Radio Białystok | Wiadomości | Podlaskie otrzymało 54 mln zł z UE na termomodernizację budynków

Podlaskie otrzymało 54 mln zł z UE na termomodernizację budynków

autor: Grzegorz Pilat

15.10.2019, 15:48, akt. 18:21

54 mln zł z UE z Regionalnego Programu Operacyjnego dostanie 27 różnych podmiotów na termomodernizację szkół, przedszkoli czy kościołów w Podlaskiem. Symboliczne czeki na te dotacje wręczono we wtorek w urzędzie marszałkowskim w Białymstoku.

pieniądze - fot. Monika Kalicka
pieniądze - fot. Monika Kalicka

Podlaskie otrzymało 54 mln zł z UE na termomodernizację budynków - relacja Grzegorza Pilata

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Marszałek województwa Artur Kosicki poinformował, że dofinansowanie dostały wszystkie pozytywnie ocenione w konkursie projekty. We wtorek wręczono ostatnie takie czeki. Kosicki wyraził nadzieję, że inwestycje będą służyć regionowi "prorozwojowo i proekologicznie".

Urząd marszałkowski przypomniał, że konkurs był prowadzony pod koniec 2018 r. Łącznie sumą 106 mln zł dofinansowano w nim 54 projekty o łącznej wartości 141,5 mln zł.

We wtorek niektóre samorządy dostały po kilka dotacji. Kosicki dodał, że wcześniej zawarto także umowy, by termomodernizacje mogły być realizowane jak najszybciej.

Jedną z największych dotacji - ok. 7 mln zł dostanie miasto Suwałki. Prezydent Suwałk Czesław Renkiewicz poinformował, że dzięki tym pieniądzom uda się dokończyć docieplanie ostatnich placówek oświatowych w mieście, kompleksową termomodernizację przejdą też trzy zabytkowe kamienice z mieszkaniami komunalnymi w mieście. Renkiewicz powiedział, że przyznane dotacje to duże wsparcie, samorząd dostał 85 proc. dofinansowania do projektów.

Renkiewicz wyraził nadzieję, że uda się zrealizować inwestycje według założonego kosztorysu (ponad 10 mln zł), ale to pokaże prowadzony przetarg. Plan obejmuje termomodernizację pięciu przedszkoli. Przy głównej ulicy w Suwałkach będą docieplone trzy zabytkowe kamienice. Prace będą się odbywać pod nadzorem konserwatora zabytków. "Oczywiście nie będziemy elewacji obkładali styropianem" - tłumaczy Renkiewicz. W budynkach tych będzie np. założone centralne ogrzewanie, którego teraz nie ma, są ogrzewane piecami.

Szpital w Łapach dostał ok. 1,4 mln zł na kompleksowe docieplenie przychodni przy ul. Piaskowej w Łapach. Dyrektor szpital Urszula Łapińska powiedziała, że budynek wymaga takich prac, bo jest stary, budowany w latach 70-tych w. W przychodzi działa rehabilitacja ale również lekarz rodzinny, przyjmują również lekarze specjaliści.

Będziemy ocieplać budynek, wymieniać okna, całą instalację wewnątrz i mamy nadzieję, że "Piaskowa" otrzyma inny wizerunek

- powiedziała Łapińska. Nie potrafiła powiedzieć, ile środków uda się zaoszczędzić np. na ogrzewaniu, ale zaznaczyła, że będą one na pewno. Trwa rozstrzyganie przetargu na wykonawcę tych prac.

3,6 mln zł dotacji dostała katolicka parafia Św. Maksymiliana Kolbego w Białymstoku. proboszcz tej parafii ks. Adam Skreczko powiedział, że będzie wymieniany dach kościoła oraz będzie zainstalowane ogrzewanie górnego i dolnego kościoła, a także termomodernizowany będzie budynek parafii. Ks. Skreczko zaznaczył, że budowany w latach 80-tych XX w. kościół jest duży, parafia liczy teraz o połowę mniej wiernych niż wtedy, dlatego samodzielnie nie byłaby w stanie mogłaby sfinansować takich prac. Parafia ma dołożyć do tych prac ok. 700 tys. zł w ciągu dwóch lat. Prace już się rozpoczęły, mają się zakończyć na koniec 2020 r.

Dotację na termomodernizację dostała także np. parafia katolicka Miłosierdzia Bożego w Pogorzałkach (1,4 mln zł) czy parafia Jana Chrzciciela w Wiźnie (480 tys. zł).


źródło: PAP | red: rbon

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Ponad 2 mln zł otrzymał Uniwersytet Medyczny w Białymstoku na termomodernizację dwóch budynków

5.08.2019, 16:57

Dzięki tym inwestycjom UMB zaoszczędzi na ogrzewaniu.


10 mln zł na termomodernizację szkół i budynków użyteczności publicznej

31.07.2019, 18:53

Dzięki tym inwestycjom będzie oszczędniej i ekologiczniej. Dziewięć budynków w naszym regionie zostanie docieplonych, głównie za unijne pieniądze.


Będzie termomodernizacja dwóch podlaskich szkół

23.07.2019, 10:23

Jeden z budynków jest już bardzo przestarzały, w drugim w czasie srogich zim uczniowie muszą chodzić w kurtkach. Zarząd Województwa Podlaskiego przyznał unijne dofinansowanie na termomodernizację i przebudowę dwóch podlaskich szkół.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok