Radio Białystok | Wiadomości | Zagórski w Białymstoku: Do końca roku 10-11 tys. szkół z dostępem do szybkiego internetu

Zagórski w Białymstoku: Do końca roku 10-11 tys. szkół z dostępem do szybkiego internetu

7.10.2019, 13:34, akt. 13:43

Do końca 2019 r. 10-11 tys. szkół w Polsce będzie miało dostęp do szybkiego, bezpłatnego i bezpiecznego internetu w ramach Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej – poinformował w poniedziałek (07.10) w Białymstoku minister cyfryzacji Marek Zagórski.

Fotolia.com
Fotolia.com

OSE to rządowy projekt, który polega na podłączeniu każdej szkoły w Polsce do szybkiego internetu - relacja Ryszarda Minko

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Internet w ramach Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej

Podczas regionalnego forum OSE wspólnie z ministrem edukacji Dariuszem Piontkowskim zachęcali szkoły do przystępowania do tego programu. Jego główny cel to – jak mówili – zapewnienie szkołom dostępu do sieci szerokopasmowego internetu po to, by dać im możliwość korzystania z nowoczesnych narzędzi edukacyjnych przy jednoczesnym zapewnieniu bezpieczeństwa w kwestiach technicznych, ale też treści.

Zagórski powiedział, że jeszcze trzy, dwa lata temu, kiedy powstawała koncepcja programu, to internet w większości szkół "był jak tępy nóż". - Był, tylko próba pracy z nim, praca przez kilkuset uczniów naraz w szkole była kompletną niemożliwością. Zaledwie 10 proc. szkół w Polsce miało możliwość korzystania z szybkiego internetu – mówił Marek Zagórski.

Powtórzył, że obecnie ok. 7 tys. szkół w Polsce ma infrastrukturę w ramach OSE. 3,5 tys. jest podłączonych, reszta czeka na podłączenie przez operatorów telekomunikacyjnych. Ma to być rozwiązane, jak mówił Zagórski, w ciągu dwóch, trzech miesięcy.

Do końca roku 10-11 tys. szkół ma mieć szybki internet

Resort chce, żeby do końca 2019 r. 10-11 tys. szkół miało szybki internet, a do końca przyszłego roku wszystkie szkoły (jest ich ok. 25 tys.). Marek Zagórski dodał, że ważne, aby rodzice, ale też nauczyciele, mieli przekonanie, że w szkole dzieci korzystają z bezpiecznego internetu.

Zagórski powiedział, że to "baza", a najważniejsze jest to, by ją wykorzystać do tego, by polska szkoła była nowocześniejsza. Dodał, że Ministerstwo Cyfryzacji odpowiada za część technologiczną, a MEN za treści. Zagórski podkreślał, że projekt OSE wpisuje się w strategię zrównoważonego rozwoju kraju, bo daje szanse wszystkim uczniom i wszędzie takie same bez względu na wielkość miasta czy wsi. Dodał, że chodzi też o dawanie szansy nauczycielom na podnoszenie kompetencji.

Zagórski powiedział, że największym wyzwaniem jest logistyka, problemy są z operatorami lokalnymi podłączającymi internet.

Szef MEN Dariusz Piontkowski powiedział, że projekt OSE trzeba kontynuować. Mówił, że wiadomo, że technika pomaga w komunikowaniu się z młodymi ludźmi, a OSE daje taką szansę.

Mamy nadzieję, że uda się ten projekt zrealizować do końca przyszłego roku i, tak jak zakładamy, wszystkie praktycznie szkoły, które będą chciały – bo tu jest potrzebna inicjatywa dyrektorów szkół, żeby do OSE wejść i poparcie samorządu – z tego skorzystają

– powiedział Dariusz Piontkowski.

Przedstawicielom 24 szkół z regionu wręczono czeki

Ministrowie wręczyli przedstawicielom 24 szkół z regionu symboliczne czeki – promesy na wyposażenie placówek w zestaw 16 laptopów. To nagrodzeni w konkursie #OSEWyzwanie na mobilne pracownie multimedialne.

- Chcemy wyposażać szkoły w nowoczesny sprzęt – mówił Marek Zagórski i podkreślał, że to wyzwanie. Dodał jednak, że szkoła nie stanie się nowoczesną tylko dzięki technologiom, konieczni są do tego nauczyciele i zachowane relacje mistrz – uczeń.

Dariusz Piontkowski przypomniał, że od września działa portal e-podręczniki.pl gdzie są różne materiały edukacyjne dla szkół, a ma się on także docelowo stać miejscem, gdzie nauczyciele będą mogli zamieszczać swoje materiały dydaktyczne i zachęcał do korzystania z tych możliwości. Mówił też, że planowane są też szkolenia dla kilkudziesięciu tysięcy nauczycieli z całego kraju.

Dariusz Piontkowski wyraził nadzieję, że OSE, e-podręczniki i inne działania związane z wprowadzaniem szerokopasmowego internetu do szkół dadzą szanse nauczycielom na korzystanie z nowoczesnych narzędzi. Dodał jednak, że najważniejszy w polskiej szkole wciąż jest człowiek, a nauczycieli nie zastąpi żadna technika.

Podczas konferencji minister Dariusz Piontkowski podpisał ministrowi cyfryzacji deklarację na rzecz cyberbezpieczeństwa i walki z cyberprzemocą adresowaną do dzieci.

Obaj ministrowie mają też rozsyłać do wszystkich szkół poradnik "Bezpieczny online w szkołach OSE".

Operatorem projektu OSE jest NASK Państwowy Instytut Badawczy.

źródło: PAP | red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

ZOBACZ TEŻ:


Adam Andruszkiewicz

24.09.2019, 12:57

- Staramy się wprowadzać w szkołach taką rewolucję cyfrową - mówi Adam Andruszkiewicz.


Darmowy internet w ramach programu Internet dla Każdego

24.09.2019, 12:10

- Ministerstwo Cyfryzacji ma wiele ciekawych projektów dla gmin, a także szkół. Wystarczy tylko z nich skorzystać - zapewniał wczoraj w Suwałkach wiceszef resortu Adam Andruszkiewicz.


Wiceminister cyfryzacji promował w Suwałkach program Internet dla każdego

23.09.2019, 16:38

Na konferencji prasowej w Suwałkach wiceminister cyfryzacji Adam Andruszkiewicz promował program Internet dla każdego. Ma on na celu powiększenie i ulepszenie zasięgu bezpłatnych stref Wi-Fi.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Ojciec Chrzestny" Mario Puzo

Pływanie na Byle Czym - Pływające co nieco

W 9 tygodni po Podlasiu


fot. Wojciech Szubzda
AUGUSTÓW
12.07.2020, 17:04, akt. 17:09

W Augustowie utonął mężczyznafot. Paweł Szymański
REGION
12.07.2020, 14:58, akt. 15:39

Nie żyje Janusz Henryk Szymański

źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok