Radio Białystok | Wiadomości | Rozpoczął się proces mężczyzn oskarżonych o podłożenie bomby w jednym z białostockich pasaży

Rozpoczął się proces mężczyzn oskarżonych o podłożenie bomby w jednym z białostockich pasaży

autor: Marta Nazarko

23.10.2019, 07:13, akt. 15:46

Przed Sądem Rejonowym w Białymstoku rozpoczął się w środę proces dwóch mężczyzn oskarżonych w związku z podłożeniem i eksplozją urządzenia wybuchowego w jednym z pasaży handlowych w mieście. Poważniejszych strat nie było, ale w ocenie biegłych, gdyby wybuchł pożar, mogli zginąć ludzie.

Fotolia.com
Fotolia.com

Początek procesu oskarżonych wz. z pozorowanym zamachem w Białymstoku -relacja Marty Nazarko

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Nikt nie został ranny, ale wybuch mógł zagrażać życiu ludzi

Zdarzenie miało miejsce ponad rok temu w pasażu handlowym w centrum Białegostoku. Policja informowała wówczas, że doszło do eksplozji wywołanej użyciem prymitywnego urządzenia wybuchowego; nikt nie został ranny, nie była konieczna ewakuacja pracowników czy klientów.

Według Prokuratury Rejonowej Białystok-Północ, która w śledztwie posiłkowała się opiniami biegłych, eksplozja mieszaniny pirotechnicznej w połączeniu ze znajdującymi się w pobliżu butelkami z łatwopalną substancją byłaby w razie pożaru dużym zagrożeniem dla życia i zdrowia ludzi oraz dla mienia.

Ostatecznie zarzuty sprowadzenia bezpośredniego niebezpieczeństwa eksplozji, której skutki zagrażały ludziom i mieniu, usłyszeli: 36-letni pracownik sklepu komputerowego w tym pasażu i 66-letni administrator budynku. W ocenie śledczych, oskarżeni działali wspólnie i w porozumieniu. Grozi im do ośmiu lat więzienia.


W urządzeniu wybuchowym były m.in. petardy i benzyna


Według aktu oskarżenia, pierwszy z nich na zlecenie drugiego przygotował ładunek wybuchowy, składający się m.in. z petard, dwóch plastikowych butelek wypełnionych benzyną, włącznika elektrycznego i transformatora. To administrator miał ów ładunek zdetonować zdalnie ze swojego pomieszczenia. Doszło do wybuchu petard i było zagrożenie zapłonu benzyny, ostatecznie do niego jednak nie doszło.


Jeden z oskarżonych: "Postąpiłem głupio"


36-latek przyznał się przed sądem do zarzutu, wyraził skruchę, przepraszał. "Postąpiłem głupio, nie byłem świadomy tego, jak mocno sytuacja się rozwinie" - mówił. Powiedział też, że ładunek przygotował na prośbę drugiego z oskarżonych; dostał za to 300 zł, które miały pokryć koszty. "Kierowałem się chęcią złudnej pomocy" - mówił. Twierdził, że miało być dużo huku, ale żadnych szkód dla ludzi czy w mieniu.


Drugi z oskarżonych: "Nie mam nic wspólnego z detonacją"


- Niczego nie zlecałem, nie mam nic wspólnego z detonacją, nie miałem pilota do zdalnego uruchomienia urządzenia, gdy nastąpił wybuch, byłem w tym pomieszczeniu - mówił z kolei przed sądem drugi oskarżony, odpowiadając na pytania swojego obrońcy.

Z ustaleń prokuratury wynika, że chciał on - poprzez pozorowany "zamach" - wzbudzić zainteresowanie sobą i współczucie u użytkowników pasażu, skarżących się na sposób, w jaki administruje on lokalami w tym budynku. Tymczasem sam oskarżony zapewniał przed sądem, że nie miał żadnych problemów związanych z zarządzaniem wspólnotami, a żadna z nich z jego usług nie zrezygnowała. Sugerował za to, że to współoskarżony 36-latek mógł dokonywać oszustw przy rozliczaniu prac remontowych, które wykonywał na rzecz tych wspólnot.

Po złożeniu wyjaśnień przez oskarżonych sąd rozpoczął przesłuchania świadków. Sprawę odroczył do końca listopada; ma się wtedy zapoznać m.in. z opiniami biegłych z zakresu pożarnictwa.

źródło: PAP | red: maj, ary, mak

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz


Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS
źródło: Urząd Miejski w Białymstoku
BIAŁYSTOK
30.11.2021, 13:54, akt. 14:01

Kończy się ósmy sezon BiKeRa
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok