Radio Białystok | Wiadomości | Obchody 35. rocznicy męczeńskiej śmierci ks. Jerzego Popiełuszki w Suchowoli

Obchody 35. rocznicy męczeńskiej śmierci ks. Jerzego Popiełuszki w Suchowoli

27.10.2019, 07:24, akt. 17:19

W Suchowoli odbyła się w niedzielę (27.10) uroczystość związana z 35. rocznicą śmierci błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki. Suchowola to parafia i miejsce nauki, urodzonego w pobliskiej wsi Okopy duchownego, kapelana Solidarności, zamordowanego w 1984 roku.

Obchody 35. rocznicy męczeńskiej śmierci ks. Jerzego Popiełuszki w Suchowoli, fot. Grzegorz Pilat
Obchody 35. rocznicy męczeńskiej śmierci ks. Jerzego Popiełuszki w Suchowoli, fot. Grzegorz Pilat

Obchody 35. rocznicy męczeńskiej śmierci ks. Jerzego Popiełuszki w Suchowoli - relacja Grzegorza Pilata

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Obchody zorganizowali wspólnie: Region Podlaski NSZZ Solidarność, parafia katolicka w Suchowoli i władze samorządowe tego miasta. Metropolita białostocki abp Tadeusz Wojda odprawił okolicznościową mszę św. w kościele św. Apostołów Piotra i Pawła. Kwiaty złożono przy pomniku ks. Popiełuszki w Suchowoli oraz na grobie jego rodziców; uroczystość upamiętniała bowiem również rocznice ich śmierci.

W uroczystości wzięli udział m.in. bliscy księdza Popiełuszki, przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, członkowie Solidarności z całego kraju.

To cenne świadectwo przywiązania do dziedzictwa niezapomnianego duszpasterza Solidarności oraz wspaniałego patrioty, który za swoją wierność Bogu i ojczyźnie poniósł najwyższą ofiarę - napisał o uroczystości w Suchowoli, w liście skierowanym do jej uczestników, prezydent RP Andrzej Duda.


Przypominał główną ideę nauczania ks. Popiełuszki - "zło dobrem zwyciężaj". "Taki był też sens jego życia i śmierci. Zginął, bo konsekwentnie głosił prawdę o Bogu, o człowieku, o Polsce" - dodał prezydent. Podkreślał też, że słowa księdza Jerzego, po jego śmierci, zyskały dużo większą siłę, niż wtedy, gdy żył. 


Oddał życie za Polskę wolną, trwale i w pełni suwerenną, strzegącą swojej godności. Za Polskę solidarną i sprawiedliwą, silną wiarą, rodziną oraz swoją, ponad tysiącletnią kulturą. Służba tej Polsce jest również naszą powinnością, będzie też obowiązkiem naszych dzieci i wnuków - napisał prezydent.


W ocenie przewodniczącego podlaskiej Solidarności Józefa Mozolewskiego, Jerzy Popiełuszko jest nie tylko patronem tego związku, ale całej Polski. 


To on w tym trudnym dla naszej ojczyzny okresie, w latach osiemdziesiątych, walczył o to, byśmy dziś mogli żyć w wolnej i niepodległej Polsce - mówił.


Minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski stwierdził, że historia życia ks. Popiełuszki jest dla Polaków przesłaniem na przyszłość. Jak powiedział w Suchowoli, przypomina bowiem, że Kościół katolicki jest nieodłącznie związany z dziejami Polski ale jest też - jak to ujął - "wezwaniem" do niezłomnej postawy i okazywania swoich wartości.

"Mamy nadzieję, że nam, pokoleniu Solidarności, uda się to przekazać następnemu pokoleniu Polaków" - dodał Piontkowski. Wiceminister MSWiA Jarosław Zieliński podkreślił, że obowiązkiem "moralnym, ludzkim, chrześcijańskim, katolickim, narodowym" jest pamięć o "dziele i ofierze" księdza Popiełuszki. Mówił też, że współcześnie "testamentem" ks. Jerzego jest "służba tym ideałom, za które on oddał życie".

Ksiądz Jerzy Popiełuszko urodził się w Okopach k. Suchowoli 14 września 1947 r. Był synem Marianny i Władysława, którzy prowadzili tam gospodarstwo rolne. Do 1971 r. nosił imię Alfons, które potem zmienił na Jerzy. Od 1954 r. uczył się w szkole w Suchowoli, w miejscowym kościele był ministrantem, w latach 1961-65 uczył się w suchowolskim liceum ogólnokształcącym. Tu zdał maturę, a potem wstąpił do Metropolitalnego Seminarium Duchownego pw. św. Jana Chrzciciela w Warszawie.

Po powstaniu Solidarności ks. Popiełuszko stał się jej duchowym przywódcą, był duszpasterzem krajowym ludzi pracy, a także służby zdrowia. Po wprowadzeniu stanu wojennego 13 grudnia 1981 roku, był systematycznie nękany i inwigilowany przez SB i MO. Zginął zamordowany jesienią 1984 r. Uroczystość beatyfikacji ks. Popiełuszki odbyła się w 2010 roku.

Są plany stworzenia w Okopach muzeum upamiętniającego księdza Popiełuszkę.

źródło: PAP | red: mak, sk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Poszukiwane nagrania homilii ks. Stanisława Suchowolca - dawni opozycjoniści chcą je wydać

19.05.2019, 13:52

Dawni opozycjoniści apelują do osób, które mogą mieć nagrania z białostockich mszy za Ojczyznę odprawianych przez ks. Stanisława Suchowolca.


Obchody 37. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego odbędą się dzisiaj w Suwałkach

13.12.2018, 08:24

Uroczystość rozpocznie o godz. 18 msza św. w konkatedrze pod wezwaniem św. Aleksandra.


Obchody 71. rocznicy urodzin bł. ks. Jerzego Popiełuszki w Suchowoli

9.09.2018, 17:34

W Suchowoli odbyły się w niedzielę (9.09) obchody 71. rocznicy urodzin bł. ks. Jerzego Popiełuszki, który pochodził z tych ziem. Zamordowany w 1984 roku przez SB duchowny pochodził z tej parafii, urodził się w pobliskiej wsi Okopy. Podczas uroczystości mówiono o tym jak ważne miejsce w historii zajmuje ks. Popiełuszko.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Lalka" Bolesław Prus

Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok

REKLAMA
Nissan

"Koniec świata" Andrzej Fiedoruk

fot. Sylwia Krassowska
BIAŁYSTOK
27.10.2020, 13:57, akt. 14:08

Zmarł ksiądz Czesław Gładczukźródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok