Radio Białystok | Wiadomości | Sąd Najwyższy: Marek Komorowski zdobył mandat senatora zgodnie z prawem

Sąd Najwyższy: Marek Komorowski zdobył mandat senatora zgodnie z prawem

autor: Adam Dąbrowski, Marta Nazarko

5.11.2019, 14:30, akt. 18:38

Marek Komorowski z Prawa i Sprawiedliwości zdobył mandat senatora zgodnie z prawem - tak uznał Sąd Najwyższy. Odrzucił tym samym protest wyborczy, który złożył komitet wyborczy PSL-Koalicja Polska.

Marek Komorowski, fot. Wojciech Szubzda
Marek Komorowski, fot. Wojciech Szubzda

Chodzi o okręg numer 59 obejmujący powiaty: augustowski, grajewski, kolneński, łomżyński, moniecki, sejneński, suwalski i zambrowski oraz Łomżę i Suwałki.

Kandydaturę Marka Komorowskiego PiS zgłosił 13 dni przed wyborami, po śmierci Kornela Morawieckiego. Według ludowców było to niezgodne z prawem, bo najpóźniej można to zrobić 15 dni przed dniem wyborów. Ten termin wypadał jednak w sobotę, dlatego - zdaniem Sądu Najwyższego - kandydata można było jeszcze zgłosić w najbliższy dzień roboczy.

- Orzeczenie Sądu Najwyższego odzwierciedla stan obowiązującego prawa - skomentował Marek Komorowski decyzję o uznaniu za ważne wyborów do Senatu w okręgu nr 59. 

Marek Komorowski stwierdził, że na orzeczenie sądu czekał ze spokojem, chociaż nie ukrywa także, że przyjął je z zadowoleniem. Zastrzega jednak, że orzeczenie Sądu Najwyższego nie kończy jeszcze całego postępowania, ale jest to krok milowy w tym kierunku.

Senator zamierza otworzyć trzy biura w swoim okręgu: w Zambrowie, Łomży i w Suwałkach. Zadeklarował także chęć współpracy z samorządami w okręgu, który będzie reprezentował w Senacie.

| red: maj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Trójka podlaskich radnych pożegnała się z sejmikiem - przenoszą się do parlamentu

28.10.2019, 19:10

Były kwiaty i podziękowania. Troje byłych już podlaskich radnych pożegnało się z kolegami z sejmiku, bo w listopadzie zasiądzie w parlamencie.


4 protesty wyborcze trafiły do Sądu Najwyższego w sprawie kandydatury Marka Komorowskiego na senatora

23.10.2019, 10:44

Cztery protesty wyborcze trafiły do Sądu Najwyższego w sprawie kandydatury Marka Komorowskiego z PiS na senatora w okręgu łomżyńsko-suwlaskim.


KO złożyło protest w sprawie wyborów do Senatu w trzech okręgach - w tym w łomżyńsko-suwalskim

22.10.2019, 14:31

Koalicja Obywatelska złożyła protest wyborczy w sprawie wyborów do Senatu w trzech okręgach: Jelenia Góra, Łomża i Pabianice. Zdaniem polityków KO, doszło tam do sytuacji, które mogą być podstawą do unieważnienia wyborów.


Wpłynął protest wyborczy w sprawie startu Marka Komorowskiego na senatora

21.10.2019, 19:02

Czy senator z województwa podlaskiego został wybrany niezgodnie z prawem? Ma to rozstrzygnąć Sąd Najwyższy, do którego wpłynął już pierwszy protest wyborczy.


Czy wybory do Senatu w okręgu suwalsko-łomżyńskim zostaną powtórzone? - felieton Tomasza Kubaszewskiego

21.10.2019, 14:56

W polityce, jak w sporcie. Trzeba umieć przegrywać. Tymczasem pewna gazeta doniosła w końcu minionego tygodnia, że bliżej nieokreślona grupa obywateli złoży w Sądzie Najwyższym protest dotyczący wyboru Marka Komorowskiego z Prawa i Sprawiedliwości na funkcję senatora z okręgu suwalsko-łomżyńskiego.


Marek Komorowski

15.10.2019, 08:03

- Niektórzy posłowie mówili: ja też chciałbym mieć taką krótką kampanię. Ona była faktycznie krótka, ale bardzo intensywna.


Posłowie i senatorowie z województwa podlaskiego

15.10.2019, 06:40

W Podlaskiem (okręg nr 24) najwięcej mandatów w wyborach do Sejmu - 8 zdobyło PiS, 3 Koalicja Obywatelska i po jednym PSL, SLD i Konfederacja - podała w poniedziałek (14.10) wieczorem Okręgowa Komisja Wyborcza w Białymstoku. W tym okręgu do podziału było 14 mandatów.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Nie Teatr OXFORD DRAMA - koncert

REKLAMA
OiFP PORANEK MŁODEGO MELOMANA

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


11. Targi Książki w Białymstoku, fot. Joanna Szubzda
BIAŁYSTOK
20.04.2024, 07:41, akt. 21.04.2024, 00:38

Drugi dzień 11. Targów Książki w Białymstoku


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok