Radio Białystok | Wiadomości | VI Międzynarodowa Konferencja "Turystyka na obszarach przyrodniczo cennych” w Białowieży

VI Międzynarodowa Konferencja "Turystyka na obszarach przyrodniczo cennych” w Białowieży

autor: Sławomir Sawczuk

17.10.2019, 15:09, akt. 15:30

Jak pogodzić rozwój turystyki i gospodarki z ochroną przyrody oraz potrzebami społeczności, które zamieszkują cenne przyrodniczo regiony? Odpowiedzi na te i inne pytania szukają uczestnicy VI Międzynarodowej Konferencji "Turystyka na obszarach przyrodniczo cennych”, która odbywa się w Białowieży.

VI Międzynarodowa Konferencja "Turystyka na obszarach przyrodniczo cennych” w Białowieży, fot. Sławomir Sawczuk
VI Międzynarodowa Konferencja "Turystyka na obszarach przyrodniczo cennych” w Białowieży, fot. Sławomir Sawczuk

Biorą w niej udział naukowcy, leśnicy, przedstawiciele samorządu oraz instytucji zajmujących się ochroną środowiska. Jak mówi przewodniczący Komitetu Naukowego Konferencji prof. Sławomir Bakier - zrównoważony rozwój na obszarach cennych przyrodniczo to kwestia pogodzenia różnych interesów.

- Sama ochrona przyrody, z nastawieniem na ochronę tych największych zasobów. Druga kwestia, to jest możliwość ich udostępnienia, czyli turystyka. No i ostatni element - udział społeczności lokalnej. Bo nie może być tak, że społeczność z obszarów, które są ograniczone pod względem rozwoju industrialnego, są pozbawione możliwości funkcjonowania - mówi Sławomir Bakier. 

Regionem, w którym jak w soczewce koncentrują się problemy, związane z zrównoważonym rozwojem obszaru przyrodniczo cennego jest szczególnie Puszcza Białowieska. W trakcie konferencji pojawił się pomysł uchwalenia specjalnej ustawy dotyczącej tego obszaru.

- Taki obiekt powinien mieć własną ustawę. Ustawę o Puszczy Białowieskiej. Wyznaczałaby pewne granice kompetencji i granice korzyści. I jako najwyższy dokument ustawowy w Polsce mogłaby wprowadzić porządek w tym obszarze - mówi rektor Politechniki Białostockiej prof. Lech Dzienis.  

Podczas konferencji w Białowieży odbędzie się także VIII Forum Idei Miast Turystycznych, poświęcone budowaniu odpowiedzialności społeczności lokalnej za środowisko naturalne.

Pierwszy dzień konferencji zakończy Gala Finałowa Nagrody Instytutu Kronenberga "Omne Trinum Perfectum”, której laureaci nagradzani są za tworzenie wzorców biznesowych łączących działalność gospodarczą z dziedzictwem przyrodniczym i kulturowym.

| red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

ZOBACZ TEŻ:


Puszcza Białowieska po białoruskiej stronie

28.09.2019, 10:45

Puszcza Białowieska jesienią jest niezwykle piękna. Dopóki jeszcze nie ma dużego chłodu warto wybrać się na rowerową bądź pieszą wycieczkę.


Najstarszy budynek w Białowieży uratowany przed zniszczeniem

30.09.2019, 17:04

Po ponad roku zakończył się remont Domu Gubernatora. Obecnie znajduje się tam Ośrodek Edukacji Przyrodniczej Białowieskiego Parku Narodowego.


Absolwenci, uczniowie i pracownicy świętowali 90-lecie szkolnictwa leśnego w Białowieży

28.09.2019, 12:05

Zawód leśnika zdobyło tam ponad 6 tysięcy osób. Technikum Leśne w Białowieży i Lasy Państwowe świętują 90-lecie szkolnictwa leśnego w sercu Puszczy Białowieskiej.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok