Radio Białystok | Wiadomości | Kolegium IPN wyraża dezaprobatę wobec decyzji Rady Miejskiej w Białymstoku o usunięciu nazwy ulicy "Łupaszki"

Kolegium IPN wyraża dezaprobatę wobec decyzji Rady Miejskiej w Białymstoku o usunięciu nazwy ulicy "Łupaszki"

4.11.2019, 13:08, akt. 18:29

Kolegium IPN wyraziło "głęboką dezaprobatę" wobec decyzji rad miejskich w Białymstoku i Żyrardowie, gdzie usunięto nazwy ulicy płk. Zygmunta Szendzielarza "Łupaszki" i ulicy gen. Augusta Emila Fieldorfa "Nila". To dwóch wielkich patriotów - przypomina Kolegium IPN.

Sesja Rady Miasta Białystok, 28.10.2019, fot. Joanna Szubzda
Sesja Rady Miasta Białystok, 28.10.2019, fot. Joanna Szubzda

Usunięcie z nazw ulic nazwisk dwóch wielkich patriotów walczących o Wolną Polskę i zamordowanych przez zbrodniczy reżim komunistyczny uważamy za działanie niegodne i uwłaczające czci, którą powinniśmy otaczać polskich bohaterów - głosi oświadczenie Kolegium IPN, z którym można zapoznać się na stronie Instytutu.


W tym samym oświadczeniu Kolegium IPN wyraziło "głęboką dezaprobatę wobec decyzji Rady Miejskiej w Białymstoku, gdzie usunięto nazwę ulicy pułkownika Zygmunta Szendzielarza "Łupaszki".

W ubiegłym tygodniu Rada Miasta Białystok przegłosowała zmianę nazwy ulicy im. mjr Zygmunta Szendzielarza "Łupaszki" na ulicę Podlaską.W Białymstoku nie będzie ul. "Łupaszki" - miejscy radni zmienili nazwę na ul. Podlaską Zygmunt Szendzielarz "Łupaszka" w czasie II wojny światowej był dowódcą słynnej V Brygady Wileńskiej AK. We wrześniu 1945 r. wyjechał na Pomorze, gdzie prowadził działalność dywersyjną na terenach województw zachodniopomorskiego, gdańskiego i olsztyńskiego. 2 listopada 1950 r. Wojskowy Sąd Rejonowy w Warszawie skazał go na wielokrotną karę śmierci. Wyrok wykonano 8 lutego 1951 r. w warszawskim więzieniu na Mokotowie. Również jego szczątki komuniści ukryli w nieznanym miejscu, jednak po badaniach i ekshumacjach IPN odnaleziono je na tzw. Łączce na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie. 

Piotr Gliński o zmianach nazw ulic w Żyrardowie i Białymstoku

"Tryumfem kłamstwa historycznego" określił wicepremier, minister kultury Piotr Gliński decyzje rad miejskich w Białymstoku i Żyrardowie, gdzie usunięto nazwy ulicy Zygmunta Szendzielarza "Łupaszki" i ulicy gen. Augusta Emila Fieldorfa "Nila". 

To jest zakłamywanie historii. To faktycznie jest coś niebywałego, że w 80 lat po wojnie, 30 lat od zmian prodemokratycznych w Polsce, wciąż znajdują się ludzie reprezentujący, wydawałoby się, poważną partię opozycyjną, taką, która uważa, że nie wywodzi się z postkomunizmu, z tego dziedzictwa postkomunistycznego, którzy kasują nazwy odwołujące się do polskich bohaterów narodowych

- powiedział w poniedziałek (04.11) dziennikarzom wicepremier Piotr Gliński.

Ocenił, że "to jest trudne do uwierzenia". "Kto może coś mieć przeciwko gen. Fieldorfowi czy przeciwko "Łupaszce"" - zastanawiał się minister kultury. Jak mówił, obie te osoby zostały "zamordowane przez komunistyczne służby, przez ubecję". "Nie wiem, czy potomkowie tej ubecji mają takie wpływy współcześnie, że mogą dalej jeszcze kasować pamięć o tych ludziach. Nie dość, że zostali oni zamordowani przez zdrajców, ludzi, którzy wysługiwali się sowieckim władzom to jeszcze teraz próbuje się ich pamięć zakłamać czy zniwelować" - podkreślił szef MKiDN.

Minister kultury ocenił, że to jest "tryumf kłamstwa historycznego". - Na to nie można pozwolić. To jest rzecz, która jest nie do wytłumaczenia i nie do zrozumienia w niepodległym, wolnym i dumnym kraju, jakim jest Polska - zaznaczył szef resortu kultury.

Odnosząc się do pomysłu IPN o przesłaniu materiałów edukacyjnych radnym Białegostoku i Żyrardowa wicepremier Gliński powiedział: "oczywiście, że trzeba zaczynać zmiany od uczenia się, tylko to są dorośli ludzie, więc oni najprawdopodobniej zrobili to świadomie". - Ja bym się chciał zapytać ich zwierzchników partyjnych, czy oni też popierają tego rodzaju decyzje. Ja bym się chciał zapytać pani Małgorzaty Kidawy-Błońskiej, pochodzącej z patriotycznej rodziny czy historyka pana Pawła Kowala, który ostatnio uzyskał mandat, jak oni spoglądają na tego rodzaju skandal, który się w żaden sposób nie daje tłumaczyć - mówił minister kultury.

Ocenił, że "jeżeli mielibyśmy się zgodzić na to, że w Polsce znowu ma ta tradycja historii bolszewickiej, sowieckiej tryumfować, to Polski by nie było". - My się na to nie zgadzamy po prostu - podkreślił.

źródło: PAP | red: sk, mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Działacze Młodzieży Wszechpolskiej chcą stworzyć w Białymstoku mural Zygmunta Szendzielarza "Łupaszki"

31.10.2019, 13:03

To działania zmierzające do utworzenia w Białymstoku muralu Zygmunta Szendzielarza "Łupaszki". W taki sposób działacze Młodzieży Wszechpolskiej chcą odpowiedzieć radnym Koalicji Obywatelskiej, którzy zdecydowali ostatnio o likwidacji nazwy ulicy, której patronem był major.


Ulica Podlaska zamiast ulicy Łupaszki w Białymstoku 29.10.2019

29.10.2019, 13:38

Rada Miasta Białystok przegłosowała zmianę nazwy ulicy im. mjr Zygmunta Szendzielarza "Łupaszki" na ulicę Podlaską. O tym w audycji porozmawiamy z radnym z Forum Mniejszości Podlasia Stefanem Nikiciukiem.


W Białymstoku nie będzie ul. "Łupaszki" - miejscy radni zmienili nazwę na ul. Podlaską [zdjęcia, wideo]

28.10.2019, 06:54

Rada Miasta Białystok przegłosowała w poniedziałek (28.10) zmianę nazwy ulicy im. mjr Zygmunta Szendzielarza "Łupaszki" na ulicę Podlaską. Zdecydował jeden głos. Głosowanie poprzedziła burzliwa dyskusja, również z udziałem mieszkańców miasta. Duża grupa przeciwników zmiany przyszła na sesję.


Białostoccy radni KO chcą zmienić nazwę ulicy Łupaszki

18.10.2019, 11:45

Ta sprawa budzi wiele kontrowersji. Są tacy, którzy nie chcą zmiany, ale też tacy, którzy oczekują jej już od dawna. Białostoccy radni na najbliższej sesji (28.10) zajmą się nazwą ulicy na osiedlu Skorupy.

ZNAJDŹ NAS

PNBC

50 lat przy Świerkowej

Podlaskie nas rusza - Ruszamy w Podlaskie!Lotto Netta Cup 2024, fot. Karol Prymaka
REGION
20.07.2024, 09:57, akt. 21.07.2024, 18:51

Zawody w skokach na nartach wodnych Lotto Netta Cup

źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok