Radio Białystok | Wiadomości | Ponad pół tysiąca osób wzięło udział w ćwiczeniach "Obronne Podlasie 2019"

Ponad pół tysiąca osób wzięło udział w ćwiczeniach "Obronne Podlasie 2019"

3.10.2019, 11:30, akt. 17:03

Ponad pół tysiąca osób z blisko 30 instytucji wzięło udział w - przeprowadzonych w czwartek (03.10) w Podlaskiem - wojewódzkich ćwiczeniach "Obronne Podlasie 2019". Sprawdzano gotowość do działań i zdolność do ewakuacji na wypadek np. zamachu terrorystycznego.

Ponad pół tysiąca osób wzięło udział w ćwiczeniach "Obronne Podlasie 2019", fot. Adam Dąbrowski
Ponad pół tysiąca osób wzięło udział w ćwiczeniach "Obronne Podlasie 2019", fot. Adam Dąbrowski


0:00
0:00
Ponad pół tysiąca osób wzięło udział w ćwiczeniach "Obronne Podlasie 2019" - relacja Adama Dąbrowskiego | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Główne zadanie - ewakuacja ludzi

Głównymi zadaniami była ewakuacja ludzi zarówno drogami, jak i koleją. W pierwszym przypadku transport zapewniła spółka PKS NOVA samorządu województwa, której autobusami przewieziono ok. stu osób z terenu gminy Sejny najpierw do Stawisk, a później - po rozdzieleniu ewakuowanych - do trzech gmin powiatu kolneńskiego. Rolę ludności cywilnej odegrali studenci Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Suwałkach.

W przypadku ewakuacji kolejowej pociągami podlaskiego oddziału Przewozów Regionalnych POLREGIO w porozumieniu z PKP PLK, ćwiczenia rozpoczęły się w Szypliszkach i Puńsku, skąd autokarami ewakuowani zostali przewiezieni do pociągu podstawionego w Trakiszkach. Stamtąd ok. stu osób (uczniów dwóch szkół w Łomży) dojechało pociągiem do stacji kolejowej w Sokołach, gdzie - wedle założeń - część osób została zakwaterowana w szkole, a część przewieziona do Wysokiego Mazowieckiego. Pozostałe ok. 50 osób pojechały pociągiem do Kołaków Kościelnych, by autokarem trafić do gminy Rutki.

W ćwiczeniach brali udział przedstawiciele 26 instytucji, m.in. samorządy, policja, straż pożarna, Straż Graniczna, obrona cywilna kraju, wojska obrony terytorialnej, Straż Ochrony Kolei. Każda z nich miała swoje zadania do wykonania, np. policja zabezpieczała trasy przejazdów, ale też mienie z miejsc, z których ewakuowano ludzi.

Ćwiczący wypracowywali optymalne procedury decyzyjne Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego podczas rozwiązywania problemów wynikających z zagrożenia organów administracji publicznej zamachami terrorystycznymi, sabotażowymi i działaniami hybrydowymi. Ponadto było to sprawdzenie przepływu informacji podczas współpracy ze środkami masowego przekazu

 - podał Podlaski Urząd Wojewódzki w Białymstoku.

Na briefingu w Sokołach, gdzie spotkali się przedstawiciele różnych służb, wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski mówił, że to jedne z największych, jeśli nie największe w ostatnim czasie, takie ćwiczenia w kraju. - Mają one nam określić zasady współdziałania tego elementu pozamilitarnego, w sytuacjach podwyższonej gotowości do działań obronnych. Ćwiczymy różne elementy z tym związane - mówił Bohdan Paszkowski.

Wyraził nadzieję, że tak duże ćwiczenia pozwolą wypracować lepsze metody współdziałania różnych instytucji i ewentualnie dokonać korekt w dokumentach regulujących współdziałanie służb i instytucji pozamilitarnych z obronnością. Przedstawiciele służb i samorządowcy podkreślali, że kluczowa była możliwość sprawdzenia w praktyce współpracy na wypadek zagrożenia.

źródło: PAP | red: wsz, mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Przewodnicy psów służb mundurowych szkolą się w Czerwonym Borze

28.08.2019, 18:48

Kilkudziesięciu instruktorów z psami z kilku krajów bierze udział w międzynarodowym szkoleniu w Zakładzie Karnym w Czerwonym Borze.


W Łapach psy wyszukujące narkotyki i obezwładniające przestępców doskonaliły swoje umiejętności

11.04.2019, 14:24

M.in. wyszukują narkotyki, czy pomagają obezwładnić przestępców. W taki sposób - wyszkolone psy - ułatwiają na co dzień pracę policji, służbie więziennej i krajowej administracji skarbowej.


Ćwiczenia ratownicze na nowej obwodnicy Suwałk

27.02.2019, 17:47

Karambol z udziałem kilku samochodów, trudno dostępny teren nowej drogi ekspresowej oraz 33 ciężko ranne osoby, wśród których są obcokrajowcy.


Nie ma bezpiecznego lodu – podlascy strażacy i policjanci ćwiczyli na białostockich Dojlidach

24.01.2019, 18:32

Nawet gruba warstwa lodu na zbiornikach wodnych nie gwarantuje bezpieczeństwa. Podlascy strażacy i policjanci przestrzegają przed zabawami na zamarzniętych akwenach.


Ewakuacja mieszkańców z zagrożonych terenów – ćwiczenia "Anakonda-18" w Gródku

15.11.2018, 07:35

Ewakuację ludności z miejscowości Gródek do Łomży - ćwiczono w czwartek (15.11) w Podlaskiem w ramach największych ćwiczeń polskich sił zbrojnych "Anakonda-18". Był to kolejny epizod, który dotyczył działań pozamilitarnych.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
OiFP RESPIRO DUO, MUZYCZNE OBLICZA KOBIETY

REKLAMA
OiFP PORANEK MŁODEGO MELOMANA

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok