Radio Białystok | Wiadomości | Trwa cisza wyborcza - za jej złamanie grozi wysoka grzywna

Trwa cisza wyborcza - za jej złamanie grozi wysoka grzywna

autor: Edyta Wołosik

13.10.2019, 01:00, akt. 09:53

O północy w sobotę (12.10) rozpoczęła się cisza wyborcza - potrwa do końca głosowania w niedzielę (13.10). Za jej złamanie grozi nawet 1 mln zł grzywny; zabronione jest publikowanie sondaży, agitowanie na rzecz konkretnych kandydatów i list. Zakaz obowiązuje też w internecie.

stock.adobe.com
stock.adobe.com

24-godzinna cisza wyborcza

Wybory do Sejmu i Senatu odbędą się w niedzielę 13 października w godzinach od 7:00 do 21:00. Cisza wyborcza rozpoczyna się na 24 godziny przed dniem głosowania i trwa do jego zakończenia. Jeśli żadna z obwodowych komisji wyborczych nie przedłuży głosowania, cisza wyborcza zakończy się w niedzielę o godz. 21:00.

Głosowanie może zostać przedłużone w wyniku nadzwyczajnych wydarzeń, np. powodzi, zalania lokalu wyborczego, katastrofy budowlanej, komunikacyjnej czy konieczności dodrukowania kart do głosowania. Chodzi o przeszkody, które utrudniają bądź paraliżują pracę obwodowej komisji wyborczej i wykluczają lub w poważnym stopniu ograniczają dotarcie wyborców do lokalu wyborczego.


Cisza także w internecie 

Ciszę wyborczą narusza każdy element czynnej agitacji wyborczej, czyli publicznego nakłaniania lub zachęcania do głosowania w określony sposób. Nie wolno zwoływać zgromadzeń, organizować pochodów i manifestacji, wygłaszać przemówień czy rozpowszechniać materiałów wyborczych. Plakaty rozwieszone przed rozpoczęciem ciszy wyborczej nie muszą być zrywane. Nie wolno jednak jeździć pojazdami oklejonymi plakatami wyborczymi, oklejony pojazd może natomiast stać. Agitować nie wolno także w internecie.

Komisja podkreśla, że zabroniona jest także agitacja w lokalu wyborczym polegająca m.in. na eksponowaniu symboli, znaków i napisów kojarzonych z kandydatami i komitetami wyborczymi.


Za złamanie ciszy wyborczej grozi nawet 1 mln zł grzywny

Za złamanie zakazu agitacji wyborczej grozi grzywna. Najwyższa grzywna, od 500 tys. zł do 1 mln zł grozi za publikację sondaży w czasie ciszy wyborczej. Chodzi zarówno o sondaże przedwyborcze dotyczące przewidywanych zachowań wyborców, wyników wyborów, jak i sondaże prowadzone w dniu głosowania.

PKW zaznacza jednocześnie, że o tym, czy coś stanowi złamanie zakazu agitacji wyborczej, mogą decydować tylko organy ścigania i sądy, a wyborca, który uzna, że naruszono ciszę wyborczą, powinien to zgłosić bezpośrednio policji lub do prokuratury.


Mieszkańcy woj. podlaskiego wybiorą 14 posłów i 3 senatorów

W wyborach do Sejmu województwo podlaskie to okręg 24. W całym regionie będzie jedna lista, a o 14 poselskich mandatów ubiegać się będzie 201 osób zgłoszonych przez 8 komitetów. 

W wyborach do Senatu województwo podlaskie podzielone jest na 3 okręgi i o 3 mandaty postara się 10 osób

Okręg 59. obejmuje powiaty: augustowski, grajewski, kolneński, łomżyński, moniecki, sejneński, suwalski, zambrowski, a także Łomżę i Suwałki i startują tam 3 osoby. 

Tylu kandydatów jest też w okręgu 61., obejmującym powiaty: bielski, hajnowski, siemiatycki i wysokomazowiecki. 

Natomiast o mandat w okręgu 60., obejmującym powiaty: białostocki, sokólski i miasto Białystok, powalczą 4 osoby.

źródło: PAP | red: sk, ary, rbon

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz


Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Kino "Świerkowa 1"!


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok