki abp Tadeusz Wojda.

Chrześcijanie z Syrii dziękują za duchowe wsparcie i pomoc materialną, źródło: archibial.pl
Chrześcijanie z Syrii dziękują za duchowe wsparcie i pomoc materialną, źródło: archibial.pl

Pomoc trafia do potrzebujących za sprawą programów, które prowadzi Caritas.

Teraz kiedy konflikt zdaje się wygasać, potrzeba jeszcze większego zaangażowania, by Syria mogła wrócić do normalnego życia - przekonuje abp Wojda.


Potrzeba pilnej pomocy, wiele ludzi żyje tylko z pomocy charytatywnej. Podczas kwietniowej delegacji z Polski widzieliśmy, że w wielu miejscach brakuje dosłownie wszystkiego, nie ma szpitali, nie ma szkół - potrzeba pomocy, by odtworzyć przynajmniej sanitarne struktury - wyjaśnia metropolita białostocki.Potrzebna jest doraźna pomoc, ale coraz bardziej także taka, dzięki której potrzebujący sami zaczynają na siebie zarabiać - przekonuje syryjczyk, ojciec Petros Kassis pracujący w Aleppo.


Jesteśmy w kontakcie z potrzebującymi, wiemy, że nie są szczęśliwi z tego powodu, że wciąż muszą liczyć na czyjąś pomoc, dlatego projekt pomocy dalekosiężnej, np. wsparcie mikrobiznesów jest tak ważne - dodaje ojciec Kassis.


Syryjczycy przy naszym wsparciu chętnie biorą sprawy w swoje ręce, by zdobyć utrzymanie - mówi Rama Dabboul koordynująca program "Rodzina-rodzinie" w Syrii. Wielu z nich zakłada cukiernie, kawiarnie, sklepy, małe warsztaty, zaczyna pracę informatyka czy grafika.

Caritas organizuje trzy rodzaje projektów, dzięki którym można wspierać Syryjczyków: to wsparcie mikroprzedsiębiorczości, patronat nad rodzinami oraz jednorazowych wpłat. Szczegóły na stronie rodzinarodzinie.caritas.pl.

Wojna w Syrii trwa od 8 lat, pomocy humanitarnej potrzebuje tam wciąż 13 milionów ludzi - do 8 milionów pomoc wciąż jeszcze nie dociera.

| red: sk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Rozpoczęła się akcja Caritas "Kromka chleba dla sąsiada"

21.09.2019, 07:00

W tej akcji chodzi o zauważenie ludzi w potrzebie i dotarcie do nich z pomocą. W całym kraju rozpoczęła się akcja Caritas "Kromka chleba dla sąsiada".


"Tornister pełen uśmiechów" dla dzieci na Białorusi

31.07.2019, 17:23

Każdy może pomóc potrzebującym dzieciom na Białorusi w przygotowaniu się do roku szkolnego. Caritas po raz kolejny organizuje akcję "Tornister Pełen Uśmiechu".


"Białystok dla Syrii" - koncert i zbiórka pieniędzy na rzecz ofiar wojny

3.11.2018, 09:42

Zbiórka pieniędzy na pomoc mieszkańcom ogarniętej wojną Syrii - to główny cel akcji "Białystok dla Syrii", która przez całą sobotę odbywała się w Białymstoku.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

fot. Paweł Wądołowski
POLICJA
17.05.2021, 14:54, akt. 17:14

Policyjne patrole znów na wodzieźródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok