Radio Białystok | Wiadomości | W Białymstoku dyskutowano o jakości powietrza w Polsce

W Białymstoku dyskutowano o jakości powietrza w Polsce

autor: Grzegorz Pilat

17.10.2019, 15:35, akt. 16:14

Z Raportu Europejskiej Agencji Środowiska nt. jakości powietrza w Europie wynika, że prawie wszyscy Europejczycy mieszkający w miastach oddychają zanieczyszczonym powietrzem.

fot. Marcin Mazewski
fot. Marcin Mazewski


0:00
0:00
W Białymstoku dyskutowano o jakości powietrza w Polsce - relacja Grzegorza Pilata | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Konferencja "Czas na czyste powietrze"

Jak czytamy - w 2016 roku w Polsce z powodu smogu zmarło ponad 43 tys. osób. Między innymi o tym w Białymstoku dyskutowali uczestnicy konferencji "Czas na czyste powietrze".

Paweł Kowalski z Regionalnego wydziału monitoringu środowiska w Białymstoku mówi, że aktualnie stan powietrza w województwie podlaskim jest dobry.

- Ale zobaczymy co będzie, gdy spadną temperatury. W poprzednim roku w Białymstoku takich przekroczeń nie było. Stan kilku wskaźników był podwyższony. W woj. podlaskim najgorzej było w Łomży. Na tle kraju region wypada całkiem nieźle - mówi Paweł Kowalski.

Prof. Krzysztof Kowal z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku tłumaczy, że zagrożeń wynikających z zanieczyszczenia powietrza jest bardzo dużo.

Zdajemy sobie sprawę, że to głównie układ oddechowy. Ale musimy pamiętać, że nie tylko. Te zanieczyszczenia, które są obecne w powietrzu są w stanie przenikać bardzo głęboko i w zasadzie nie ma takiego organu, który nie mógłby być w jakiś sposób zaatakowany przez zanieczyszczenia z którymi się spotykamy na co dzień. Poprzez zanieczyszczone powietrze jesteś narażeni m.in. na takie choroby jak POChP, zapalenie płuc czy nowotwory układu oddechowego

- tłumaczy prof. Krzysztof Kowal.

Przeznaczono pieniądze na poprawę powietrza w Podlaskiem

Pełnomocnik Zarządu Województwa Podlaskiego ds. OZE Krzysztof Stawnicki mówi, że z Regionalnego Programu Operacyjnego przeznaczono pieniądze na poprawę powietrza.

- Te środki w większości zostały już rozdysponowane co też przełożyło się na to, że nasze powietrze którym oddychamy jest znacznie czystsze niż jeszcze 4-5 lat temu, ale wciąż mamy sporo do zrobienia w tym aspekcie - podkreśla Krzysztof Stawnicki.

Zastępca prezydenta Białegostoku Adam Musiuk mówi, że miasto podjęło szereg działań poprawiających jakość powietrza.

Jesteśmy w trakcie wymiany pieców na bardziej ekologiczne, bo to właśnie one są główną przyczyną smogu w mieście. Stawiamy też na fotowoltaikę. Mieszkańcy mogą zwracać się do nas o dofinansowanie takich inwestycji. Bardziej dbamy o zachowanie korytarzy powietrznych, które mają za zadanie wypychanie smogu z miasta. Planujemy też więcej nasadzeń zieleni, tak by drzew i krzewów było jak najwięcej. Musimy wykorzystywać każdą wolną przestrzeń, by posadzić choćby jedno drzewo lub krzew. Miasta odwróciły się trochę od zieleni, a przecież to fantastycznie wygląda, a przy okazji pomaga nam walczyć ze szkodliwym smogiem

- wyjaśnia Adam Musiuk.

Aby kontrolować jakość powietrza w Białymstoku władze miasta kupiły specjalny smogobus, który sprawdza czym w piecach palą mieszkańcy.

Specjaliści apelują, by przed spacerem na świeżym o powietrzu sprawdzać w internecie stan powietrza. Można to robić m.in. na stronie internetowej Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska.

| red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


W Stawiskach powstał punkt konsultacyjny programu "Czyste Powietrze"

8.10.2019, 13:41

To jedyne takie miejsce w powiecie kolneńskim - w gminie Stawiski działa punkt konsultacyjny programu "Czyste Powietrze".


Białostocka Straż Miejska dostała mobilne laboratorium kontroli powietrza

7.10.2019, 17:06

Mobilne laboratorium kontroli czystości powietrza otrzymała Straż Miejska w Białymstoku. Tzw. smogobus wyposażony m.in. w czujniki czy kamerę na teleskopowym maszcie, kosztował ok. 450 tys. zł. Sfinansowany został z budżetu miasta.


13 gmin w Podlaskiem przystąpiło do rządowego programu "Czyste Powietrze"

20.07.2019, 14:41

Będzie można łatwiej dostać dofinansowanie do wymiany pieców grzewczych na mniej emisyjne oraz na termomodernizację prywatnych domów.

ZNAJDŹ NAS

Koncert live - Żurkowski

REKLAMA
Plum Ekiden

REKLAMA
Nie Teatr Letnie granie: Austin Miller & Amanda Esposito

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok